Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

16.10.2020

Latvijā pirmā Veikalu vegvērtējuma uzvarētājs – Rimi

Latvijā tapis pirmais Veikalu vegvērtējums – pētījums, kurā salīdzināts augu valsts produktu piedāvājums visos populārākajos mazumtirdzniecības veikalu tīklos. Apsekojot 49 veikalus visā Latvijā un izvērtējot to sortimenta atbilstību sabiedrības augošajam pieprasījumam pēc augu valsts maltītēm, par Vegvērtējuma uzvarētāju deviņu konkurentu vidū kļuvis Rimi. 

Arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju izvēlas uzturā lietot vairāk augu valsts izcelsmes  produktu, aizstājot tādus dzīvnieku izcelsmes produktus kā gaļa, piens, zivis, siers, olas un citus. Augu valsts maltītes ir aktuālas gan cilvēkiem, kas samazina dzīvnieku izcelsmes produktus uzturā, lai saudzētu vidi, savu veselību un dzīvnieku labklājību, gan vegāniem, veģetāriešiem un cilvēkiem ar dažādām pārtikas produktu nepanesībām. Veikaliem ir svarīgi ņemt vērā aktuālās tendences un nodrošināt atbilstošu piedāvājumu. Šobrīd Latvijas veikalu vidū to visveiksmīgāk dara Rimi.

Rimi pārspēja konkurentus 3 no 5 kategorijām, piedāvājot plašāko gaļas un piena produktu alternatīvu, kā arī mērču klāstu. Augu alternatīvas gaļas un piena produktiem ir būtiskas sabalansētas un gardas maltītes sastāvdaļas, tādēļ ir atzinīgi vērtējama Rimi iniciatīva šo produktu piedāvājuma paplašināšanā.

Otro vietu uz Veikalu vegvērtējuma pjedestāla ieņem Top!, bet trešo vietu – Maxima. Abi mazumtirgotāji piedāvā plašāku gaļas un piena alternatīvu klāstu nekā vairums konkurentu. Maxima ierindojas pirmajā vietā gatavo maltīšu kategorijā, tomēr jāsecina, ka kopumā Latvijas veikalos gatavo maltīšu (piemēram, sviestmaižu, vrapu un citu) piedāvājums ir neapmierinošs un krietni atpaliek no pieprasījuma.

Pēc Vegvērtējuma datiem, vismazāk augu valsts produktu atrodami Aibe un Vesko veikalos. Pētījuma ietvaros aplūkotajos veikalos gaļas alternatīvas nebija pieejamas vispār, kamēr piena produktu alternatīvu klāsts bija trūcīgs. Topa apakšgalā šie veikali ierindojās arī citās kategorijās. 

“Lai gan redzams, ka daudzi veikalu tīkli ir saskatījuši augu uztura potenciālu, joprojām ir vairāki virzieni, kuros piedāvājums jāattīsta,” saka “Dzīvnieku brīvības” pārstāve Beāte Orlova, “Daudzi Latvijas iedzīvotāji priecātos par plašāku augu izcelsmes krējuma, sviesta, saldējuma izvēli. Daudziem ikdienu atvieglotu līdzi ņemamu, gatavu maltīšu pieejamība. Liels izaugsmes potenciāls ir arī augu valsts produktu piedāvājuma attīstīšanā reģionos ārpus lielākajām pilsētām.”

Veikalu vegvērtējumu veica nevalstiskā organizācija “Dzīvnieku brīvība”. Pētījumā aplūkoti kopumā 49 veikali – deviņu populārāko mazumtirdzniecības tīklu (Rimi, Maxima, Mego, LaTS, Aibe, Elvi, Vesko, Top!, Citro) veikali vismaz piecās dažādās Latvijas pilsētās. Konkrētu veikalu izvēle notika pēc principa, ka pētāmajām tirdzniecības vietām jābūt līdzīga izmēra, tādēļ Veikalu vegvērtējums neietver hipermārketu vai mazā formāta veikalu piedāvājumu. Iegūti dati par produktiem tādās kategorijās kā gaļas alternatīvas, piena produktu alternatīvas, gatavās maltītes, saldumi, sāļās uzkodas un mērces. Dati analizēti, izmantojot starptautiski standartizētus kritērijus, kas balstīti Vācijā, Čehijā un citās Eiropas valstīs veiktos veikalu piedāvājuma vērtējumos. Šāda apjoma pētījums par vegānisko produktu piedāvājumu Latvijā tapis pirmo reizi. 

Latvijas iedzīvotāju pieaugošo interesi par augu valsts maltītēm jau vairākkārt atzīmējuši Latvijas mazumtirdzniecības tīklu un ēdināšanas pakalpojumu sniedzēju pārstāvji. Maxima Latvijā iegūtie dati liecina, ka augu produktu pieprasījums 2018. gadā audzis par 150%, bet 2019. gada sākumā – vēl par 50%. Savukārt AS "Virši-A" šī gada augustā veiktā pētījumā secinājuši, ka 29% no aptaujātajiem Latvijas reģionu iedzīvotājiem iespēju iegādāties augu valsts maltīties uzskata par svarīgu, kamēr tikai 5% no respondentiem bija veģetārieši vai vegāni. Beāte Orlova

  

Vēl ziņas

Piesaki savus izcilākos produktus dalībai prestižā pārtikas kvalitātes konkursā The Baltic Taste Award!
Pārtikas uzņēmumi aicināti pieteikt vegāniskus produktus Gada augu produkts 2023
Vēl līdz 31.maijam iespēja nodot pārstrādei metāla virtuves piederumus
Pārgājienu aktīvās sezonas jaunumi
Kuldīgā tiek atjaunota garda tradīcija "Kūka + kafija"


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts