Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

30.01.2018

Testu rezultāti atklāj pesticīdus tējā

Vides aizsardzības organizācija Zaļā brīvība aktīvi darbojās, lai informētu sabiedrību par globalizācijas tendenču ietekmi un dabu un sociālo vidi. šoreiz uzmanība tika pievērsta Latvijas veikalos nopērkamai tējai.

Tēja ir produkts, kuras ražošanā izmanto daudz pesticīdus. 2017. gadā uz laboratoriju Vācijā Zaļās brīvības aktīvisti nosūtīja populārāko Latvijas lielveikalos nopērkamo tēju paraugus, lai pārbaudītu, vai un cik daudz tās satur pesticīdu atliekvielas.

Tabulā zemāk redzami testa rezultāti. No 11 analizētajiem produktiem pesticīdi tika atklāti 9 produktos un tikai divi produkti (Rimi Ceylon black tea un Lipton Yellow Label) bija tīri. Sarkanā fontā ir iezīmēts, kuru pesticīdu koncentrācijas pārsniedz ES pieļaujamās normas. Protam, pesticīdu koncentrācijas produkts ir nelielas, bet kā var redzēt, dažiem produktiem pat vairāku pesticīdu koncentrācijas pārsniedz Eiropas Savienībā pieļaujamās maksimālās robežas. 

Tēja arī nav vienīgais pārtikas produkts, ko lietojam. Ikdienā cilvēks ir pakļauts plašam ķīmisko vielu kokteilim, kas var negatīvi ietekmēt patērētāju, bet arī strādnieku, kas darbojas tējas plantācijās (katru gadu apmēram 5 miljoni lauksaimnieku saindējas ar pesticīdiem un 20 tūkstoši iet bojā), veselību. 

Daudzi no šiem pesticīdiem var izraisīt endokrīnās un reproduktīvās sistēmas bojājumus, ir kancerogēni, traucē imūnsistēmas darbību un var radīt attīstības traucējumus. Pesticīdi arī apdraud apkārtējo vidi. Neonikotinoīdi, kas parādās arī mūsu testētajos produktos, apdraud bišu populācijas visā pasaulē.

9 no 11 testētajām tējām tika atrasts antrahinons (anthraquinone). Eiropas Savienībā tā lietošana lauksaimniecībā nav atļauta pamatā tāpēc, ka trūkst skaidru datu par tā drošumu. Tā lietošana ir arī aizliegta Indijā un daudzās citās tējas audzētājvalstīs un tējas audzēšanā tas praktiski netiek izmantots. 

Tomēr antrahinona testētajos tējas paraugos iespējams ir nonācis žāvēšanas vai iesaiņošanas procesā. Antrahinons tiek izmantots arī papīra un kartona ražošanā, un tas, iespējams, var migrēt no iepakojuma uz tēju.



Pētījums veikts ar Eiropas Komisijas finansiālu atbalstu projekta „Lielveikalu zīmolu produktu ilgtspējas celšana, kā svarīga komponente 2015. Eiropas gadā attīstībai un tālāk” ietvaros.

Avots: Zaļā brīvība

  

Vēl ziņas

Recepte: Roberto Meloni gatavo pastu krēmīgā diļļu mērcē
Latvieši ik gadu izdzer vairāk nekā 1,5 miljonus tasīšu kafijas
Latvijas dabas tūrisma piedāvājums pārsteidz britu tūroperatorus
Ādažu čipsi un Selga triumfē “Gada augu produkts 2023" aptaujā
Svinēsim Jāņus Dzegužkalnā!


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts