Pirmajam Latvijā ražotajam sidram Lucky Dog jau 15 gadu
Pirms 15 gadiem pašmāju dzērienu ražotājs „Latvijas balzams” uzsāka ražot tolaik pirmo Latvijā sidru „Lucky Dog”. Sidra pamatā ir ābolu sulas koncentrāts un receptūra, kuru izstrādājuši Latvijas tehnologi. Šodien zīmola „Lucky Dog” sidrs ir pieejams piecās garšu variācijās un ir otrais populārākais sidru kategorijā Latvijā un 12. populārākais alkoholiskais dzēriens.*
Kā liecina „Latvijas balzams” dati, kopš 2000. gada, kad tika uzsākta sidra „Lucky Dog” ražošana, līdz šodienai saražoti 28 milj.143 tūkst. 450 litru šī vieglā raudzētā alkoholiskā dzēriena. Zīmola „Lucky Dog” vadītāja Kristīne Zūpa-Rasimāviča, norāda, ka raudzēto dzērienu, tajā skaitā sidru, īpatsvars kopējā alkoholisko dzērienu patēriņa struktūrā ir salīdzinoši neliels – virs 2%, taču pēdējo gadu laikā novērotās dzīvesstila tendences liek domāt, ka sidra popularitāte pieaugs.
Uzņēmuma tehnologi atceras – ceļš no ieceres līdz gatavam produktam bijis diezgan ilgs, kā arī tolaik nav bijusi stingra pārliecība, vai patērētāji pieņems šo Latvijai neraksturīgo produktu, jo sidra tradīcijas šeit ir jaunas un tikai attīstās. Tomēr risks un inovācijas attaisnojušies – „Lucky Dog” jau 15 gadus ir pārdotāko sidru vidū Latvijā.
Garšu izvēles ziņā Latvijas patērētāji ir diezgan konservatīvi un dod priekšroku pārbaudītām vērtībām, kā arī saldākiem dzērieniem. Tādēļ „Lucky Dog” sausā sidra variācijas tirgū parādījās tikai 2013.gadā. Daudzu gadu garumā, nodrošinot vairāk nekā pusi no pārdošanām, visiecienītākie ir ābolu sidrs ar bumbieru garšu un ābolu sidrs ar vaniļas garšu. Populārs kļūst arī „Lucky Dog” bumbieru sidrs jeb perijs.
Par sidru vēsturi:
Uz sidru radīšanas autoru godu pretendē gan ķelti, gan romieši, gan briti. Sidra izgatavošanas un lietošanas tradīcijas aizsākušās vēl 14.gadsimtā, taču tā plašāka izmantošana sākās 18.gs. līdz ar ābolu preses parādīšanos un īpašu, sidra izgatavošanai paredzētu, ābolu šķirņu selekciju, par ko jāpateicas Čārlzam – Gabriēlam Pore (Charles-Gabriel Porée). Sidrs kļuva par leģendāru dzērienu Bretaņā (Francija) un bija ļoti iemīļots bohēmas vidū 18.-19.gs. Šodien lielākā sidra ražotājvalsts ir jau pieminētā Francija, bet sidru visvairāk patērē Lielbritānijā. Sidra garšas buķeti veido saldas, skābas un rūgtas notis, ko nosaka attiecīgo ābolu šķirņu izmantošana. Sidru iesaka baudīt atdzesētu.
* VID Akcīzes pārvaldes dati par alkoholisko dzērienu apriti 2014.gadā
Dana Hasana