Enerģijas dzērienu apslēptā daba
Enerģijas dzērieni ir dzērieni, kurus reklamē kā līdzekli, kas palielina enerģiju, taču ražotāji nereti neuzsver to negatīvās ietekmes uz veselību un to, ka patiesībā enerģiju tie dod lielā cukura daudzuma dēļ.
Enerģijas dzērieni parasti sevī ietver kofeīnu, B vitamīnu un augus. Bieži vien arī gāzētu ūdeni, guaranu, taurīnu, ginkgo bilobu, saldinātājus, konservantus un, protams, cukuru. Kofeīns, kas ir galvenā enerģijas dzērienu sastāvdaļa, ir sastopams kafijā un tējā, taču viena enerģijas dzēriena kofeīna deva ir kā 8 kafijas tasītes.
Efekti un blakusparādības
Enerģijas dzēriena galvenais uzdevums ir nodrošināt mundrumu un uzlabot darba spējas. Pētījumu rezultātā tiešām ir atklājies, ka tie paātrina reakciju, rada īslaicīgu enerģijas pieplūdumu un eiforiju, mundrumu, uzlabo mentālās spējas. Lietojot enerģijas dzērienus bieži, radītais efekts notrulinās, tāpēc eksperti mēdz tos pielīdzināt narkotikām.
Pie radītajiem efektiem, šie dzērieni rada arī virkni blakusparādību, kā bezmiegu, aizkaitināmību, lielu uzbudinājumu, sirds ritma maiņu (aritmija), nervozitāti, hiperaktivitāti, garastāvokļa maiņas, asinsspiediena paaugstināšanos, organisma dehidrāciju, augstu enerģijas līmeni, kam seko absolūts bezspēks, reizēm atkarību.
Speciālisti atzīst, ka, lai arī kāda būtu to ietekme, to vairākas reizes pastiprina savienojums ar alkoholu. Šāds kokteilis ir ļoti bīstams veselībai, nelabvēlīgi iedarbojas uz sirdi, ir novēroti gadījumi, kad, lietojot šādu dzērienu savienojumu, sekas var būt arī letālas, tādēļ ārsti neiesaka lietot enerģijas dzērienu kopā ar alkoholu.
Aizliegumi
Populārais enerģijas dzēriens Red Bull tika aizliegts tirgot Francijā pēc tam, kad kāds 18 gadu vecs sportists, izdzerot četras bundžas ar dzērienu, spēlēja basketbolu un piedzīvoja sirdstrieku, kam sekoja nāve. Tāpat ir konstatēti arī daudzi citi līdzīgi gadījumi.
Arī Lielbritānijā un Dānijā Red Bull tika uz laiku aizliegts, taču tagad aizliegums ir atcelts.
Enerģijas dzērienu iedarbība ir visai pretrunīga, taču šobrīd daudz kur vēl tiek diskutēts par to ietekmi un iespējamiem ierobežojumiem.
Pēc pētījumiem Latvijā enerģijas dzērieni ir diezgan populāri un izplatīti, it sevišķi jauniešu vidū.