Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

23.03.2016

Latvijā pieprasītākie uztura bagātinātāji ir kalcijs, zivju eļļa un D vitamīns

SIA „Bionorm” valdes loceklis Igors Bahmačevs stāsta par to, cik pieprasīti Latvijā ir uztura bagātinātāji, kā arī skaidro, kāpēc Latvijas klimatiskajos apstākļos, mūsu organismā visbiežāk trūkst kalcija, D vitamīna un Omega-3 nepiesātinātās taukskābes.

Ikdienas steiga traucē lietot pilnvērtīgu uzturu 
Uztura bagātinātāji ir papildinājums mūsu ikdienas pārtikai, ko radām sastrādājoties ar ārstiem un dietologiem. Piemēram, mūsu ražotais uztura bagātinātājs ir dabisks produkts, kas papildina uzturu, nodrošinot organismu ar vajadzīgo kalcija devu un vitamīniem. 

Ja cilvēkam trūkst kāda vitamīna, nevajadzētu situāciju novest līdz tam kritiskajam punktam, kad jāsāk lietot zāles, kas izjauc organisma bioloģisko sfēru. Mūsdienu straujajā ikdienas ritmā mums bieži vien pietrūkst laika padomāt par pilnvērtīgu uzturu, un šo robu var aizpildīt ar uztura bagātinātājiem.

Pie vainas nav tikai steiga, reizēm mēs gluži vienkārši nevaram nodrošināt vajadzīgo vitamīnu devu tikai ar pārtikas produktiem. Mēs visi zinām, lai būtu stipri kauli, jādzer piens, jāēd biezpiens un siers, taču reizēm nav iespējams patērēt šos produktus tādā daudzumā, lai nodrošinātu nepieciešamo kalcija devu.

Organisms izvada vairāk kalcija, kā spējam uzņemt ar pārtiku
Reizēm pat dzerot pienu un ēdot gan augļus, gan dārzeņus, mēs nespējam nodrošināt organismam vajadzīgo vitamīnu devu, lai gan taskatram cilvēkam ir ļoti individuāli, un patiesībā jau organisms pats pasaka priekšā, jāprot tikai ieklausīties. Jāskatās, kāda ir āda, mati, nagi, tie ir pirmie rādītāji. 

Pilnīgi iespējams, ka, piekopjot aktīvu dzīves veidu un lietojot pilnvērtīgu un veselīgu uzturu, cilvēkam nebūs nepieciešamības pēc uztura bagātinātājiem. Uztura bagātinātāji nereti darbojas arī kā profilaktiski līdzekļi, proti, lai nenonāktu līdz tādai slimībai kā osteoporoze, jālieto papildus kalcijs. 

Lai arī mums šķiet, ka ar ikdienas uzturu uzņemam pietiekami daudz kalcija, jāatceras, ka organisms izvada daudz vairāk kalcija, kā spējam uzņemt. Līdz 30 gadiem tas notiek mazāk, pēc 30 gadiem – vairāk. 

Uztura bagātinātāji palīdz aizlāpīt šos robus
Mūsdienu sabiedrībā pieaug tendence ēst veselīgi, sekot līdzi tam, ko liekam savos šķīvjos, bet, ja tomēr pamanāmies nodarīt organismam pāri ar neveselīgu uzturu, tieši uztura bagātinātāji var palīdzēt to izlīdzināt. Protams, nevajag domāt, ka viena pudelīte uztura bagātinātāja darīs brīnumu, ja gadiem ir lietota neveselīga pārtika, taču esam veikuši pētījumus, kuru rezultāti ir ļoti iepriecinoši. 

Tika veikti pētījumi, kurā piedalījās cilvēki ar zemu kaulu blīvumu, lietojot uztura bagātinātāju, tas ievērojami palielinājās. Tāpat tie cilvēki, kuri bija guvuši radiācijas apstarojumu Černobiļā un lietoja uztura bagātinātāju, dzīvo pilnvērtīgāku dzīvi, viņu veselības rādītāji bija labāki. 

Nenoliedzami, rūpīgi jāpārdomā, kādus uztura bagātinātājus lietot, vislabāk, protams, pakonsultēties ar ģimenes ārstu vai farmaceitu. 

Mūsdienās uztura bagātinātāju tirgus ir ļoti piesātināts, ir pieejams plašs klāsts ārvalstu ražojumu. Ir arī kompānijas, kuras produkta izpētei velta mazāk uzmanības, jo uztura bagātinātājiem nav tik stingri nosacījumi, kā zāļu ražotājiem.

Latvijas patērētājiem pieejams plašs uztura bagātinātāju klāsts
Pēdējos gados uztura bagātinātāju tirgus ir krietni paplašinājies, Latvijas tirgū ienākuši dažādi jauni ārzemju ražojumi, piemēram, uztura bagātinātāji ar krila eļļu. Tirgu zināmā mērā regulē paši patērētāji – ir produkti, kuriem visu laiku ir vienmērīgs pieprasījums pat bez reklāmas, tātad šie produkti ir vajadzīgi. 

Šobrīd ir aptiekas, kas pašas meklē pieprasītākos uztura bagātinātāju ražotājus un pārdod viņu produkciju zem sava zīmola. 

Jāprot ieklausīties organismā
Kā jau minēju, uztura bagātinātājiem nav nepieciešamas tādas pārbaudes kā zālēm, taču, neraugoties uz to, lielākā daļa ražotāju veic virkni klīnisko pārbaužu. Lietojot vienu vai otru uztura bagātinātāju, organisms jau pats visu pasaka priekšā – no viena efekts ir lielāks, no otra – mazāks. Ir uztura bagātinātāji, kuri var radīt blaknes, uzreiz gan vēlos piebilst, ka mēs ražojam produktus, kuru lietošana nerada blaknes un pilnvērtīgi uzsūcas organismā. 


Mazāk pārbaudīts uztura bagātinātājs tomēr nevar radīt pārāk nopietnas blaknes, jo tās nav zāles. Tomēr ieteiktu nepārspīlēt ar tiem uztura bagātinātājiem, kuriem ir uzbāzīgas vai visu slimību izārstēt sološas reklāmas.

Lielākais pieprasījums pēc zivju eļļas
Šobrīd top produkts ir zivju eļļa, ko lieto gandrīz visi. Lielākais zivju eļļas ražotājs visos tirgos kopā ir guvis lielus apgrozījumu no šī viena produkta. 

Protams, ir valstis, kurās nav nepieciešamības lietot zivju eļļu, piemēram, Norvēģija. Šajā valstī zivis un to produkti tiek patērēti lielā daudzumā, tāpēc zivju eļļai ir mazs noiets. 

Latvijas klimatiskie apstākļi un mūsu iedzīvotāju uztura paradumi liecina, ka zivis ēdam mazāk, tāpēc jālieto zivju eļļa. Arī piena produktus nelietojam pietiekamā daudzumā, tāpēc uzturs jāpapildina ar kalciju. Mūsu klimatiskajā zonā nav pietiekami daudz saules, attiecīgi, nepieciešams arī D vitamīns. Tie arī ir pieprasītākie uztura bagātinātāji, protams, tajos periodos, ko var saukt par saaukstēšanās laiku, pieaug nepieciešamība arī pēc citiem vitamīniem. 

Reģions, kurā dzīvojam, rada būtisku ietekmi uz mūsu organismu un veselību, piemēram, Vidusjūras tautas daudz mazāk slimo ar asinsvadu slimībām. Šī reģiona iedzīvotāji uzturā lieto arī vīnu, un saules ietekmē tas zināmā mērā izlīdzinās organismā, mēs, diemžēl, tikai mācāmies dzert vīnu tā, lai tas nāktu par labu veselībai, nevis nodarītu kaitējumu.

Mūsu klimatiskajos apstākļos vajadzīgs arī papildus kalcijs, rudenī un pavasarī ir jāpapildina mūsu organisms ar dabīga kalcija rezervēm. Ziemā, savukārt, ir slidens, ir lielāka iespējamība paslīdēt un nokrist, tāpēc papildus jārūpējas par mūsu kaulu stiprumu. 

Kalciju vajag arī tiem, kuri dzer pienu 
Neraugoties uz to, cik daudz piena un tā produktu patērējam, mums tik un tā vajadzīgs papildus kalcijs. To pierāda arī paši piena ražotāji, piemēram, veikalos pieejams tāds produkts kā „Lakto”- dabīgi raudzēts piena produkts, kas satur acidofilās un bifido baktērijas. Tiek piedāvāti dažādi jogurti ar kalcija piedevu un citām labvēlīgajām baktērijām u.tml. 

Ja kādreiz laukos tika lietots nepasterizēts piens, tajā bija gana daudz kalcija, bet piens, ko lietojam šodien, tiek pakļauts apstrādei, kas, protams, rada ietekmi un kalcija daudzums ir mazāks. 

Jālieto pavasarī un rudenī
Uztura bagātinātāji ir tikai papildinājums mūsu ikdienas uzturam, turklāt, ne vienmēr šie bagātinātāji jālieto visu gadu, mēs iesakām lietot pavasarī un rudenī, jo pavasaris ir izplatītākais avitaminozes laiks, kad pēc ziemas sāk trūkt organismam nepieciešamo vitamīnu, un kļūstam uzņēmīgi pret vīrusiem. 

Izvēlēties piemērotāko
Kā jau minēju, uztura bagātinātāju piedāvājums ir plašs, tāpēc rūpīgi jāizvēlas sev vispiemērotāko. Noteikti nevajadzētu vadīties tikai pēc cenas, jo ne vienmēr dārgākais ir arī labākais. Pirms lietošanas noteikti ieteiktu pakonsultēties ar ģimenes ārstu, vai palasīt atsauksmes internetā par vienu vai otru produktu. Rūpīgi jāizlasa viss, kas rakstīts uz produkta iepakojuma, jāiepazīstas ar tā sastāvu, jānoskaidro, kas ir ražotājs u.tml. 

  

Vēl ziņas

AEHT 37. ikgadējā konference un sacensības Rīgā noslēdzas ar emocionālu un svinīgu apbalvošanas ceremoniju
Pavāru konkursā Global Chef Challenge Latvijas komandai izcils sniegums
Pirmo reizi Rīgā – sarunu un ēdienu festivāls Liels & Vegāns
Rīga kļūst par starptautiskās AEHT ikgadējās konferences un profesiju konkursu norises vietu!
Zināmi konkursu Latvijas Gada Pavārs 2024 un Pavārzellis rezultāti


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts