Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

25.02.2016

Noderīga informācija ienākošā tūrisma attīstības plānošanai

Liepājas reģiona tūrisma informācijas birojs (LRTIB) ir apkopojis statistikas datus par tūrisma attīstību pilsētā un novados 2015. gadā. Protams, ka vislabāk tūristu klātbūtni pilsētā jutām vasaras mēnešos – jūnijā, jūlijā un augustā, kad Liepājā ik uz soļa varēja dzirdēt gan lietuviešu, gan angļu, gan krievu un citas svešvalodas – kafejnīcās, pludmalē un parkā, Pētertirgū un ikvienā tūrisma apskates vietā. 

Lai pēc iespējas objektīvi novērtētu tūrisma plūsmu Liepājā, LRTIB ik gadu apkopo statistikas datus vairākos rādītājos: gan biroja apmeklētāju skaitu un struktūru, gan pilsētā un apkārtējos novados nakšņojušo tūristu skaitu un uzturēšanās ilgumu, gan pasākumu un apskates objektu apmeklētāju skaitu, gan Liepājā un Pāvilostā pietauvojušās jahtas.

Pozitīvs pieaugums ir Tūrisma informācijas biroja apmeklētāju plūsmas rādītājos. 2015. gadā tūrisma informācijas biroju apmeklējuši 17 097 tūristi, kas ir par 6,34 % vairāk kā pērn. Ārzemju tūristu skaits pieaudzis par 7,52 %, bet Latvijas ceļotāju skaits pieaudzis par 10,61 %, savukārt birojā apkalpoto liepājnieku skaits pieaudzis vien par 2,56 %. 

Jautājumi, kas visbiežāk interesē ārvalstu tūristus ir nemainīgi – interesantākās apskates vietas; ļoti daudzi ir patīkami pārsteigti par iespēju iziet maršrutu “Liepāja – kā pa notīm!” un iepazīt pilsētas interesantākās vietas savā tempā un izmantojot vien tūrisma informācijas birojā paņemto maršruta karti ar aprakstiem. Par 52 % pieaudzis dalībnieku skaits ekskursijām „Tiksimies Rožu laukumā!”, kas vasaras mēnešos tiek piedāvāta ik dienas plkst.14:00. 

Šī projekta ietvaros 312 ekskursanti ir apskatījuši Liepāju gida vadībā. Jāteic, ka visbiežāk šo pakalpojumu – doties ekskursijā ar gidu – ir izmantojuši tūristi no ārvalstīm. Pilsētas viesi augstu novērtē iespēju tūrisma birojā saņemt informāciju par sabiedriskā transporta reisiem uz Rīgu, citām Kurzemes pilsētām, kā arī starptautiskajiem reisiem – uz Palangu un Klaipēdu.

2015.gadā LRTIB noslēgti 282 līgumi par velosipēdu nomu un kopumā velosipēdi iznomāti 535 reizes. Lai gan līgumu skaits ir samazinājies, tomēr palielinājies ir nobraukto stundu skaits. Pagājušajā gadā Liepājas viesi ir nobraukuši pa pilsētu 8685 stundas.

Latvijas tūristi visbiežāk interesējas par iespējām paēst omulīgās kafejnīcās vai restorānos, iznomāt velosipēdu pilsētas apskatei vai aktīvai atpūtai, iepazīt Karostu un interesantākās vietas apkārtējos novados. 

Savukārt liepājnieki tūrisma informācijas birojā iegriežas, lai sarūpētu tūrisma informācijas materiālus par Liepāju saviem viesiem – radiem, draugiem, paziņām –, uzzinātu par Liepājā notiekošajiem pasākumiem, kā arī plānotu paši savas brīvdienas, izmantojot visai plašo tūrisma informācijas klāstu par interesantākajām tūrisma apskates vietām Vidzemē, Zemgalē, Latgalē kā arī kaimiņvalstīs – Lietuvā un Igaunijā.
Kā ik gadu, arī pērn visvairāk apmeklētāju LRTIB iegriezušies vasarā (maijs – augusts), kad apkalpoti 52 % no kopējā visa gada apmeklētāju skaita. Visvairāk apmeklētāju bijis jūlijā – 3 521, no kuriem 65,89 % bijuši ārzemju tūristi, bet 18,92 % viesi no citām Latvijas pilsētām un novadiem. 2015. gadā visbiežāk LRTIB pēc informācijas iegriezušies tūristi no Lietuvas (36,09 % no kopējā ārzemju tūristu skaita; pieaugums, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu +36,91 %), Vācijas (18,17 %; -2,99 %) un Krievijas (6,35 %; -39,15 %). 2015. gadā populārāko valstu topa galvgalī atrodamas arī tādas valstis, kā Polija, Francija, Lielbritānija, Spānija, Baltkrievija, Igaunija un Nīderlande. 

No minētajām valstīm LRTIB bija iegriezušies vismaz 100 apmeklētāju. Kopumā pagājušajā gadā Liepājā viesojušies tūristi no 50 pasaules valstīm. Kā eksotiskākās varētu minēt Šrilanku, Kurdistānu, Malaiziju, Apvienotos Arābu Emirātus un Singapūru.

Lai arī naktsmītnēs klientu skaits 2015. gadā nedaudz samazinājies (-8,90 %), taču ir saglabājies vidējais ārvalstu nakšņotāju uzturēšanās laiks naktsmītnēs. Ja Latvijas ceļotāji pavada Liepājā vidēji pusotru dienu (1,52 dienas), kas skaidrojams ar to, ka ļoti bieži latvieši Liepājā ierodas apmeklēt kultūras pasākumus vai pavadīt te nedēļas nogali, tad ārzemju tūristu uzturēšanās ilgums pilsētā ir vidēji 2,48 dienas. 

Nakšņotāji no Latvijas sastāda 65,56% no kopējā nakšņotāju skaita. Visvairāk nakšņotāju, protams, bijis tieši vasaras mēnešos no maija līdz septembrim, taču nakšņotāju skaits salīdzinot ar 2014. gadu palielinājies tādos nesezonas mēnešos kā februārī (+12,36 %), novembrī (+5,54 %) un decembrī (+12,92 %). 

Nakšņotāju pieaugums gada nogales mēnešos noteikti ir skaidrojams ar koncertzāles “Lielais dzintars” atvēršanos, kad koncertzāles piedāvātā kvalitatīvā kultūras pasākumu programma atveda uz Liepāju ļoti daudzus mūzikas cienītājus. 

Salīdzinājumā ar 2014. gadu ir palielinājies nakšņotāju skaits no tādām mērķtirgus valstīm kā Lielbritānija (+48,10 %), Nīderlande (+35,83 %), Lietuva (+14,09 %), Francija (+10,40 %), Polija (+8,51%), Igaunija (+8,39 %) un Baltkrievija (+1,75 %). Politiski ekonomiskās situācijas dēļ joprojām lejupejoša tendence ir Krievijas tūristu statistikā (-26,73 %).

Jau tradicionāli Liepāja ir visā Latvijā pazīstama ar intensīvo un daudzveidīgo pasākumu klāstu. Visvairāk apmeklētāji pulcējas tādos pasākumos kā rallijs „Kurzeme” (ap 50 000 apmeklētāju) un mūzikas festivālā „Summer Sound” (ap 25 000 apmeklētāju). 

Lielu atzinību apmeklētāju vidū iemantojis tradīcijām bagātais Līvu tirgus, pulcējot ap 15 000 apmeklētāju. Ar katru gadu arvien lielāku interesi izraisa  arī sporta pasākumi; starp tiem populārākais ir Liepājas pusmaratons, kas 2015. gadā pulcēja 7 000 dalībnieku un līdzjutēju un Eiropas un Baltijas kausa izcīņa vindsērfingā, kas pulcēja 9 000 apmeklētāju. Savukārt Liepājas novados par populārākajiem pasākumiem atzīmējami „Vikingu diena Seeburg Grobiņā” (10 000 apmeklētāji) un mūzikas festivāls “Zaļais stars” Pāvilostā (5 500 apmeklētāji).

Kā populārāko tūrisma objektu Liepājā var minēt Liepājas Olimpiskā Centra SPA kompleksu ar 270 000 apmeklētājiem gada laikā. Būtiski ir pieaudzis apmeklētāju skaits Liepājas Muzejam – no 34 029 apmeklētājiem 2014. gadā līdz 41 222 2015. gadā. 

Savukārt koncertzāli “Lielais Dzintars” tās darbības pirmajos divos mēnešos – novembrī un decembrī - jau ir apmeklējuši  35 240 viesi. Novados vislielāko apmeklētāju interesi saglabājis Kalvenes Zoo "Cīruļi" ar 11 500 apmeklētājiem. Daudz tūristu ir iepazinuši etnogrāfisko māju "Zvanītāji" Rucavā (3 000 apmeklētāji), Akmeņraga bāku (2 756 apmeklētāji) un Pāvilostas muzeju (2 998 apmeklētāji).

  
Linda Punga

  

Vēl ziņas

Latvieši ik gadu izdzer vairāk nekā 1,5 miljonus tasīšu kafijas
Latvijas dabas tūrisma piedāvājums pārsteidz britu tūroperatorus
Ādažu čipsi un Selga triumfē “Gada augu produkts 2023" aptaujā
Svinēsim Jāņus Dzegužkalnā!
Mājas Kafejnīcu Dienas sākas 29. jūnijā!


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts