Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Raksti

17.02.2016

Nils Matisons: Nodrošinām drošu darbību ar kases aparātiem

Lai mazinātu un novērstu krāpšanos ar nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektroniskajām ierīcēm un iekārtām, Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir iniciējis vairākus normatīvo aktu grozījumus.

Atbilstoši Valsts ieņēmumu dienesta apkopotajiem statistikas rādītājiem konstatēts, ka veiktajās tematiskajās pārbaudēs 2014.gadā pārkāpumi, kas saistīti ar elektronisko kases aparātu (EKA) izmantošanu, bija 71%, 2013.gadā – 70%, bet 2012.gadā – 68% no kopējā veiktā pārbaužu skaita. 

Tāpat pārbaužu gaitā ir konstatēti pārkāpumi EKA ekspluatācijas noteikumu ievērošanā, kas liecina par iejaukšanos EKA. 2014.gadā šādu pārkāpumu bija 52%, 2013. gadā 45%, bet 2012.gadā – 43% no kopējā veikto pārbaužu skaita.

VID atgādina, ka izmaiņas elektronisko kases aparātu sistēmas lietošanā un tehniskajās prasībās skars salīdzinoši nelielu komersantu daļu. „Tiem nodokļu maksātājiem, uz kuriem attieksies plānotās izmaiņas, hibrīda kases aparāts būs jāsāk lietot tikai gadījumos, ja uzņēmuma apgrozījums noteiktā tirdzniecības vietā iepriekšējo 12 mēnešu laikā pārsniegs 200 000 eiro, bet kases sistēma būs jāsāk lietot tikai gadījumos, ja apgrozījums noteiktā tirdzniecības vietā iepriekšējo 12 mēnešu laikā pārsniegs 1 500 000 eiro,” skaidro uzņēmuma NRDATA POS vadītājs Nils Matisons (Attēlā: Nils Matisons, NRDATA POS vadītājs)

Pēc VID provizoriskiem datiem, 40 976 kases aparātus un 2818 kases sistēmas lieto 28160 (88%) nodokļu maksātāji, kam vidējo veikto piegāžu un (vai) sniegto pakalpojumu nodokļu maksātāja vai nodokļu maksātāja konkrētā struktūrvienībā veikto darījumu kopējā vērtība, kas reģistrēta, izmantojot nodokļu maksātāja vai visas konkrētajā struktūrvienībā reģistrētās nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektroniskās ierīces un iekārtas, iepriekšējo 12 mēnešu laikā nepārsniedza 200 000 eiro. Šī nodokļu maksātāju grupa pielāgos esošos kases aparātus un kases sistēmas, kas atbilst noteikumu un noteikumu projekta prasībām.

„Grozījumus Ministru kabineta noteikumos par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām bija nepieciešams veikt, lai ieviestu stingrākas tehniskās prasības kases aparātiem un kases sistēmām. Iepriekš pieņemtie noteikumi radīja diezgan lielu nekārtību. 

Tehniskie noteikumi bija ne vien novecojuši, bet arī ar dažādiem caurumiem. Par to liecina tendence palielināties EKA pārkāpumu īpatsvaram, lai samazinātu budžetā maksājamo nodokļu summu,” stāsta uzņēmuma NRDATA POS servisa daļas vadītājs Jānis Anufrijevs. 

„Lielākā problēma ir tā, ka esošais likums ļāva reģistrēt plašu kases aparātu klāstu, bet tehnoloģijām attīstoties, nenotika novecojušo sistēmu tīrīšana no reģistra. VID mājaslapā ir atrodami lietošanai atļautie kases aparāti, kas ir ražoti 90.gados,” skaidro uzņēmuma vadītājs Nils Matisons.

Jaunie noteikumi paredz stingrākus nosacījumus darbā ar EKA un kases sistēmām, reģistrējot skaidras naudas darījumus vai darījumus ar maksājumu kartēm, viedkartēm vai citiem maksājuma apliecinājumiem (piemēram, dāvanu kartēm, čekiem, taloniem). 

Tāpat ir paredzēts, ka kases aparātā, hibrīda kases aparātā un kases sistēmā nedrīkst atrasties ar kases aprāta nodrošināšanu nesaistīta datortehnikas aparatūra vai programmnodrošinājums, kas nav aprakstīts dokumentācijā. Tas izskaudīs situācijas, kad negodprātīgie komersanti, lai samazinātu ar nodokļiem apliekamo bāzi, nepamatoti anulē darījumus tā reģistrēšanas brīdī, anulē jau reģistrētus darījumus, izmanto mācību režīmu, masveidā izsniedz čeku kopijas, u.tml.

Turpmāk noteikumos paredzēts, tieši kādas kases aparāta, hibrīda kases aparāta un kases sistēmas komponentes, uzliekot plombas, ir aizsargājamas pret nesankcionētu piekļuvi ar VID saņemto numurēto stingrās uzskaites plombu. Papildus noteikumu projektā ir iekļautas tiesību normas, kas paredz, ka plombu līmē uz fiskālā atmiņas moduļa un energoneatkarīgās atmiņas, ja tai nav izgatavotāja piešķirta identifikācijas (seriālā) numura.

Servisa dienesta vadītājs Jānis Anufrijevs uzsver: „Izmaiņas elektronisko kases aparātu sistēmas lietošanā un tehniskajās prasībās ieviesīs kārtību nozarē. Līdz ar to tehniskajā dokumentācijā nebūs iespējams vairs neiekļaut informāciju par integrētajām papildu sistēmām, kurās tiek uzkrāti realizācijas dati, pārskatos nenorādīt veiktos labojumus vai mācību režīma lietošanu vai nepamatoti mainīt pievienotās vērtības nodokļa likmes un izmantot datu koriģēšanas programmas.”

„Plānotās izmaiņas sniegs nodokļu maksātājiem vairākus ieguvumus –hibrīda kases aparātu, ar elektronisko kontrollenti kases aparātu un kases sistēmu lietotājiem līdz ar jauno prasību ieviešanu vairs nebūs pienākums aizpildīt kases aparāta žurnālu un papīra kontrollenšu vietā turpmāk tiks izmantotas elektroniskās kontrollentes,” skaidro uzņēmuma vadītājs Nils Matisons. 

Minētie atvieglojumi nodrošinās izmaksu ietaupījumu 120 eiro gadā uz vienu žurnālu un 70 eiro gadā uz vienu elektronisko ierīci, kas kopumā veido aptuveni 4,4 miljonu eiro administratīvo izmaksu ietaupījumu gadā.

„Mūsu uzņēmuma piedāvātie kases aparāti un kases sistēmas ir baltas VID un finanšu policijas acīs. Trīspadsmit gadu laikā nav bijis neviens precedents, kur būtu radušās pamatotas aizdomas vai konstatēta kases sistēmas rādītāju sagrozīšana,”stāsta uzņēmuma NRDATA POS vadītājs Nils Matisons. 

„Iegādājoties kases aparātus un sistēmas pie mums, speciālisti bezmaksas tos pielāgos jaunajiem Ministru kabineta noteikumiem. Savukārt uzņēmumiem, kas šobrīd lieto citu zīmolu kases sistēmas, iespējams nomainīt fiskālo atmiņu un uzstādīt mūsdienīgu vadības programmu, nepērkot jaunu tehniku. Tas ļaus samazināt izdevumus līdz minimumam.

Mēs piedāvājam vienu no zemākajām cenām tirgū, saglabājot visas kases sitēmai atbilstošās funkcijas. Tāpat biznesa vadības programmas iespējams arī nomāt, uzņēmumiem, kam ir maza finanšu plūsma. Sākotnējie izdevumi ir nelieli, kas ir svarīgi iesākot attīstīt kādu savu biznesa ideju.” piebilst servisa dienesta vadītājs Jānis Anufrijevs.

NRDATA POS darbības pirmsākumi ir meklējami 2002.gadā. Uzņēmums piedāvā plašu kases aparātu un kases sistēmu, programmnodrošinājumu un risinājumu klāstu dažādu nozaru uzņēmumiem. 

NRDATA POS ieņem ievērojamu tirgus daļu kases aparātu, POS sistēmu, grāmatvedības un noliktavas programmatūras nodrošinājumu jomā Latvijā. 

Uzņēmums piedāvā mazā un vidējā biznesa vadītājiem individuāli izstrādātus risinājumus, kas ļauj sekot līdzi naudas plūsmai, plānot ieņēmumus un izdevumus ilgtermiņā. Individuāla pieeja un izpratne par dažādu nozaru specifiku palīdz nodrošināt augstākā līmeņa klientu apkalpošanu.


Vairāk  par produktiem un pakalpojumiem var  uzzināt  sazinoties ar 
servisa dienesta vadītāju Jāni Anufrijevu
Tel.: 27791593
E-pasts: info@nrdata.lv


  

Saistītie raksti

Eļļām pa pēdām – tai ne vienmēr ir jābūt olīveļļai
Bocuse d”Or nacionālā atlase un citi nozīmīgi pavāru konkursi no 4.09.19.- 6.09.19.
Absinta pasniegšana
Aizsērējusi kanalizācija – jācīnās ar cēloņiem nevis sekām
Veselīgs dzīvesveids


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts