Liekais svars Eiropā: fakti un statistika
• Globālā aptaukošanās dubultojās laikā no 1980. – 2008. gadam. Pēc statistikas datiem 2008. gadā vairāk nekā 50% sieviešu un vīriešu Eiropas valstīs ir liekais svars un apmēram 23% sieviešu un 20% vīriešu piemīt nopietna aptaukošanās.
• Pēc pēdējiem pētījumiem Eiropas Savienības valstīs liekais svars ietekmē 30-70%, bet aptaukošanās 10-30% pieaugušo.
• Apmēram 60% bērnu, kam piemīt liekais svars pirms pubertātes, tāds saglabājas arī pēc pilngadības. Ja aptaukošanās sākas jau bērnībā, tas palielina iespēju saslimt ar sirdsslimībām, diabētu, ortopēdisko un mentālo problēmu risku. Tāpat to bieži asociē ar zemu pašapziņu.
Fiziskās aktivitātes un uzturs
• 150 minūtes ar vidējas intensitātes fiziskajām aktivitātēm katru nedēļu samazina iepriekšminēto slimību risku par apmēram 50 %. Tāpat sports arī samazina sirdslēkmes un depresijas risku.
• Pēc statistikas datiem apmēram 35 % no visiem Eiropas valstu iedzīvotājiem ir nepietiekami fiziski aktīvi. Vīrieši ir vairāk aktīvi nekā sievietes, kas vairāk attiecas uz valstīm ar augstiem ienākumiem, kur gandrīz katra otrā sieviete ir nepietiekami aktīva. Iemesls šādai statistikai ir dažādu darbu automatizācija un citi aspekti, kas darbu atvieglo, tomēr samazina kustību daudzumu.
• Pasaules Veselības organizācija, veicot pētījumus, atklāja tendenci, ka meitenes ir mazāk aktīvas nekā puiši. Kopumā 15 gadīgas meitenes ar sportu nodarbojas daudz mazāk nekā 11 gadīgas meitenes, kas pierāda, ka aktivitāte samazinās līdz ar vecumu. Tikai 16 % no meitenēm 15 gadu vecumā regulāri nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, turpretī no puišiem tie ir 30%
Socioekonomiskais statuss
• Ļoti svarīgs faktors, kas ietekmē svaru, ir ģimenes paradumi. Ja kāds cilvēks ir ar lieko svaru, tad pastāv liela iespēja, ka viņa ģimenē ir vēl kāds ar lieko svaru. Tas izskaidrojams ar ēšanas paradumiem un brīvā laika pavadīšanas veidiem ģimenē.
• Starp tām ģimenēm, kur ienākumi ir mazāki, vērojams arī lielāks procents cilvēku ar lieko svaru.
• Par svarīgākajiem faktoriem veselīga uztura faktoriem Pasaules Veselības organizācija nosauca regulāras brokastis un ikdienas augļu patēriņu. Atklājās, ka ģimenēs, kur augļu patēriņš ir mazs vai tāds nav vispār, ir vērojama aptaukošanās tendence.
Profilakse
Pasaules Veselības organizācija aptaukošanās novēršanai iesaka likt akcentu uz veselīgu uzturu un fiziskajām aktivitātēm jau bērnībā, pārvēršot to par dzīvesveidu mūža garumā. Turklāt veselīga dzīvesveida izplatīšanā jāiesaista arī valdība, organizācijas un, protams, mediji.