Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Raksti

21.02.2011

Viesnīcu kategorijas un zvaigznes

Saskaņā ar viesnīcas definīciju, tā ir uzņēmuma (komercsabiedrības) īpašumā vai nomā esoša klientu izmitināšanas un apkalpošanas mītne, kurā ir ne mazāk kā četri numuri.

Atkarībā no viesnīcā sniegtajiem pakalpojumiem tās iedala vairākās kategorijās, attiecīgi piešķirot tām zvaigznes. Zvaigznes viesnīcām piešķir pēc to atrašanās vietas (centra tuvuma, apskates objektu tuvuma, bet kūrortviesnīcām tas būtu ūdenstuvums un izklaides vietu tuvums), servisa līmeņa (iespējas paēst viesnīcā, akalpo vai neapkalpo nummurā, brauc vai nebrauc pakaļ uz lidostu utt.) un iekārtojuma līmeņa.

Kritēriji pēc, kuriem tiek liktas zvaigznes visā pasaulē ir līdzīgi, bet prasības dažādās valstīs var būt atšķirīgas.

Vienas zvaigznes viesnīcām minimālie vienguļamas gultas izmēri ir 90 x 190 cm, bet minimālie divguļamas gultas izmēri – 140 x 190 cm. Šādā viesnīcā uz katriem 10 numuriem bez mazgāšanās telpas un tualetes ir vismaz viena mazgāšanās telpa un vismaz viena tualete. Tīrīšanai un veļas maiņai jānotiek ik pēc 7-8 dienām, dvieļu - pēc 3-4 dienām. Tāpat šajā viesnīcā  telpa, kurā pasniedz brokastis, var pildīt klientu atpūtas telpas funkcijas, bet brokastis var būt bez siltiem ēdieniem.

Divu zvaigžņu viesnīcās vismaz 40% numuru ir pieejama tualete, mazgātne un duša. Pārējās prasības ir līdzīgas, taču veļas maiņai jānotiek ne retāk kā pēc sešām dienām.

Triju zvaigžņu viesnīcā būs lifti. Tie būs izvietoti tā, lai no stāva, kurā atrodas viesu uzņemšana, ar liftu sasniedzami visi stāvi, izņemot divus. Šeit jābūt kompleksu pakalpojumu telpai ar konferenču tehnisko aprīkojumu un ēdināšanas iespējām. Trīszvaigžņu viesnīcā visi numuri ir ar tualeti, mazgājamo galdu un dušu. Minimālais numura grīdas laukums (bez vannas istabas ar tualeti) vienvietīgā numurā ir 10 kvadrātmetri, divvietīgā numurā – 15 kvadrātmetri, divistabu numurā – 40 kvadrātmetri. Gultu izmēri ir tādi paši kā iepriekš minētajās viesnīcās. Katrs viesnīcas numurs ir savienots ar valsts vispārējo sakaru sistēmu. Tāpat šajā viesnīcā ir brokastu zāle vai kafetērija brokastīm un vieglām uzkodām, restorāns, bufetes galds vai brokastis bez siltiem ēdieniem, bet pusdienas un vakariņas tiek pasniegtas restorānā.

Četru zvaigžņu viesnīcā mēbelējums un iekārtojums ir vienotā stilā. No stāva, kurā atrodas viesu uzņemšana, ar liftu sasniedzami visi stāvi, izņemot vienu. Viesnīcā ir vairākas konferenču telpas ar tehnisko aprīkojumu un ēdināšanas pakalpojumu iespējām. Visi numuri ir ar tualeti, mazgātni, vannu un dušas kabīni, tāpat ir vismaz viens apartaments, bet minimālais grīdas laukums (bez vannas istabas) vienvietīgā numurā ir 12, divvietīgā numurā – 17, divistabu numurā – 40, bet trīsistabu apartamentā – 55 kvadrātmetri.

Minimālie vienguļamas gultas izmēri ir 100 x 200 cm, minimālie divguļamas gultas izmēri – 140 x 200 cm, bet jaunbūvējamās viesnīcās minimālie divguļamas gultas izmēri ir 160 x 210 cm. Katrs viesnīcas numurs ir savienots ar valsts vispārējo sakaru sistēmu, tāpat te ir interneta pieslēguma iespējas, minibārs ar piedāvājuma cenrādi, brokastu zāle vai kafetērija brokastīm un vieglām uzkodām. Viesnīcā ir arī atsevišķs bārs, restorāns, banketa zāle (-es), kuru (-as) var pārveidot par konferenču zāli (-ēm) ar atbilstošu iekārtojumu konferenču vajadzībām. Brokastu ēdienkarti veido bufetes galds vai arī ēdieni pēc ēdienkartes. Pusdienas un vakariņas tiek pasniegtas restorānā. Viesnīcā atrodas arī deju zāle, diskotēka vai naktsklubs (ja numuru skaits lielāks par 100, kā arī kūrortviesnīcās). Ja viensīcā ir  vairāk par 100 numuriem, tajā atrodas frizētava.

Piecu zvaigžņu viesnīcas standarta prasība ir ir ekskluzīvs mēbelējums un iekārtojums vienotā stilā. Tāpat no stāva, kurā atrodas viesu uzņemšana, ar liftu jābūt sasniedzamiem visiem stāviem. Viesnīcā ir vairākas konferenču telpas ar tehnisko aprīkojumu, ēdināšanas pakalpojumu iespējām. Visi numuri ir aprīoti ar tualeti, mazgājamo galdu, vannu, dušu un bidē. Vismaz 2% no viesnīcas numuru skaita ir apartamenti (ar trīs un vairāk istabām). Minimālais grīdas laukums (bez vannas istabas) vienvietīgā numurā ir 13, divvietīgā numurā – 18, divistabu numuros – 40, bet trīsistabu apartamentos – 55 kvadrātmetri.

Numuros ir pieejama gaisa kondicionēšana, bet minimālie vienguļamas gultas izmēri ir 100 x 200 cm,  minimālie divguļamas gultas izmēri – 150 x 200 cm, jaunceļamās viesnīcās minimālie divguļamas gultas izmēri ir 160 x 210. Numuros ir minibārs ar piedāvājuma cenrādi, katrs viesnīcas numurs savienots ar valsts vispārējo sakaru sistēmu. Tajā ir interneta un e-pasta pieslēgums. Šādā viesnīcā gultas veļas maiņa notiek katru dienu. Grīdas laukums telpā ar dušu ir vismaz 3,8 kvadrātmetri un vanna ir vismaz 160 cm gara ar nostiprināmu dušu.

Viesnīcā ir brokastu zāle vai kafetērija brokastīm un vieglām uzkodām, atsevišķs bārs, vairāki restorāni, no kuriem vienā tiek spēlēta deju mūzika, privāta (-as) ēdamistaba (-as) viesiem, banketa zāle (-es), kuru (-as) var pārveidot konferenču zālē (-ēs) ar atbilstošu iekārtojumu konferenču vajadzībām. Pusdienas un vakariņas pasniedz restorānā pēc restorāna ēdienkartes.

Viesnīcā ir naktsklubs, deju zāle vai diskotēka, ja numuru skaits ir lielāks par 100. Šādā gadījumā viesnīcā jābūt arī frizētavai un kosmētiskajam kabinetam. Viesnīcā ir arī slēgts baseins un /vai ar profesionālu trenažieru zāli vai veselības centru ar garderobi un dušām un/vai saunu un atpūtas telpu.

Ilze Mežniece

  

Saistītie raksti

Mētras - gardām maltītēm un veselībai
Eksperti: sāls patēriņa samazināšanai jābūt globālai prioritātei
Riga Food vieta, kur tiekās Horeca nozares profesionāļi
Viskija un ēdiena saderība
Kāpēc NEDRĪKST ATLIKT automatizācijas sistēmas ieviešanu Jūsu restorānā?


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts