Galda piederumi: kura dakšiņa salātiem, kura – desertam?
Visbiežāk maltītes laikā nākas izmantot trīs instrumentus: dakšiņu, karoti un nazi. Taču katram no šiem priekšmetiem ir daudz paveidu, kas paredzēti noteikta veida ēdieniem.
Lūk, neliels ieskats instrumentu klāstā un to novietojumā uz galda.
Liellopu gaļas dakšiņa ir paredzēta plānu gaļas šķēlīšu uzduršanai. Pēc formas tā atgādina parasto dakšiņu, tomēr ir nedaudz lielāka, un tās zari vairāk izliekti uz ārpusi. Krabju dakšiņa ir īsa, asa un šaura dakšiņa ar diviem vai trim zariem. Tā paredzēta, lai varētu viegli atdalīt gaļu no pagatavota krabja.
Zivju dakšiņa ir paredzēta zivju ēdieniem. Pēc formas tā ir nedaudz mazāka par gaļas dakšiņu, parasti tai ir trīs vai četri zari. Salātus ēd ar salātu dakšiņu, kas pēc izmēra ir līdzīga deserta dakšiņai, un tai ir četri zari. Tā kā tā ir līdzīga deserta dakšiņai, ar to var ēst arī saldos ēdienus.
Tomēr deserta ēšanai izmantojama deserta dakšiņa.Pēc formas mazākas par parastajām dakšiņām, un parasti tām ir tikai trīs zari.
Zupas karote tiek izmantota zupām un var tikt izmantota tādiem ēdieniem, kuru ēšana ar dakšu ir sarežģīta, piemēram, rīsiem vai griķiem. Deserta karote ir mazāka un smalkāka par zupas karoti. Uz galda parasti to novieto šķīvju augšējā pusē, un tā paredzēta saldajiem ēdieniem. Mazākā no karotēm ir tējkarote. To izmanto tējas gatavošanai kā cukura piebēršanas un tējas maisīšanas instrumentu.
Ir arī vairāki nažu veidi. Nazis ar zāģveida asmeni ir paredzēts maizes griešanai. Galda nazis, kas var būt sviesta, steika vai apvienotais nazis, parasti uz galda tiek novietots kopā ar attiecīgajam ēdienam paredzēta dakšiņu. Turpretī griežamais nazis ir liels, ass nazis ceptas gaļas, piemēram, cepeša, sagriešanai.
Jāatceras, ka ēšanas piederumus lieto šādā kārtībā - no ārpuses uz iekšpusi. Ja pie jūsu šķīvja ir vairāki ēšanas piederumi, tas nozīmē, ka katram ēdienam ir paredzēti savi piederumi, proti, otro ēdienu neēd ar to pašu dakšiņu, ar ko ir baudīti salāti. Deserta karote vai/un dakšiņa ir novietota šķērsām šķīvja augšpusē.
Ilze Mežniece