HANSA projekta pārstāvji dalās pieredzē Starptautiskajās Hanzas dienās
9.-12. jūnijā projekta “Hanzas vērtības ilgtspējīgai sadarbībai” (HANSA) pārstāvji piedalījās 36. Starptautiskajās Hanzas dienās, kas norisinājās Norvēģijas pilsētā Bergenā.
Ar atsevišķiem stendiem vai mākslinieciskiem priekšnesumiem piedalījās HANSA pilsētas Pērnava, Vīlande (abas – Igaunija), Visbija (Zviedrija), Kuldīga, Limbaži, Straupe un Valmiera, tikmēr tūrisma seminārā par projekta aktualitātēm un komunikācijas pieredzi stāstīja projekta vadītāja Ingera Harlevi un Vidzemes plānošanas reģiona projektu vadītāja Rūta Vasermane.
Kopumā Bergenā ar atsevišķiem stendiem gadatirgū piedalījās 63 Hanzas pilsētas, kuru vidū bija arī Pērnava un Vīlande no Igaunijas, Visbija no Zviedrijas, kā arī Latvijas pilsētas Kuldīga un Straupe. Hanzas dienu ietvaros bija arī neskaitāmi mūzikas un deju priekšnesumi, kur jau minētajām pilsētām pievienojās arī kolektīvi no Limbažiem un Valmieras.
“Ir jūtams, ka interese par Hanzas savienības pilsētām ar katru gadu pieaug. Gadu gaitā Hanzas dienas un pilsētu piedāvājums attīstās, liela uzmanība tiek pievērsta niansēm. Ir redzams, ka Hanzas tematikai ir arvien pieaugoša aktualitāte, sava veida pacēlums, kas līdz ar to iedvesmo šajā virzienā aktīvāk strādāt arī katrai pilsētai,” atzīst Pārgaujas novada tūrisma organizatore Rudīte Vasile, kura jau vairākus gadus ar pasaulē mazākās Hanzas pilsētas Straupes delegāciju piedalās svarīgākajā Hanzas gada notikumā.
Galvenais jaunums šogad bija Hanzas pilsētu šefpavāru konkurss, kurā varēja darbībā vērot augstas klases profesionāļus. Svarīgi, ka konkursā tika izmantoti tradicionālie produkti, tādā veidā izceļot mūsu kopīgo Hanzas mantojumu.
Hanzas dienu ietvaros notika arī tūrisma seminārs visām Hanzas pilsētām, kuru apmeklēja vairāk nekā 50 tūrisma nozares profesionāļu. Semināra ietvaros tika dots vārds arī HANSA projekta pārstāvēm I. Harlevi un R. Vasermanei, kuras iepazīstināja klātesošos ar projekta aktualitātēm, demonstrējot, ka HANSA īstenotās aktivitātes var pārņemt arī citās Hanzas pilsētās, iegūstot vienotu vizuālo identitāti un kopīgu Hanzas komunikāciju.
Projekts HANSA ir labs piemērs, kā ar Eiropas Savienības finansējuma palīdzību ir iespējami ieguvumi arī plašākā mērogā, ne tikai konkrētā projekta partneriem. Seminārā tika prezentēti arī COSME programmas projekts HansaTour un ESSBJR programmas projekts HIPPO, kas ir cieši saistīts ar HANSA. Semināra noslēdzošajā daļā dalībnieki diskutēja par priekšrocībām, ko Hanzas pilsētām sniedz Eiropas kultūras maršruta sertifikāts un zīmols.
Arī turpmāk ir sagaidāma projekta HANSA sadarbība ar Hanzas savienības pilsētu tīklu. Projekta vadītāja I. Harlevi tika atkārtoti ievēlēta atjaunotā Hanzas pilsētu tīkla viceprezidentes amatā, tādējādi sekmējot, ka arī turpmāk projekta aktivitātes būs iespējams saistīt plašākā kontekstā – ar citām Hanzas pilsētām.
Sadarbojoties 11 Latvijas, Igaunijas un Zviedrijas partneriem, no 2015. gada oktobra līdz 2018. gada decembrim tiek ieviests projekts “Hanzas vērtības ilgtspējīgai sadarbībai”. Projekts tiek īstenots ar Eiropas Reģionālā attīstības fonda Centrālās Baltijas programmas 2014-2020. gadam atbalstu, un tā mērķis ir stiprināt vēsturiskās Hanzas savienības vērtības. No Latvijas projektā piedalās Cēsu Kultūras un tūrisma centrs, Kokneses, Limbažu,
Pārgaujas un Kuldīgas novadu pašvaldības, kā arī Valmieras pilsētas pašvaldība un Vidzemes plānošanas reģions, savukārt no Igaunijas projekta partneri ir Pērnavas un Vīlandes pilsētu pašvaldības, bet no Zviedrijas – Gotlandes reģions un Gotlandes tūrisma attīstības aģentūra “Inspiration Gotland”, kas ir arī projekta vadošais partneris.
Rūta Vasermane