Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

28.12.2015

Tūrisma nozares pārstāvji vērtē 2015. gadā paveikto

Sadarbībā ar Tūrisma attīstības valsts aģentūru visos valsts reģionos veiksmīgi notikušas konferences, kas veicinās nozares attīstību.

2015. gada sākumā TAVA rosināja sarunu par sadarbības stiprināšanu ar reģionu tūrisma pakalpojumu sniedzējiem un atsaucība, un ierosinājumi bija. Reģionālo tūrisma asociāciju pārstāvji izteica vēlmi kopā ar TAVA rīkot reģionālas tūrisma konferences un reģionālus mācību seminārus par aktuāliem darba jautājumiem. Kad nu gads ir pietuvojies beigām, ar gandarījumu var secināt, ka abi ierosinājumi ir īstenoti. Visos reģionos notikušas konferences un noorganizēti 7 reģionālie nozares semināri.     

Kurzemnieki tiekas pirmie

Pirmā reģionālā tūrisma konference notika Kurzemē jau pavasarī, 22. aprīlī, jo tāda ir kurzemnieku tradīcija – sanākt kopā pirms aktīvās tūrisma sezonas sākuma. Kurzemes tūrisma asociācijas izpilddirektore Jana Bergmane stāsta: “Kurzemes uzņēmēji gadskārtējo konferenci vienmēr gaida ar nepacietību. Šai reizē – it īpaši, jo sadarbībā ar TAVA konferencē bija iespēja uzaicināt ne vienu vien spilgtu lektoru.”

Viesnīcu un restorānu speciālists Jānis Jenzis ar svaigu aci palūkojies uz jēdzienu “viesmīlība”, savukārt TV žurnālists Pauls Timrots izpelnījies gan jautājumus, gan komentārus par saviem paša ceļojuma raidījuma komentāriem.  

Konference notika Kuldīgā, un to apmeklēja vairāk nekā 120 cilvēku. Viens no galvenajiem aplūkotajiem jautājumiem bija ūdenstūrisms, jo šajā vasarā tika pabeigta projekta “Riverways” īstenošana. Kurzemē ūdeņu netrūkst, un jo laivošanas iespējas ir labākas, jo pilnīgāk tiek izmantots reģiona tūrisms potenciāls.

Mobilizējošu noti konferencē radīja Grobiņa, kas, sākusi strādāt tūrismā nesen, īsā laikā pratusi uzkurināt ceļotāju interesi un veiksmīgi šajā darbā iesaistījusi vietējos jauniešus.

Jana Bergmane atzīst: “Sadarbība ar TAVA šogad bija patiešām sekmīga. Reģionālā konference un arī divi kopīgi rīkotie semināri par viesmīlību un tūrisma pakalpojumu sniedzēju sadarbību sniedza vērtīgas zināšanas vietējiem uzņēmējiem. Varētu tikai vēlēties, lai tā būtu arī uz priekšu.”        

Par kvalitāti un autentiskumu Latgalē

Latgales reģionālā konference notika 26. novembrī koncertzālē “Gors” Rēzeknē. Tai

bija dots nosaukums „Kvalitāte Latgales tūrismā – svarīgs faktors konkurētspējīga galamērķa attīstībā”. Sarīkojumu apmeklēja apmēram 200 Latgales tūrisma uzņēmēju, pašvaldību vadītāju, tūrisma speciālistu un citu nozares interesentu. Latgalieši ar prieku atzina, ka viņu kultūrvēsturiskais novads ar savu skaisto dabu, viesmīlību un amatniecības tradīcijām šķiet pievilcīgs daudziem tūristiem. Arī 2015. gads, gaidīts ar lielām bažām par Krievijas tūristu skaita kritumu, pārsvarā bijis uz pozitīvas nots un dažādu valstu tūristi braukuši kuplā skaitā arī šajā gadā.

Gan Latgales tūrisma asociācijas “Ezerzeme” valdes priekšsēdētāja Līga Kondrāte, gan citi runātāji bija vienisprātis, ka Latgales reģionam ir nepieciešama vienota, sadarbībā balstīta, uz kvalitatīvu galaproduktu orientēta tūrisma un mārketinga stratēģija. Konferences dalībnieki ar interesi uzklausīja TAVA direktora pienākumu izpildītāju Inesi Šīravu, kas mudināja vēl lielāku uzmanību pievērst Latgales autentiskajām vērtībām. Jo ko mūsdienās meklē tūristi? Autentisku, tikai tai vietai raksturīgu apbūvi, apģērbu, kultūrvidi un ēdienu.

Reizē ar konferences gaitā rosinātajiem jautājumiem tās dalībnieki minēja dažādus šķēršļus, kas viņu iecerēm traucē īstenoties. Piemēram, cik sarežģīti esot panākt, lai Latgales kulinārā mantojuma neatņemamo sastāvdaļu – šmakovku – varētu legāli izmantot. Joprojām trūkst kopīgas informatīvas vietnes, kur tūristi varētu iegūt pilnīgu informāciju par Latgales tūrisma piedāvājumu, u. c.

Diskusijas beigās  konferences dalībnieki nolēma, ka, apvienojot spēkus, nepieciešams nostiprināt tūrisma nozari kā augsta pakalpojuma kvalitātes sektoru, lai veidotu Latgali par pievilcīgu un populāru tūristu galamērķi gan Latvijas, gan ārvalstu tūristiem, un pieņēma rezolūciju.

Vidzemnieki – ar iedvesmu

9. decembrī Smiltenes kultūras centrā kopā pulcējās vidzemnieki. Uz sarīkojumu, kuru rīkoja Vidzemes tūrisma sociācijā sadarbībā ar TAVA, ieradās gandrīz 100 nozares pārstāvju un interesentu.

Smiltenē tika pārrunāti aktuālie darba jautājumi, tostarp TAVA tūrisma tirgus speciāliste Lelde Beņķe vērsa uzmanību uz žurnālistu iepazīšanās vizītēm, kas nodrošina vērtīgu publicitāti pret samērā nelieliem ieguldījumiem.

Viena no interesantākajām konferences daļām bija tā, kas veltīta iedvesmai. Ar savu nelielo, bet ļoti pozitīvo pieredzi dalījās SIA “Purvu bridēji” pārstāvis Kristaps Lamsters. Uzņēmums sākās ar ģeogrāfijas studentu ideju – ne tikai pašiem izzināt mūsu purvus un novērtēt to bagātību, bet arī citiem dot šādu iespēju. Tagad “Purvu bridēji” piedāvā maršrutus visā Latvijā un organizē izglītojošus pārgājienus ar purva kurpēm jeb luģēm dabas draugiem un citiem interesentiem. Konferences dalībnieki ar atsaucību uzņēma “Purva bridēju” pozitīvās pieredzes stāstu, jo tieši reālās dzīves stāsti palīdz un iedrošina daudz vairāk nekā sausa teoretizēšana.

Gads Vidzemē aizvadīts darbīgs un rezultāti liecina gan to, ka Krievijas tūristu ir mazāk nekā iepriekš, gan arī to, ka “vieta tukša nestāv”. Lielās kaimiņvalsts tūristu plūsmas sarukumu kompensējuši, tāpat kā Latvijā kopumā, citu ārvalstu tūristi. Īpaši Vidzemi iecienījuši velotūristi no Nīderlandes un citām rietumvalstīm. 

Zemgaliešu mērķis - 100 tūkstoš uzņemtu viesu

Konferencē "Tūrisma attīstības perspektīvas Zemgalē", kas notika 10. decembrī Rundāles pilī, piedalījās apmēram 100 cilvēku, kas ir vairāk nekā iepriekšējos gados. Sadarbība ar TAVA nodrošināja Zemgales tūrisma asociācijai iespēju uz konferenci uzaicināt ne tikai asociācijas biedrus, bet arī citus interesentus.  

Sarīkojumā ar gandarījumu tika atzīts, ka Zemgalē 2015. gads bijis veiksmīgs. Plašāks kļuvis reģiona tūrisma piedāvājums – izveidoti jauni objekti, it īpaši – dabas objekti, bagātinājies piļu un muižu piedāvājums. Klāt nākušas kvalitatīvas viesnīcas, lauku un viesu mājas, palielinot reģionā nakstmītņu skaitu. Tūristu mītne "Zoltners" ar restorānu un alus darītavu, darbu atsākušais atpūtas komplekss "Rožmalas", Odzienas pils – tie ir tikai daži jaunumi, kas papildinājuši Zemgales tūrisma karti.

Ne tikai 2014. gads atnesis tūristu skaita pieaugumu, bet arī 2015. gada pagaidu aplēses rāda, ka krievu tūristu skaita samazinājums būs kompensēts ar citiem, sevišķi - Baltijas un ziemeļvalstu tūristiem.

“Jācer, ka tuvāko gadu laikā viesnīcās un citās tūristu mītnēs apkalpoto tūristu skaits arī mūsu reģionā sasniegs 100 000 un pilnvērtīgi tiks izmantoti visi reģionā pieejamie tūrisma resursi," uzsvēra Zemgales tūrisma asociācijas valdes priekšsēdētāja Liene Rulle.

Konferences dalībnieki tika iepazīstināti ar šajā vasarā apstiprinātajām tūrisma pamatnostādnēm laika posmam līdz 2020. gadam, kas nozares attīstībā paredz trīs stratēģiskos virzienus - darījumu tūrismu, pasākumu tūrismu un labsajūtas tūrismu. Sarīkojumā tika secināts, ka arī Zemgalei ir potenciāls strādāt šajos virzienos un nākamajā gadā jāizstrādā attiecīgs piedāvājums. Jāuzlabo piedāvājums darījumu un pasākumu tūrisma nišā un mērķtiecīgāk jāveicina labsajūtas tūrisms.

Inta Briede

  

Vēl ziņas

Pārtikas uzņēmumi aicināti pieteikt vegāniskus produktus Gada augu produkts 2023
Vēl līdz 31.maijam iespēja nodot pārstrādei metāla virtuves piederumus
Pārgājienu aktīvās sezonas jaunumi
Kuldīgā tiek atjaunota garda tradīcija "Kūka + kafija"
Fazer Bakery Baltic apsver iespēju koncentrēt ražošanu Ogrē


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts