Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

09.06.2015

Viola Ēvele: Maksātnespējas procesos Latvijā vērojamas viļņveidīgas tendences

Maksātnespēja šobrīd sabiedrībā ir ļoti aktuāla tēma. Par to plaši tiek diskutēts dažādos masu mēdijos. Maksātnespēja nav nekas abstrakts, tā var skart ne tikai uzņēmēju (darba devēju), bet arī darba ņēmēju, un pirmais pie kā šādā situācijā griezīsies cietušajai pusei ir jurists, kuram tad arī ir jāsniedz profesionāla konsultācija.

Ņemot vērā tēmas aktualitāti, notika kvalifikācijas pilnveides seminārs advokātiem, juristiem un maksātnespējas administratoriem. Seminārā tika iekļautas tēmas par uzņēmējdarbības veidiem, bilanci, nodokļiem, lietišķo saraksti maksātnespējas jomā un darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā. Arī studentiem būtu lietderīgi iepazīties ar šo tēmu tuvāk, lai varētu uzsākt savu biznesu atbildīgi un būt gatavam stāties pretī arī neparedzētām grūtībām maksātnespējas gadījumā.

Kas tad ir maksātnespēja. Kāda situācija šobrīd ir Latvijā un kas ir maksātnespējas administrators? Maksātnespēja ir valstiski nozīmīgs jautājums. Maksātnespējas procesa galvenais mērķis ir finansiālās grūtības nokļuvušu parādnieku saistību izpilde, iespējamas maksātspējas atjaunošana un ļaunprātīgu maksātnespējas gadījumu izskaušana. 
Maksātnespējas sistēmas kvalitāte ietekmē ne tikai uzņēmējdarbības vides attīstības dinamiku, bet arī  valsts pievilcību investoru acīs. Ļoti svarīgi ir nodrošināt līdzsvaru starp kreditoru un parādnieku interešu aizsardzību. 
Parādniekam labvēlīgāka maksātnespējas sistēma veicina uzņēmējdarbības vides attīstību. Nesekmīgiem uzņēmējiem viegli pieejama maksātnespējas sistēma nodrošinās to, ka uzņēmumi ar zemu attīstības potenciālu izstājas no uzņēmējdarbības vides. Rezultātā ekonomikas faktori tiek izmantoti efektīvāk un novirzīti sekmīgu uzņēmumu darbībai. Tie, kam nav veicies, vieglāk var izkļūt no radušās situācijas, jo viņi nebaidās iesaistīties uzņēmējdarbībā un uzņemties risku.
Maksātnespējas sistēmas, kurā vairāk tiek aizsargātas kreditoru intereses un parādnieks tiek sodīts ar piespiedu maksātspēju, ietekmē uzņēmējdarbības vide kļūst mazāk dinamiska, samazinās tehnoloģiju ieviešana, jo uzņēmēji baidās riskēt. 
Ierosināto maksātnespējas procesu skaits Latvijā pēdējo gadu laikā ir bijis viļņveidīgs - fizisku personu maksātnespējas procesu skaits ik gadu veido vairāk nekā pusi no kopējā pasludināto procesu skaita. Ar maksātnespēju saskaras gan vīrieši, gan sievietes – pārsvarā uzņēmumu īpašnieki, kuru firmu darbība ir saistīta ar nekustamo īpašumu, tirdzniecības vai būvniecības nozarēm. Maksātnespējīgo personu vidējais vecums ir nedaudz virs 40 gadiem. Daudzas bankas arī ir noteikušas stingrākus noteikumus kredīta ņēmējiem, tādējādi apgrūtinot iespēju saņemt aizdevumu. 

Fizisku personu maksātnespēja skaļi tiek apspriesta, kad maksātnespējas statusā nonāk kāds no sabiedrībā labi pazīstamiem cilvēkiem, piemēram, Dailes teātra mākslinieciskais vadītāja R. Rupeika jeb Dž. Dž. Džilindžera un modes mākslinieces N. Jansones maksātnespējas.
Lai gan maksātnespējas procesa turpinājums bieži vien ir uzņēmuma likvidācija, ir zināmi arī vairāki gadījumi, kuru rezultāts ir bijis pozitīvs. Daļa fizisko personu pēc procesa beigām turpina riskēt un iesaistās biznesā atkārtoti.
Vai Latvijā izveidotajai maksātnespējas sistēmai sabiedrība uzticas? Liela daļa uzņēmēju netic valsts spējai aizsargāt nelikumīgi aizskartās intereses un maksātnespējas godīgumam un caurskatāmībai.

Administratoru asociācija uzskata, ka pēdējo gadu laikā veiktie nepārtrauktie grozījumi Maksātnespējas likumā ir veicinājuši procesu necaurskatāmību, kā arī uzņēmēju un sabiedrības neizpratni par maksātnespējas procesa mērķi un norises principiem.

Šobrīd administratori, īstenojot maksātnespējas procesus, piemēro trīs dažādus likumus, kas reglamentē maksātnespējas procesu norisi. Katrs no tiem paredz ne tikai atšķirīgas procedūras, bet arī dažādus maksātnespējas procesa mērķus. Dažādas izmaiņas gan tiek veiktas, bet tās joprojām nav pietiekošas. 

Aicinu sekot līdzi likumdošanas izmaiņām un atcerēties, ka maksātnespējas administratora galvenais uzdevums ir palīdzības sniegšana finansiālās grūtībās nonākušam parādniekam un iespējamas maksātspējas atjaunošana.
Autore: Biznesa augstskolas Turība Valodu katedras lektore Mg philol., Mg. paed. Viola Ēvele

 
 Marta Kive
 Sabiedrisko attiecību vadītāja, Biznesa augstskola Turība

  

Vēl ziņas

Pārtikas uzņēmumi aicināti pieteikt vegāniskus produktus Gada augu produkts 2023
Vēl līdz 31.maijam iespēja nodot pārstrādei metāla virtuves piederumus
Pārgājienu aktīvās sezonas jaunumi
Kuldīgā tiek atjaunota garda tradīcija "Kūka + kafija"
Fazer Bakery Baltic apsver iespēju koncentrēt ražošanu Ogrē


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts