Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Raksti

30.01.2014

Infografika: fakti, ko Tu, iespējams, nezināji par burkāniem

Visi zina, ka burkāns ir oranžs, taču ne visi zina, ka vēsturiski tā oriģinālā krāsa ir purpursarkana un oranžo krāsu tas ieguva tikai ap 16.gadsimtu. Lai atgādinātu aizmirsto un atklātu vēl nezināmo par burkānu, „LIDO" izveidojis infografiku, kurā apkopoti interesanti fakti par šī vērtīgā dārzeņa izcelsmi, īpašībām un nozīmi uzturā. 

 Burkāna dzimtene ir Viduseiropa. Pirmās liecības par burkānu izmantošanu uzturā fiksētas aptuveni 2000. gadu pirms mūsu ēras, un sākotnēji to krāsa bijusi līdzīga sarkanajām bietēm.

 Senie ēģiptieši burkānus izmantojuši ārstniecībā, jo novērojuši, ka burkāns palīdz atlabt slimajiem un vārgajiem, savukārt senie grieķi burkānu sauca par mīlas burvestību un ticēja, ka burkāni liek ātrāk iemīlēties.

 Oranžo krāsu burkāni ieguva ap 16.gadsimtu, kad holandieši, krustojot līdz tam izplatītos sarkanos un dzeltenos burkānus, izveidoja mūsdienās populāro dārzeni un sāka to audzēt masveidā. Pirms tam burkānus uzskatīja par delikatesi un masveidā neaudzēja.

 Mūsdienās burkānus audzē visos kontinentos, izņemot Antarktīdu. Latvijā visvairāk izmanto oranžos burkānus, taču tie ir pieejami arī purpursarkani, balti, melni un dzelteni.

 Smagākais burkāns pasaulē reģistrēts 1998. gadā Aļaskā, ASV un svēris 8.61kg, savukārt garākais burkāns 5.84m reģistrēts 2007. gadā Anglijā.
 Vidusmēra cilvēks mūža laikā patērē 10 866 burkānus.

 Burkāna sēklas ir tik mazas, ka vienā tējkarotē ietilpst ap 2000 sēklu, tas nozīmē, ka viens kilograms ir aptuveni 500 000 sēklas.

 Latvijā pieejamas vairāk nekā 100 burkānu šķirnes. Populārākā forma ir cilindriska vai smaila, ar noapaļotu vai spicu galiņu, taču tie var būt arī gari un īsi, resni un tievi.

 Burkāns ir viens no veselīgākajiem un populārākajiem dārzeņiem Latvijā, piemēram, LIDO aptuveni 50% ēdienu sastāvā atrodams arī burkāns.

 Burkāni satur salīdzinoši daudz kalcija, apēdot 10 burkānus iespējams uzņemt tik pat daudz kalciju, cik vienā glāzē piena.

 Burkānu sula ir viens no bagātākajiem A vitamīna avotiem. A vitamīns palīdz uzturēt ādas un acu veselību. Burkānā esošās uzturvielas palīdz uzlabot veselību un Tev būs veselas acis, āda, sirds un asinsvadi, plaušas, zarnas, aknas.
Justs Dimants

  

Saistītie raksti

Ziedkāpostu siera zupa (recepte)
18. maijā seminārs- Gruzijas nacionālā virtuve
LUAC nodrošina līdz 50% finansējumu uzņēmumu dalībai izstādē "Riga Food 2012"
Alkoholiskie dzērieni pasaulē
Inkomercs K nolaiž cenas izstādes Riga Food 2020 profesionālam virtuves un tirdzniecības iekārtām!


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts