Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Raksti

13.09.2011

Krūmmellenes – veselīgas un gardas ogas ikdienas uzturā

Latvijā jau no vissenākajiem laikiem kā garda oga un īpaši spēcīgs dabiskais ārstniecības līdzeklis ir pazīstamas meža mellenes, taču ar katru gadu Latvijā aizvien populārākas kļūst krūmmellenes, sauktas arī par augststumbra mellenēm. Latvijas iedzīvotāji tās ne tikai pērk ikdienas uzturam, bet arī aizvien sekmīgāk ieaudzē stādus savā dārzā. Pats svarīgākais – svaigas krūmmellenes ir veselīgas un gardas ogas, kas var lieliski papildināt ikdienas maltīti.

Krūmmellenes ir saldenas un sulīgas ogas, kas ir tikpat veselīgas un gardas kā meža mellenes. Tās ir izturīgākas par savām meža māsām gan uzglabāšanas, gan transportēšanas ziņā. Ogas krūmā nogatavojas pakāpeniski un tāpēc salīdzinoši ilgi dod ražu – no jūlija beigām līdz pat septembra sākumam. Krūmmellenes parasti stāda pavasarī, lai tās līdz ziemai pagūtu nostiprināt sakņu sistēmu. Tām ir nepieciešama īpaši sagatavota augsne. Krūmellenes pilnu ražu sāk dot sestajā audzēšanas gadā, un ražas apjoms vidēji ir 5 kg no krūma.

Krūmmellenes ēdienkartē var atrast vietu visas dienas garumā, kā arī kalpot kā gards našķis starp ēdienreizēm. Brokastīs tās var pievienot pārslām, putrai vai pankūkām. Pusdienās un vakariņās tās labi papildinās salātus un pamatēdienus. Protams, šīs ogas ir lielisks deserts – krūmmellenes var pievienot jogurtam vai saldējumam, no tām var gatavot krēmus vai kūkas. Tāpat lieliski garšos piena vai saldējuma kokteiļi, kuriem pievienotas šīs ogas.

Uztura speciāliste Natālija Petruhina skaidro: ”Krūmmellenes ir bagātas ar vitamīniem, mikroelementiem, šķiedrvielām un organiskajām skābēm, kas ir tik ļoti nepieciešamas cilvēka organismam. Īpaši daudz ogās ir mangāns, cinks, kā arī nedaudz dzelzs. Krūmmellenēs visvairāk ir C un K grupas vitamīni, kas var paaugstināt organisma aizsargspējas un stiprināt imunitāti. Krūmmellenes var palīdzet uzlabot asinsriti, stiprināt asinsvadu sieniņas, kā arī uzlabot redzi tumsā, pasargāt acis no mākulas deģenerācijas, kas ir galvenais redzes zaudēšanas iemesls vecākiem cilvēkiem. Krūmmellenes ir ļoti diētiskas – vienā tasē ogu ir tikai 80 kalorijas.”Latvijas Augļkopju asociācija

  

Saistītie raksti

Kā pagatavot frī kartupelīšus, uzkodas un citus garšīgus produktus no Farm Frites sortimenta
Zaļā nedēļa Berlīnē, 2021. gada 20.-21. janvārī tiešraidē
Akreditētā Rīgas Ekonomikas un Biznesa skola piedāvā apgūt aktuālas profesijas
Uztura mācība. Produkti, kas var aizvietot kafiju
Deviņi knifi kulināriem


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts