Olīveļļa ir augu eļļa, kas tiek izgatavota no olīvkoka Olea europaea augļiem olīvēm. Olīveļļu iegūst kā no šo augļu mīkstuma, tā arī no sēklām. Olīveļļa ir dažādu taukskābju triglicerīdu maisījums, kurā dominē oleīnskābes esteri -virs 80%. Olīveļļā ir samērā maz E vitamīna, salīdzinot ar citām eļļām.
Kopš seniem laikiem olīveļļa tika lietota dažādām vajadzībām, gan kā ārstniecības līdzeklis, gan dedzināja eļļas lampas Tikai salīdzinoši nesen olīveļļu sāka izmantot pārtikā.
Attīstoties tehnoloģijām , cilvēkiem izdevās iegūt ar vien augstvērtīgāku olīveļļu ar labu garšu.
Lai arī olīveļļa parasti ir dārgāka, nekā citas izplatītās eļļas, piemēram, saulespuķu eļļa, tās uzturvērtība ir jūtami mazāka, jo tajā ir daudz mazāk neaizstājamās polinepiesātinātās linolēnskābes.
Tomēr niecīgā piesātināto tauku satura un izteiktākās garšas dēļ olīveļļa ļoti bieži tiek izmantota uzturā. Ir daudz dažādu olīveļļas veidu, kas pamatā iedalās nerafinētajā olīveļļā (extra virgin vai virgin) un rafinētajā olīveļļā.
Extra virgin eļļa tiek spiesta ar aukstā spieduma tehnoloģiju, tas savukārt nodrošina to, ka eļļa maksimāli saglabā savu uzturvērtību. Extra virgin eļļu iesaka izmantot salātiem, dažādām mērcēm, pārlejot jau gatavus karstos ēdienus, bet to nav vērts izmantot cepšanai, jo cepšanas laikā tā zaudē savu uzturvērtību, kā arī termo apstrādes dēļ, var kļūt rūgtena.
VIRGIN eļļa tiek spiesta ar aukstā spieduma tehnoloģiju, tomēr garšas ziņā tā manāmi atpaliek no Extra virgin. Šī eļļa ir piemērota cepšanai, fritēšanai.
Nerafinētajai eļļai ir labāka garša un aromāts, to ieteicams lietot salātiem.
Olive oil rafinētā un extra vitgin eļļas sajaukums maisījums. Ar terminu rafinēts tiek norādits, ka eļļa ir papildus apstrādāta, lai neitralizētu garšu.Light olive nozīmē, ka extra virgin piejaukums ir mazs.