Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Raksti

25.10.2012

17 mīti, ko nelegālā alkohola pārdevēji stāsta saviem pircējiem?


 2. mīts
“Šis dzēriens ir izsūknēts ārā no “Latvijas Balzama” teritorijas pa zemē ieraktu slepenu šļauku.”

Patiesība: šādas “šļaukas” nav, jo rūpnīcas teritorijā nav neviena neuzskaitīta pieslēguma dzērienu cisternām un vadiem. Pat ja šāda caurule eksistētu, jebkurš, pat vismazākais zudums nekavējoties tiktu pamanīts.

3. mīts
“Tas ir dzēriens, ko rūpnīcas darbiniekiem izsniedz algas vietā.”

Patiesība: ne “Latvijas Balzams”, ne citi Latvijas alkoholisko dzērienu ražotāji neizsniedz darbiniekiem produkciju algas vietā. Alga tiek maksāta naudā.

 4. mīts
 “Tas ir armēņu konjaks, kas stacijā notecināts no cisternas.”

Patiesība: Latvijas teritorijā pēdējos 10 gados nav oficiāli reģistrēts neviens gadījums, kad konjaks būtu būtiskā apjomā nozagts no dzelzceļa cisternas vai vagona. Turklāt nefasētus dzērienus pārvadā pārāk reti, lai no tiem varētu izveidoties nelegālā alkohola tirgus.

 5. mīts
 ““Latvijas Balzama” vadība personīgās peļņas nolūkos pati organizē alkohola nelegālo izvešanu no rūpnīcas.”

Patiesība: ja tā būtu, tā būtu nacionāla mēroga sensācija. Tas ir neiespējami, jo cilvēki, kas ir rūpnīcas vadībā, regulāri mainās, turklāt rūpnīcā katru gadu tiek veiktas neatkarīgas pārbaudes. 

6. mīts
“Darbinieki nes ārā garām apsardzei.”

Patiesība: maksimālais apjoms, ko no rūpnīcas bez atļaujas varētu iznest kāds negodprātīgs darbinieks, piemēram, starp kājām piesietā maisiņā, ir ap litru. Šādā veidā iznests dzēriens nespētu radīt apjomu, kas atbilstu nelegālā alkohola milzīgajam apgrozījumam. Jā, “Latvijas Balzamā” ir bijuši iznešanas mēģinājumi, taču darbinieka gaitas rūpnīcā ar to arī ir beigušās. Turklāt jebkurš zudums tiktu fiksēts.

7. mīts
“Šo balzamu  mājās kvalitatīvi ir saražojis tehnologs, kurš atlaists no “Latvijas Balzama”.”

Patiesība: “Latvijas Balzamā”  jau daudzus gadus strādā trīs tehnologi, kuri zina, kā pagatavot Melno balzamu. Neviens tehnologs nav ticis atlaists.

8. mīts
“Ekonomikas policija neiznīcina konfiscēto alkoholu, tāpēc tas atkal nonāk tautās.

Patiesība: visi konfiscētie alkoholiskie dzērieni saskaņā ar likumu tiek iznīcināti. Pat ja tas tā nebūtu, jūs nevarat būs pārliecināti, ka šāds alkohols nav īpaši bīstams veselībai.

9. mīts
 “Tas ir ievests no ārzemēm, kur šis alkohols ir lētāks.”

Patiesība: vienīgais iemesls, kāpēc ievestais alkohols būtu lētāks, ir nenomaksātas nodevas un/vai nelegāla izcelsme. Tas nozīmē, ka šiem dzērieniem nav veikta arī sastāva kontrole un to lietošana var būt īpaši bīstama.

10. mīts
“Šis nāk no tās pašas mucas, kur stāv legālais alkohols, tikai par šo nav maksāti nodokļi.”

Patiesība: alkoholiskajiem dzērieniem mucā vispirms ir jānonāk. Šis daudzums tiek uzskaitīts. Ja no mucas tiek izliets mazāk oficiāli fiksēta alkohola, nekā tajā nokļūst, to pamana jau pirmajā pārbaudē.

11. mīts
“Krāvēji, kraujot produkciju, vienmēr atliek kādu kasti sev!”

Patiesība: tā būtu šo krāvēju pēdējā darba diena.

12. mīts
“Neskatieties uz savādo pudeli/trauku, galvenais, ka tur iekšā ir oriģinālā produkcija.”

Patiesība: skatīties uz pudeli ir pats svarīgākais. Tikai tīra, nenobružāta pudele ar nebojātu oriģinālo etiķeti, ar akcīzes marku, ar neatvērtu un nesabojātu korķi vai kapsulu sniedz garantiju, ka arī dzēriena sastāvs būs oriģinālais un bez bīstamiem piejaukumiem.

13. mīts
“Valsts apzog tevi, tāpēc nav nekāds grēks pirkt dzērienu, par ko nav samaksāti nodokļi.”

Patiesība: par ētiku var diskutēt gari un plaši, bet jāņem vērā vēl kas. Ja nav samaksāti nodokļi, tad dzērienam nav arī veiktas pārbaudes un izsniegts sertifikāts. Viltota dzēriena sastāvā  var būt gan
metilspirts, gan citi piejaukumi, kas var izraisīt aklumu, citas veselības problēmas un pat nāvi. Laboratorijas analīzes uzrāda, ka atļautie rādītāji nereti tiek pārsniegti pat 600 reižu!

14. mīts
“Šo vari ņemt droši, daudzi citi pērk un slavē.”

Patiesība: uz vārdiem nevar paļauties. Uz vārdiem paļāvās arī tie desmiti cilvēku, kas 2012. gadā zaudēja dzīvību Čehijā un Polijā un 2006. gadā – Latvijā. Kopumā katru gadu nelegālais alkohols mūsu valstī prasa aptuveni 30 dzīvību. Metilspirta nāvējošā deva ir tikai 10 ml.

15. mīts
“Šoferis cisternā iekar spaini un tajā palikušo dzērienu pēc cisternas iztukšošanas piegādā man.”

Patiesība: dzērienu ražotāji nefasētus alkoholiskos dzērienus nepārvadā.

16. mīts
““Latvijas Balzamā” bija viens elektriķis Koļa, kurš nesa ārā šmigu jau desmitiem gadu. Nesen viņu nosita elektrība. Tagad viņa dēls nes.”

Patiesība: nekāda elektriķa Koļas „Latvijas Balzamā”  nav un nav bijis. Arī elektrība nevienu nav nositusi. Pat ja tāds Koļa eksistētu, viņam drošības pasākumu un stingrās uzskaites dēļ kaut ko zagt vērā ņemamos apjomos būtu neiespējami.

17. mīts
“Šis ir ķiršu balzams, kas tiek ražots eksportam.”

Patiesība: „Latvijas Balzams”  neražo ķiršu balzamu – tikai Melno un ar upeņu garšu. Ķiršu balzams ir nelegālā alkohola ražotāju “brīnums”.

  

Saistītie raksti

Drošam ir jābūt ne tikai ēdienam, bet arī traukam, kurā tas pasniegts
Rīgas Restorānu nedēļa no š.g. 07.-13.oktobrim
Ko Ziemassvētkos galdā ceļ citās valstīs
Francijas vīnu pasaule
Speķa pīrādziņi klasiskie


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts