Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

21.07.2017

Vai tiek ievērots godīgas konkurences princips kases aparātu sertificēšanā

Konkurences padome (KP) secina, ka kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu (EKA) sertificēšanas pakalpojumu sniegšana un ierīču izplatīšana pēc jaunajām prasībām, kas stājās spēkā 1. jūlijā, noris saskaņā ar godīgas konkurences principiem. 

KP uzsāka apstākļu noskaidrošanu par iespējamiem konkurences tiesību pārkāpumiem pārejas posmā uz jaunajām prasībām atbilstošu EKA izmantošanu pēc Latvijas Tirgotāju asociācijas saņemtajiem iesniegumiem. Asociācija iesniegumos lūdza KP izvērtēt, vai abas aparātu atbilstības pārbaudes institūcijas – SIA “KPMG Baltics” un SIA “Ernst & Young Baltic” –  nav pieļāvušas konkurences pārkāpumus un vai līdz ar izmaiņām nav nodrošināts viena uzņēmuma monopolstāvoklis EKA izplatīšanas jomā.

Pašlaik tiesības sertificēt jaunus EKA modeļus un noteikt esošo EKA atbilstību jaunajām tehniskajām prasībām ir divām institūcijām – SIA “KPMG Baltics” un SIA “Ernst & Young Baltic”. Abi uzņēmumi bija vienīgie no desmit pretendentiem, kas atbilda normatīvajos aktos noteiktajām prasībām un tādējādi tika reģistrēti kā atbilstības pārbaudes institūcijas. Vienlaikus šāds institūciju skaits KP izpētes laikā pamatots ar Latvijas EKA tirgus lielumu, ierobežoto pieprasījumu un atdevi no šī pakalpojuma sniegšanas.

Izvērtējot abu atbilstības novērtēšanas institūciju rīcību, KP nekonstatēja iespējamas aizliegtas vienošanās pazīmes. Starp abiem tirgus dalībniekiem novērojama cenu konkurence, tiem ir atšķirīgs cenas veidošanās mehānisms un individuāli izveidota atlaižu sistēma, kā rezultātā ir nodrošinātas izvēles iespējas. Papildus KP nekonstatēja pārmērīgu cenu piemērošanu par institūciju sniegtajiem pakalpojumiem.

Pētot EKA izplatīšanas līmeni, KP konstatēja, ka Latvijā bez SIA „Computer Hardware Design” izplatītajiem sešiem EKA modeļiem un to modifikācijām uzņēmējiem pieejami arī “SENTO LAN-E 1” un “DAISY PERFECT M 1.02LV” EKA ražotāju modeļi. Kā norāda Valsts ieņēmumu dienests, drīzumā tirgū varētu būt pieejami arī citu ražotāju modeļi, jo pašlaik tiek veiktas atbilstības pārbaudes. Ņemot vērā, ka tirgū pieejami daudzveidīgi EKA modeļi par dažādām cenām, KP secina, ka tirgū pastāv konkurence, un tādējādi noraida izskanējušās bažas par SIA „Computer Hardware Design” monopolstāvokli. Vienlaikus arī šajā EKA izplatīšanas līmenī KP nekonstatēja pārmērīgu cenu pieaugumu, bet nelielais cenu pieaugums ir pamatots ar  EKA pielāgošanu jaunajām prasībām.

KP norāda, ka jaunajām prasībām atbilstošu EKA lietošanas uzsākšanas termiņš vairākkārt ticis pagarināts, kā rezultātā visiem šajā procesā iesaistītajiem nodrošināts pietiekami liels laika periods, lai būtu iespējams pielāgoties jaunajām prasībām. Vienlaikus atbildīgās institūcijas publiski ir paudušas, ka pārejas process turpinās, ievērojot “Konsultē vispirms” principu.


Paula Vilsone

  

Vēl ziņas

Pārtikas uzņēmumi aicināti pieteikt vegāniskus produktus Gada augu produkts 2023
Vēl līdz 31.maijam iespēja nodot pārstrādei metāla virtuves piederumus
Pārgājienu aktīvās sezonas jaunumi
Kuldīgā tiek atjaunota garda tradīcija "Kūka + kafija"
Fazer Bakery Baltic apsver iespēju koncentrēt ražošanu Ogrē


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts