Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

26.01.2012

Latvijā alkoholu lietojuši 84% skolēnu

Lai ierobežotu bērnu un jauniešu alkoholismu un nelegālā alkohola izplatību, Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) rosina padarīt bargākus sodus par alkohola pārdošanu nepilngadīgajiem, palielināt kontroli tirdzniecības vietās, savukārt ar laiku alkoholu pārdot tikai specializētajos veikalos, kā arī veikt citus grozījumus normatīvajos aktos.

Latvijā gandrīz 84% skolēnu ir lietojuši alkoholu, turklāt pusaudžiem nesagādā grūtības alkoholu iegādāties, šodien Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas un Sociālo un darba lietu komisijas kopsēdē pastāstīja LĀB prezidents Pēteris Apinis. Tāpat statistikas dati liecina, ka aptuveni trešdaļa skolēnu dzīves laikā ir lietojuši alkoholu vairāk nekā 40 reizes, kas jau varētu liecināt par alkoholismu.

Savukārt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta dati liecina, ka pērn mediķi devušies uz 67 792 izsaukumiem pie cilvēkiem, kas bija alkohola reibumā, turklāt 1147 no šiem pacientiem bija bērni. Apinis arī norādīja, ka būtiska problēma ir nelegālā alkohola ražošana, kontrabanda un aprite, Latvijā pērn no akūtas saindēšanās ar alkohola surogātiem miruši aptuveni 250 cilvēku.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas virsārste Vija Cera pastāstīja, ka katru mēnesi slimnīcā nonāk vidēji četri vai pieci pusaudži pēc alkohola lietošanas un pērn 34 jaunieši vecumā no 15 līdz 19 gadiem nonāca šajā slimnīcā.

Arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas reanimatologs Pēteris Kļava sacīja, ka alkohola izplatības problēmas nepieciešams risināt un jāapzinās, ka jebkurš bērns valstij ir svarīgs. Viņš pastāstīja arī par vairākiem gadījumiem, kas slimnīcā nogādāti bērni pēc alkohola lietošanas – mežā tika atrasts kāds 11 gadus vecs zēns komas stāvoklī un viņam tika konstatēts 3,8 promiles alkohola, savukārt kāda 15 gadus veca meitene mirusi pēc alkohola surogāta lietošanas.

Lai ierobežotu alkohola izplatību un pieejamību bērniem un pusaudžiem un apkarotu nelegālā alkohola izplatību, LĀB izstrādājusi vairākus priekšlikumus grozījumiem normatīvajos aktos. Apinis uzsvēra, ka patlaban likumdošana ir “pārāk maiga”, tāpēc par alkohola pārdošanu nepilngadīgajiem LĀB rosina piemērot naudas sodu pārdevējam no 200 līdz 250 latiem un piemēro administratīvo arestu uz laiku līdz piecām diennaktīm, bet juridiskajām personām – naudas sodu no 500 līdz 1000 latiem. Tāpat nepieciešams pastiprināt kontroli tirdzniecības vietās, savukārt ar laiku alkoholu vajadzētu sākt pārdot tikai specializētajos veikalos. LĀB prezidents arī uzskata, ka ir nepieciešams politiskais lēmums par to, vai no 18 gadiem līdz 20 vai 21 gadam palielināt vecumu, no kura atļauts tirgot alkoholu.

Pēc mediķu uzklausīšanas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis (V) atzina, ka iepriekš šīs komisijas sēdēs runājot par alkohola jautājumiem, tas tika vērtēts no cita aspekta, piemēram, ka alkohola kontrabandas rezultātā valsts zaudē nesamaksāto akcīzes nodokli, tāpēc LĀB teiktais atstājis lielu iespaidu. Latkovskis arī sacīja, ka LĀB priekšlikumi, kas saistīti ar alkohola tirdzniecības ierobežošanu jauniešiem līdz 18 gadiem, tiks izvērtēti.

Savukārt deputāts Arvils Ašeradens (V) piedāvāja izveidot darba grupu, kurā tiktu noteikti precīzi mērķi problēmas risinājumam. Tika nolemts, ka darba grupa strādās līdz aprīlim un tad rezultāti tiks apspriesti komisiju sēdē.

Kā ziņots, komisiju kopsēde šodien tika sasaukta, atsaucoties uz Latvijas Ārstu biedrības vēstuli, kurā ziņots par būtiskākajām ar alkohola izplatību saistītajām problēmām – bērnu un jauniešu alkoholismu, alkohola kontrabandas tirgus palielināšanos, kā arī ar nelegālā alkohola izplatību un lietošanu, kas ik gadu prasa vismaz 150 cilvēku dzīvības un kura lietošanas seku ārstēšana izmaksā vairākus tūkstošus latu dienā no nodokļu maksātāju naudas.

Avots: bar.lv


  

Vēl ziņas

Latvieši ik gadu izdzer vairāk nekā 1,5 miljonus tasīšu kafijas
Latvijas dabas tūrisma piedāvājums pārsteidz britu tūroperatorus
Ādažu čipsi un Selga triumfē “Gada augu produkts 2023" aptaujā
Svinēsim Jāņus Dzegužkalnā!
Mājas Kafejnīcu Dienas sākas 29. jūnijā!


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts