Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Raksti

25.03.2019

Jēra cepetis Lieldienās

Jēra cepetis Lieldienās
Tuvojas Lieldienas, kuras mēs nevaram iedomāties bez krāsotajām olām uz svētku galda. Vairākām tautām ir tradīcija Lieldienas sagaidīt ar krāsotajām olām, kuras pagāniskajā tradīcijā simbolizē sauli un auglību. Tomēr tautām, kuras dzīvo dienvidos, olu krāsošana nav īpaši raksturīga. Ņemot vērā, ka daudzviet, piemēram, Eiropas dienvidos ir izplatījusies kristīgā tradīcija, tad šeit Lieldienu maltīte ir neiedomājama bez jēra cepeša.

Jērs jau Vecās Derības laikā bija visnozīmīgākais Kristus simbols. Vecajā Derībā jērs tika ēsts Pashā svētkos, bet pēc tam arī Jēzus Kristus tika saukts par Dieva Jēru vai Lieldienu Jēru. Tāpēc arī ir saglabājusies tradīcija Lieldienās uz galda likt jēra cepeti.

Latvijā ši tradīcija nav īpaši izplatīta, tomēr SIA “IDZ” īpašnieks Imants Dzelme stāsta, ka ir jūtams pieprasījums pēc jēra gaļas tieši pirms Lieldienu svētkiem.

No ofisa darba līdz savām lauku mājām un jēru audzēšanai
Imants Dzelme stāsta, ka viņš ir pilsētnieks un vairākus gadus nostrādājis biroja darbā vienā no lielākajiem Latvijas uzņēmumiem. Viņš sapratis, ka tā nav viņa īstā vieta un savu biznesu sācis, nopērkot lauku mājas un zemi. Tā Imants Dzelme sācis audzēt aitas un ar laiku izveidojis savu mobilo kautuvi, jo saprata, ka ir svarīgi pašam dzīvniekus arī nokaut lai netērētu naudu citās seritficētās kautuvēs.

Ar paša izveidoto mobilo kautuvi ir iespējams aizbraukt līdz ganāmpulkam. Lopiņš tiek nokauts bez stresa un, pēc Imanta Dzelmes sacītā, par šo kautuvi mūs apskauž arī igauņi. Iespējams, ka tā ir vienīgā tāda veida kautuve Baltijā.

Kāpēc jērs?
Imants Dzelme norāda, ka aitu pie mums esot par maz. Ja 1939.gadā Latvijā bija 1,5 miljoni aitu, tad tagad tie ir aptuveni 70 000. Tai pat laikā viņš norāda, ka aitas ir vieni no senākajiem pieradinātajiem mājlopiem. Aitas cilvēki pieradināja jau pirms 8000 gadu, pirms aptuveni 7000 cilvēki sāka audzēt liellopus un tikai pirms aptuveni 3000 gadu sāka attīstīties cūkkopība.

Imants Dzelme arī uzsver, ka jēra gaļai ir daudz priekšrocību, salīdzinājumā ar citu dzīvnieku gaļu, jo bioloģiskajās saimniecībās, kurā aug arī Imanta Dzelmes ganāpulks, dzīvnieks ēd 100% dabīgu pārtiku – zāli, graudus, dārzeņus, nevis ģenētiski modificētas lietas.

Jēra gaļa ir vērtīgs olbaltumvielu avots – 150 grami jēra gaļas satur 75% no ikdienas olbaltumvielu devas. Šai gaļā ir arī 50% no ikdienas cinka devas, kas nepieciešams vielmaiņai, imunitātei. Jēra gaļā ir arī tik nepieciešamie B12 un B3 vitamīni. Turklāt, jēra tauki veselībai nav tik kaitīgi, kā cūku tauki.

Ja arī aitas gaļa pie mums nav bijusi īpaši iecienīta, tomēr pēdējos gados pieprasījums pēc tās pieaug. Iespējams, ka šī gaļa nebija pieprasīta, jo cilvēkiem nepatika aitu tauki. Tomēr Imants Dzelme uzsver, ka aitas ir jau veci dzīvnieki, tomēr viņa uzņēmumā tiek izmantoti jēri, tas ir dzīvnieki līdz gada vecumam.

Pēc viņa sacītā, par visvērtīgāko tiek uzskatīta aptuveni sešu mēnešu veca jēra gaļa. Pēc tam dzīvnieka gāla kļūst sīkstāka.

Kur iegādāties?
Sadalītu jēra gaļu SIA “IDZ” tirgo dažādos lauku tirdziņos. Tāpat gaļa tiekot dota dažādiem uzņēmumiem, kuri pēc tam ražo desas, konservus un citus jēra gaļas produktus.

Ik nedēļu Imants Dzelme ralizē no 30 līdz 50 jēriem, kas tiek pārdoti gan tirdziņos, gan arī gaļas pārstrādātājiem. Viņš uzskata, ka varētu pārdot arī vairāk, tomēr pagaidām vairāk šo mājdzīvnieku viņam vienkārši neesot. Pārskatāmā nākotnē uzņēmējs plāno paplašināties, lai realizētu arī teļa gaļu. Jau patlaban saimniecībā tiek audzēti arī truši un putni. Tā kā ir brīži, kad jērus var realizēt mazāk, tad šai laikā būs iespēja piedāvāt citu produkciju.

Dažas idejas Lieldienām
Sagaidot Lieldienas, uzņēmējs arī piedāvā divu paša iecienītu ēdienu receptes, kurās galvenā sastāvdaļa ir jēra gaļa.

Jērs sīpolos
Šim ēdienam ir nepeiciešams puskilograms vai kilograms jēra gaļas, tāds pats daudzums sīpolu, kuri sagriezti četrās daļās. Sīpolus ar jēra gaļu sautē aptuveni pusotru stundu, pievieno garšvielas. Pēc tam atsevišķi novāra rīsus. Sīpolu masu varēs izmantot kā mērci pie rīsiem un sautētās gaļas.

Tomātos sautēta jēra gaļa
Ja izmanto puskilogramu jēra gāls, būs nepieciešams kilograms tomātu vai tomātu sulas. Jēra gaļu sagriež gabalos un iemarinē ar rozmarīnu, timiānu, raudeni, nedaudz olīveļļu un sāli. Pēc tam gaļu pusotru stundu sautē tomātos vai tomātu sulā līdz gaļa ir kļuvusi mīksta. Pievieno rīsus un beigās - izspiestu ķiploku.


Ilze Mežniece

  

Saistītie raksti

18.oktobrī, Latvijas Etnogrāfiskājā brīvdabas muzejā- Putras diena (receptes)
Šefpavāra Artūra Taškāna recepte
Vīna karte- kā izvēlēties
Pavārs, viesmīlis vai medmāsa
Jaunības eliksīrs - zaļā tēja


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts