Saulgriežu svinībās Valmiermuižā
Sestdien, 18. jūnijā, Valmiermuižas pils parkā latviski ielīgos vasaras saulgriežus ar pasākumu „Saulgriezis 2016”. Visas dienas garumā notiks tradīciju darbnīcas, tirdziņš „Ar Gardu Muti Valmiermuižā” un latviešu tautas deju koncerts. Bet vakarā lielo skatuvi rībinās igauņu postfolka grupa „Trad.Attack!” un pašmāju postfolkloras apvienības.
Postfolka grupa „Trad.Attack!” ir Igaunijas folka skatuves jaunatklājums. Visi grupas dalībnieki ir uzauguši igauņu tradicionālās mūzikas vidē. Grupas dalībniece Sandra pirmo reizi pamēģinājusi spēlēt igauņu dūdas 13 gadu vecumā. Jalmar bērnību pavadījis Igaunijas dienvidu daļā Setomaa kopienā, kas izslavēta ar savu īpašo kultūru un tradicionālo dziedāšanas veidu.
Viņa vecvecmāte bijusi viena no slavenākajām igauņu folka dziedātājām. Arī grupas dalībnieks Tõnu apgalvo, ka spēlējis pūšamos instrumentus vēl pirms iemācījies staigāt. Grupa iedvesmojas no seniem igauņu tradicionālās mūzikas ierakstiem un mūsdienu mūzikas. „Trad.Attack!” skanējumā savijas pārliecinošs vokālais sniegums ar igauņu dūdām, saksofonu, perkusijām un citiem instrumentiem. Folkmūzika ir „Trad.Attack!” sākums, taču ne apstāšanās robeža – viņi ir atvērti dažādiem mūzikas stiliem un virzieniem.
Koncerta programmu papildinās Latvijas postfolkloras kustības aizsācēji - grupa „Iļģi“. Viņi spēlēs un dziedās īpaši izvēlētas un populāras Jāņu dziesmas. Smeļoties iedvesmu no latviešu folkloras, mākslinieki ir radījuši paši savu, oriģinālu skanējumu, paverot klausītājiem durvis uz līdz tam nezināmu muzikālu pasauli. Vakara gaitā „Iļģiem“ pievienosies dejotāji no Rīgas Danču kluba, kas sanākušajiem rādīs un mācīs jestrus dančus. Uz skatuves kāps un klausītājus priecēs arī grupa „Dārdi”.
Tie ir radoši jaunieši, kas savā muzikālajā darbībā pārstāv postfolkloras žanru. Grupa aranžē tautas melodijas, piešķirot tām mūsdienīgu skanējumu. Radīšanas procesā jaunieši ietekmējas no dažādu tautu mūzikas, dabas un latviešu folkloras.
Ielīgošanu „Saulgriezis 2016” rīko Valmiermuižas kultūras biedrība ar „Valmiermuižas alus” darītavas, Burtnieku novada pašvaldības, Valmieras pilsētas pašvaldības un Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu. Pasākumu stiprina garškopju kustība „Gardu Muti”, Valmieras Novadpētniecības muzejs, SIA „ZAAO” un Valmieras Namsaimnieks. Informatīvi atbalsta Valmieras Kultūras centrs, laikraksts „Liesma”, žurnāls „Ir” un tirdzniecības centrs „Valleta”.
/Ieeja par ziedojumiem/
Plašāka informācija:
Sabīne Vandāna, Valmiermuižas kultūras biedrības vadītāja
Tel. 27337798, e-pasts: kultura@valmiermuiza.lv
TIRDZIŅŠ „AR GARDU MUTI VALMIERMUIŽĀ”
12.00 – 17.00 MĀJRAŽOTĀJU UN AMATNIEKU LABUMI
VASARAS SAULGRIEŽU TRADĪCIJU DARBNĪCAS
12.00 – 15.00 TRADICIONĀLĀS DZIESMAS UN RITUĀLI
/folkloras kopas „Mežābele” un „Cielava”/
12.00 – 16.00 IZJĀDES AR ZIRGIEM
/Valmiermuižas staļļa zirgu izrādīšanās 14.00/
12.00 – 17.00 AKTIVITĀTES BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM
/Beverīnas Roveru cilts/
12.00 – 20.00 MAIZES KRĀSNS DARINĀŠANA
/podniece Līga Mergina/
12.00 – 20.00 ROTĀŠANĀS AR LATVJU RAKSTU ZĪMĒM
/hennas mākslinieces/
12.00 – 21.00 SENĀ AKMENS ALUS DARBNĪCA
/Alus darbnīca „Burtnieks”/
13.00 – 16.00 JĀŅU UGUNSKURA VEIDOŠANA
/Valmieras 4. skautu vienība/
13.00 – 17.00 SIERA SIEŠANA
/Valmieras muzeja saimnieces/
13.00 – 17.00 JĀŅU ZĀĻU IZZINĀŠANA UN VAINAGU PĪŠANA
/Ziedu sievas/
14.00 – 16.00 MEISTARKLASE #ZEMES GARŠA
/Šefpavārs Māris Jansons/
14.00 – 19.00 PIRTS ZINTIS ĀRPUS PIRTS
/pirtniece Anna Lutere/
15.00 – 16.30 LATVIEŠU TAUTAS DEJU KONCERTS
/TDA Vektors, VPDK Tīne, TDK Sadancēni/
KONCERTS UN DANČI ETNO SKAŅĀS
20.00 POSTFOLKLORAS GRUPA DĀRDI
21.30 UGUNS UN SPĒKA RITUĀLS
22.30 LATVISKĀ SKANĒJUMA GRUPA IĻĢI
23.30 DANČI KOPĀ AR IĻĢIEM UN RĪGAS DANČU KLUBU
00.30
POSTFOLKA GRUPA NO IGAUNIJAS TRAD.ATTACK!
IEEJA PAR ZIEDOJUMIEM