Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Raksti

15.09.2011

17 fakti par viskiju

Ja uz pudeles rakstīts "whisky" - tad varam būt droši ka tas ražots Skotijā. Ja "whiskey", tad jebkur citur, bet ne Skotijā.

Šī dzēriena nosaukuma saknes meklējamas ķeltu valodā - uisce beatha, kas tulkojumā nozīmē - dzīvs ūdens.

Viskijs var būt arī labs naudas ieguldīšanas veids. Pudele 17 gadus veca viskija Ardberg 2005.gada februārī maksāja 75 dolārus. Savukārt 2007.gada novembrī pudele šī dzēriena maksāja jau 198 dolārus! Tādējādi 30 mēnešu laikā cena pieauga gandrīz par 250% !

Pasaulē ik sekundi tiek pārdotas 30 pudeles skotu viskija. Skotu viskijs visā pasaulē ir pārdots gandrīz 2 reizes vairāk nekā Kanādas, Amerikas, Japānas un Īrijas kopā ņemot.

Pasaulē tiek ražoti vairāk kā 5000 veidu iesala viskija (malts). 90% no tiem tiek ražoti Skotijā. Tomēr apjoma ziņā tie ir tikai 5% ko ražo šajā valstī.Atlikušie 95% - ir jauktie viskiji (blended).

Jauktais viskijs (blended) var saturēt līdz pat 50 veidu iesala un 2-3 veidu graudu (grain) viskija.

Viskijs ar marķējumiem "Single Malt" vai "pure single malt" nav viena iesala šī vārda vispatiesākajā nozīmē vārdu - jebkurā gadījumā, šis maisījums var saturēt viskijus, kuri ražoti vienā vai vairākās rūpnīcās. Reāli viena iesala viskija marķējumā būs norāde "single cask" (kas nozīmē "no vienas mucas").

Nav daudz vīna cienītāju kuri zin, ka iesala viskiju mediķi iesaka lietot vīna vietā, jo tas satur vairāk ellagic skābi - antioksidantu kas spēj pretoties sirds slimībām un pat apturēt vēža šūnu augšanu. Iespējams tas kalpoja par iemeslu kāpēc ASV "Sausā likuma" laikā tomēr bija atļauts dzert viskiju , bet protams tikai medicīniskos nolūkos.

Vairums Skotijas viskija ražotņu vairs nepieder Skotijai. Izņemot Edrington kas ražo tādas markas kā Famous Grouse, Macallan un Highland Park. Un vēl 17 mazas privātas ražotnes.

Senākā ģimenes īpašumā viskija ražotne atrodas ASV - Laird & Co (Laird ģimenei tā pieder kopš 1780).Savukārt vecākās ģimenēm piederošās viskija ražotnes Skotijā ir Glenfarclas (1865), Glenfiddich (1886) un Springbank (1837).

Pagājušajā gadā ir aptuveni 1 miljons tūristu no visas pasaules ir apmeklējuši Skotijas viskija ražotnes. Interese? Vai degustācijas vēlme?

Aizvērtu viskija pudeli droši var glabāt 100 gadus. Pēc pudeles atvēršanas viskiju var uzglabāt vēl 5 gadus un tas nezaudēs savas garšas īpašības.

333 gadu laikā (ja to rēķina no 1494 gada, kad rakstveidā pirmo reizi minēts viskijs) dzimšanas dienas dzēriens pirmais zināms rakstveida pieminēt 1494), miežu iesals bij vienīgā izejviela viskija ražošanā.

1915 gadā ar likumu tika noteikts minimālais viskija nogatavināšanās termiņš koka mucās - 2 gadi, bet jau 1916 gadā to palielināja līdz 3 gadiem.

Padomju Savienībā arī tika ražots viskijs, pēc garšas niansēm tas attāli atgādināja Kanādas tipa viskiju un saucās "Виски-73".To ražoja izmantojot rektificētu spirtu, aromātiskās piedevas iepērkot no ārvalstu firmām. Tomēr šis produkts īpašu popularitāti neguva.

Lai cik dīvaini arī neliktos tomēr pasaulē lielākais viskija patēriņš reģistrēts indijā.

Starp Īriju un Skotiju joprojām norisinās skarbas debates par to, kura valsts atklāja šo dzērienu un kurš vienkārši nekaunīgi ir piesavinājies šī dzēriena pagatavošanas metodi.

Atceries- Pārmērīga alkohola lietošana var radīt negatīvas sekas !Avots: Bartending.lv

  

Saistītie raksti

Vidusjūras diētas popularitātes trumpis
Ekoloģiskais vīns. Kas tas īsti ir?
Čīles vīni
Somu inovācijas var palīdzēt jūsu biznesam augt
Pavasarī iesakām vairāk ēst maurlokus (recepte)


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts