Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Raksti

06.09.2018

Katru dienu Latvijā tiek iztērēti 150 000 plastmasas salmiņu

Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) un Zaļā josta aicina uz akcijas sākumu – par atteikšanos no plastmasas kokteiļsalmiņu plašas lietošanas, akcijas laikā par brīvu tiks dalītas uzlīmes, kas rosina attiekties no plastmasas salmiņiem, un kas izvietojamas kafejnīcās, bāros, restorānos un veikalos. 

Eiropas Savienība ir uzsākusi cīņu ar vienreiz lietojamajiem plastmasas piederumiem, un cerams, ka samazināsies plastmasu pārēdušos mirušo dzīvnieku skaits. 2020.gadā stāsies spēkā direktīva, bet sabiedrība un uzņēmēji var izmaiņas sākt ātrāk. Tūkstošiem jūras un okeāna dzīvnieku jau šodien cieš no plastmasas apēšanas vai citādas iekļūšanas ķermenī.

Šobrīd zemi piesārņo aptuveni 8 miljoni tonnu plastmasas, no kurām lielākā daļa bioloģiski nesadalās. Prognozē, ka tuvāko 20 gadu laikā plastmasas ražošana dubultosies. Sabiedrībai vajadzētu sākt saprast, ka plastmasas ierobežošana ir katra ikdienas uzdevums, un arī mums ir pienākums atbalstīt šo cēlo mērķi ekoloģijas jomā.

Kāpēc tieši salmiņi? “Protams, ka vajadzētu ierobežot visus plastmasas iepakojumus. Tirdzniecībā jau esam ieviesuši kārtību, ka plastmasas maisiņi, izņemot superplānos, netiek doti bez maksas. Sabiedrībā plastmasu lieto par daudz, un mērķis ir pēc iespējas to ierobežot. Vienlaikus šodien neesam gatavi pavisam atteikties no plastmasas, bet sākam vismaz ar salmiņiem,” saka LTA prezidents Henriks Danusēvičs. 

Tie izskatās nevainīgi, un rodas iespaids, ka to ietekme ir minimāla. Īstenībā salmiņiem ir liela ietekme uz vidi – tie atrodas starp populārākajiem atkritumiem pludmalēs 2017.gadā salmiņi ierindojās 7.vietā. Pie tam lielākoties šie salmiņi patērētājiem nav nepieciešami. Bieži vien bārmenis tos ieliek glāzē pieraduma pēc, un salmiņš klientam kalpo vairāk kā rotaļlieta, ko pamīcīt. Eksperti pārliecina, ka plastmasas salmiņu izņemšana no ēdināšanas un veikaliem varētu būt solis labo ekoloģisko izmaiņu veicināšanai. Nākamais solis – atteikšanās no nevajadzīgiem plastmasas maisiņiem, liekiem iepakojumiem, maisāmiem kociņiem un plastmasas glāzītēm.

Mūsu akcijā piedāvājam divus variantus:
1) Pilnībā aizstāt plastmasas salmiņus ar papīra, bambusa vai no cita ekoloģiska, videi draudzīga materiāla.
2) Plastmasas salmiņus pasniegt tikai tad, ja klients pieprasa.

“Mēs automātiski neliekam salmiņus katrā dzērienā jau sen. Bet bērniem patīk, viņi nāk un prasa, savādāk negrib dzert. Jāsaprot jau arī – kā gan lai dzer saldējuma kokteili vai burkānu sulu!? Ar salmiņu ir daudz ērtāk, un nevaram arī klientus zaudēt atsakoties no salmiņiem vispār. Alternatīvas plastmasai ir ļoti dārgas, un mazam uzņēmējam tas ir neizdevīgi. Ja cenas ekoloģiska materiāla salmiņiem būtu zemākas, tas palīdzētu, bet nedomāji, ka ražotāji tās strauji samazinātu, pat ja mainītos nodokļa apmērs,” pauž LTA padomes locekle un kafejnīcas Magdalēna īpašniece Natālija Zīlīte Saldū.

 “Arvien vairāk uzņēmumu, tajā skaitā arī mazie, mēģinās iepirkt produkciju, kas ir ne tikai ekoloģiski tīra, bet arī pati par sevi ir videi draudzīga. Liels daudzums preču ir iepakojumos, no kuriem varētu attiekties. Plastmasas salmiņi ir viena no tā lietām, no kā varētu attiekties jau pirms direktīvas stāšanās spēkā 2020.gadā.  

Bārā Moltto jau ir papīra salmiņi. Patlaban ir gan plastmasas, gan papīra – tos piedāvājam arī Moltto. Apmeklētāji piefiksē, ka tie ir citādāki salmiņi nekā pierasts. Visi gadu gadiem bija pieraduši pie plastmasas. Papīra salmiņi pieejami jau sen, bet tos nelietoja tik plaši finansiālu apsvērumu pēc – patlaban tie ir dārgāki, salīdzinot ar plastmasas salmiņiem. Varbūt kādas izmaiņas nodokļu sistēmā varētu ieviest attiecībā uz ekoiepakojumiem vai ekoproduktiem, tiem uzliekot mazāku nodokļu slogu, līdz ar to veicinot to virzīšanu tirgū,” stāsta Latvijas Tirgotāju asociācijas padomes Goda priekšsēdētājs un bāra Moltto līdzīpašnieks Dainis Domiņš.

LTA aicina restorānu, kafejnīcu un veikalu īpašniekus, kas pasniedz dzērienus ar plastmasas salmiņiem, iesaistīties iniciatīvā atteikties no plastmasas salmiņu lietošanas un pasūtīt par brīvu uzlīmes, kas to apliecina: irena@lta.lv un tās varēs saņemt Latvijas Tirgotāju asociācijā Rīgā, Bruņinieku ielā 12-9.

5. septembrī, vīna restorānā Moltto Rīgā, Ģertrūdes ielā 20, plkst. 11:00 akcijas sākums – par atteikšanos no plastmasas kokteiļsalmiņu plašas lietošanas un pirmo uzlīmju dalīšana.
LTA prezidents Henriks Danusēvičs,
LTA padomes Goda priekšsēdētājs Dainis Domiņš  

Saistītie raksti

Gardās receptes brīvdienu maltītēm
Stand up bankets ar vīnu degustāciju 26.februārī
Kokteiļi – reiz un tagad
Kādu dzērienu likt galdā svētkos
Augļu un ogu eksperimenti virtuvē


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts