Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

22.06.2024

Kā pareizi un droši pagatavot Līgo svētku maltīti uz ugunskura: praktiski padomi un receptes


Līgo svētku galvenā sastāvdaļa ir ugunskurs, ap kuru dziedam dziesmas, ejam rotaļās un pavadām laiku ar mīļajiem. Nereti rodas arī vēlme ugunskurā pagatavot kādu gardu maltīti, bet svarīgi ir atcerēties, ka Līgo ugunskurs nav tas pats ugunskurs, uz kura varam gatavot. Te noderīgas receptes un padomi, kā droši sagatavot ugunskuru gatavošanai, lai maltīte izdotos kā iecerēta.

“Mēs dzīvojam ļoti neparedzamos klimata apstākļos – vienu brīdi diena var būt saulaina, tad lietaina un tad vējaina. Tāpēc vienmēr jāizstrādā trīs rīcības plāni, kā gatavosim ēdienu ārā. Dodoties pārgājienā vai atpūšoties pie dabas, rūpīgi jāizplāno maršruts. Jānoskaidro, vai konkrētajā teritorijā būs daudz koku, kas karstā laikā pasargās no saules, un jāatceras līdzi paņemt pretodu līdzekli, jo šādas vietas piesaista odus. Ja atrodamies atklātā laukā, nedrīkst aizmirst lietus plēvi – tā pasargās no lietus. Tāpat pienācīgi jāsagatavo dažāda veida traukus, kas atbilst izvēlētajai receptei. Visu nepieciešamo ēst gatavošanai ārā, var iegādāties arī “Maxima” veikalos par īpaši izdevīgām cenām,” stāsta ekspedīciju vadītājs Andžejs Reiters.

Ugunskura sagatavošana ēst gatavošanai

Gatavošanai piemērots ugunskurs ir mazāks un atrodas intīmākā vietā, nostāk no Līgo aktivitātēm. Svarīgi ir atcerēties, ka arī maza uguns ir bīstama un var nodarīt lielu kaitējumu.

1.Izvēlaties pareizu vietu ugunskura veidošanai
Vienmēr nepieciešams izvēlēties vairākas vietas, kurās varēs gatavot. Vislabākā vieta ugunskuram ir pie upēm un ezeriem vai teritorijās ar zaļu zāli, jo tad bīstamības līmenis ir zems. Nekādā gadījumā to nedrīkst ierīkot priežu un egļu mežos vai mežos ar daudziem nolūzušiem sausiem kokiem. Ugunskura vietu savas maltītes gatavošanai var izvēlēties Latvijas Valsts mežu speciāli ierīkotās teritorijās, kuras atrodamas kartē: https://ej.uz/Ugunskura_vietas.

2.Ugunskura vietas sagatavošana
Vispirms jāsagatavo malka un jāpārliecinās, ka apkārt ir nepieciešamie resursi. Ugunskurā uz kura gatavojat, nedrīkst likt iekšā plastmasas pudeles vai citus ķīmiskus produktus, jo tie ēdienam piešķir nepatīkamu garšu un var radīt veselības problēmas. Pašu ugunskuru iekur nelielā bedrē. Izraktās bedres malās var uzlikt ķieģeļus vai akmeņus, uz kuriem atstutēt iesmus vai restītes. Tāpat ugunskura bedri īpaši parocīgi gatavot vējainā laikā, kad pastāv lielākā bīstamība. Papildu no tās puses, kur pūš vējš, jāuzbūvē augstāka maliņa no zemes gabaliem, jo tad iesmi un dzirksteles pārmērīgi nemētāsies apkārt.

3.Ugunskura vietas novākšana
Ugunskura vietas novākšana ietver visu dedzināšanai izmantoto materiālu, piemēram, koku un ogļu atlikumu rūpīgu savākšanu un nogādāšanu tam paredzētajā vietā vai utilizēšanu. Pēc tam ugunskura vieta ir kārtīgi jānostaigā un tai jāuzlej virsū ūdens, kā arī jāklausās, vai tas nečurkst. Ja ugunskurs nečurkst, to var uzskatīt par nodzēstu.

Līgo receptes, ko pagatavot uz ugunskura

Vislabākais gatavošanā uz ugunskura ir tas, ka ir nepieciešams maz sastāvdaļu un visu liekam uz aci, un maltīte tāpat izdosies īpaši garda.

Cālis tabakā

Nepieciešamie trauki:
Divi vienāda izliekuma trauki – kazani vai vokpannas, dēlītis, nazis, dakšiņa, šķīvji.

Sastāvdaļas:
Vesels cālis vai vista
Eļļa cepšanai
3-4 sviesta piciņas
Ķiploki
Sīpols
1 burciņa tomātu mērce
zaļumi, pipari, sāls pēc garšas

Pagatavošanas gaita:
1.Sagatavo ugunskuru iedobē un blakus uzliek ķieģeļus vai akmeņus uz kuriem atstutēt pannu.
2.Veselu cāli vai vistu pārgriež uz pusēm, lai tie būtu plakani.
3.Pannu uzliek uz uguns, tai pievieno eļļu un sviesta piciņas. Kad sastāvdaļas pannā čurkst, pievieno cāli vai vistu un tam stingri uzliek virsū otru trauku. Pēc tam cep 14 minūtes.
4.Kamēr gaļa cepas, sagatavo mērci. Bļodā pievieno tomātu mērci, sagrieztu ķiploku, sīpolu, un zaļumus. Pēc tam visu samaisa.
5.Augšējo trauku noņem no gaļas un apgriež uz otru pusi, uzlej virsū sagatavoto mērci un trauku liek atpakaļ. Visu sutina vēl 10 minūtes.
6.Gaļu apgriež atkal uz otru pusi. Pievieno sāli un piparus, sutina vēl 4 minūtes.
7.Gaļu ar mērci servē uz līdzi paņemtajiem traukiem.

Sātīga sēņu-siera zupa

Nepieciešamie trauki:
Katls, panna, dēlītis, kausiņš, nazis, karotes

Sastāvdaļas:
Mežā salasītās sēnes (vislabāk der gailenes vai baravikas, jo tās iepriekš nav nepieciešams noturēt ūdenī, lai noņemtu rūgumu)
Ūdens
Eļļa cepšanai
Sīpols
Ķiploks
1 paciņa saldā krējuma
2 paciņas kausētā siera
Kartupeļi
Zaļie zirnīši
Savas mīļākās garšvielas

Pagatavošanas gaita:
1. Sagatavo ugunskuru iedobē un blakus uzliek ķieģeļus vai akmeņus uz kuriem atstutēt pannu vai katlu iekar trīskājī, kas jau ir pieejams ugunskura vietās.
2.Sagriež sīpolus, ķiplokus, un sēnes, pēc tam tās liek cepties kopā ar mīļākajām garšvielām. Pēc tam pievieno saldo krējumu.
3.Kamēr viss cepas, katlā ūdenī liek vārīties kartupeļus un zaļos zirnīšus.
4.Kad ūdens jau vārās, visas pannas sastāvdaļas pievieno katlā.
5.Pievieno divas paciņas kausētā siera.
6.Visu vāra līdz kartupeļi kļūst mīksti.
7.Servē līdzi paņemtajās bļodiņās.Liene Dupate-Ugule

  

Vēl ziņas

Latvieši ik gadu izdzer vairāk nekā 1,5 miljonus tasīšu kafijas
Latvijas dabas tūrisma piedāvājums pārsteidz britu tūroperatorus
Ādažu čipsi un Selga triumfē “Gada augu produkts 2023" aptaujā
Svinēsim Jāņus Dzegužkalnā!
Mājas Kafejnīcu Dienas sākas 29. jūnijā!


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts