Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Raksti

26.04.2011

Ekoprodukts – kā to atpazīt

Ekoprodukts – kā to atpazīt
Ekoprodukti un bioprodukti šodien bieži vien tiek izmantoti kā modes vārdi. Šie produkti ir bioloģiskās lauksaimniecības produkti, kas tiek ražoti, pamatojoties uz dabiskajiem augu,mājputnu un dzīvnieku augšanas procesiem, neizmantojot ķīmiski ražotus minerālmēslus, pesticīdus un antibiotikas.

Audzējot ekoloģiskus produktus, par augsni rūpējas tikai ar dabiskām metodēm, tiek domāts par to, lai augsne būtu veselīga. Šai gadījumā ne tikai augi ir bioloģiski tīri un veselīgi, bet arī dzīvnieki tiek baroti ar ekoloģiski tīru un vitamīniem bagātu lopbarību. Ekoprodukti mums sniedz vairāk vitamīnu un nepieciešamās uzturvielas.

Ekoproduktiem ir nosacījums – nedrīkst veikt dažādus pārstrādes procesus (piemēram, konservantu un krāsvielu pievienošana produktiem un tml.) un vairāk nekā 95% izejvielu jābūt iegūtām no bioloģiskās lauksaimniecības, pretējā gadījumā tas vairs netiek uzskatīts par ekoproduktu.

Piens, dārzeņi, augļi, maize, gaļa ir tie produkti, kurus mēs lietojam ikdienā, tomēr, iegādājoties šos produktus lielveikalā un arī tirgū, patiesībā varētu teikt, ka pērkam mākslīgi iegūtu produkciju, jo augi tiek stimulēti ar minerālmēsliem un ķīmisko augu aizsardzības līdzekļiem. Tirgū un veikalā varam iegādāties šos produktus par salīdzinoši lētu cenu.

Šajos produktos ir daudz vielu, kuru ietekme uz cilvēka organismu vēl līdz galam nav izpētīta. Piemēram, 2006. gadā organizācijas „Pasaules Dabas fonds” un „Zemes draugi” starptautiskā pētījumā atklāja, ka ikviena cilvēka asinīs ir vismaz 18 sintētiskas ķīmiskas vielas, kurām tur nevajadzētu būt. Lielāko daļu no šīm vielām mēs apēdam kopā ar pārtiku.

Ja gribam zināt, vai pārtikas produkts, ko pērkam, patiesi ir ekoloģisks vai arī tas ir tikai ražotāju triks, piesaistot pircēju uzmanību, ir jāpievērš uzmanība produkta marķējumam. Turklāt Eiropas Savienības regulas nosaka, ka "eko" un "bio" var lietot tikai seritificētai pārtikai. Pretējā gadījumā tas ir pārkāpums.

Latvijas ekoprodukts
Tas ir pārtikas produktu ekomarķējums, kas apliecina, ka noteiktais pārtikas produkts ir ražots Latvijā ar bioloģiskās lauksaimniecības metodēm, nelietojot ķīmiskos minerālmēslus, pesticīdus un herbicīdus, un atbilst Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas izstrādāto sertifikācijas standartu prasībām. Pārtikas produktu atbilstību visām sertifikācijas standartos noteiktajām prasībām kontrolē neatkarīgas sertifikācijas institūcijas, kuras ir saņēmušas akreditāciju sertifikācijas darbības veikšanai.

Eirolapa ekomarķējums, apliecina, ka noteiktais pārtikas produkts ir ražots kādā no ES dalībvalstīm ar bioloģiskās lauksaimniecības metodēm, nelietojot ķīmiskos minerālmēslus, pesticīdus un herbicīdus, un atbilst Eiropas Savienības bioloģiskās lauksaimniecības regulas prasībām. Kopš 2010. gada jūlija šis ekomarķējums ir obligāts visiem fasētajiem bioloģiskās pārtikas produktiem, kas ražoti kādā no ES dalībvalstīm, tostarp arī Latvijā, un atbilst noteiktiem standartiem. Šai gadījumā uz prukta ir arī kontroles kods, kas LAtvijā var būt: LV-BIO-01 vai LV-BIO-02. Uz produkta tāpat jābūt norādei par tā izcelsmes vietu.

Zaļā karotīte apliecina, ka produkta sastāvā ir vismaz 75% Latvijā vai ES audzētu izejvielu un ka tas atbilst noteiktām kvalitātes prasībām. Šim marķējumam nav nekādas saistības ar ekoloģiski tīru pārtiku un bioloģisko lauksaimniecību, jo tas tika radīts ar mērķi sekmēt Latvijā ražoto pārtikas produktu noietu un veicināt lauksaimniecības attīstību, neatkarīgi no tā vai pārtikas produkti tiek izaudzēti ar videi draudzīgām metodēm vai nē.

Dabas produkts. Šādus un līdzīgus produktu marķējumus saviem pārtikas produktiem reizēm mēdz piešķirt pats produkta ražotājs nevis neatkarīga trešās puses sertifikācijas institūcija. Vairumā gadījumu tas tiek darīts ar nolūku palielināt savas produkcijas noietu. Šis nav ekomarķējums.

Bioloģisko saimniecību datubāze ir publiski pieejama Pārtikas un veterinārā dienesta mājaslapā.


Ilze Mežniece

  

Saistītie raksti

Sasildīt sevi „no iekšpuses”
Marta mēneša tēma- Francija. Francijas garša
27. decembris 18:00 Vīnziņa Ginta Sniedzes speciālā degustācija Pa Ruma izcelsmes pēdām
Grila sezonas tēmas profesionāļiem
26. februāris 18:00 Interesantas Jēra gaļas receptes ar Sergeju Šiporovu


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts