Pastiprināti veiks Āfrikas cūku mēra kontroles pasākumus uz Baltkrievijas un Krievijas robežas
Zemkopības ministrija informē, ka Krievijā un Baltkrievijā ir konstatēs Āfrikas cūku mēris. Saskaņā ar jaunāko informāciju kārtējais Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma aizdomu gadījums ir konstatēts Baltkrievijā, Vitebskas apgabalā – ļoti tuvu Latvijas robežai, kas ir ES ārējā robeža. Latvijā līdz šim Āfrikas cūku mēris meža cūkām un mājas cūkām nav konstatēts.
Otrdien, 2. jūlija Eiropas Komisijas (EK) Pastāvīgās pārtikas un dzīvnieku veselības komitejas Dzīvnieku veselības un labturības, kontroles un importa nosacījumu sekcijas sanāksmē tika steidzami lemts un vienbalsīgi nobalsots par EK lēmumu, kas nosaka nepieciešamos Āfrikas cūku mēra kontroles pasākumus ES robežkontroles punktos ar Baltkrieviju un Krieviju ar mērķi novērst Āfrikas cūku mēra izplatību ES ar transportlīdzekļiem un to vadītajiem.
EK lēmums paredz, ka transportlīdzekļa vadītājiem no Baltkrievijas un Krievijas, iebraucot ES, uz robežas kompetentai institūcijai, Latvijā – Pārtikas un veterinārā dienestam (PVD), būs jāuzrāda deklarācija, kas apliecina, ka transportlīdzeklis Krievijas un Baltkrievijas pusē pēc dzīvnieku vai to barības izkraušanas ir iztīrīts un dezinficēts, kā arī, ka transportlīdzekļa vadītājam ir atbilstošs aizsargapģērbs, ko izmanto dzīvnieku vai barības izkraušanā.
PVD būs jānodrošina transportlīdzekļu pārbaudes, uzraugot, vai no Krievijas un Baltkrievijas iebraucošajiem transportlīdzekļiem ir veikta pietiekama tīrīšana un dezinfekcija. Nepieciešamības gadījumā, ja nebūs veikta transportlīdzekļa atbilstoša tīrīšana vai dezinfekcija, varēs veikt atkārtotu transportlīdzekļa dezinfekciju vai arī aizliegt tiem iebraukt ES.
Tāpat, lai nepieļautu slimības ievešanu Latvijā ar pārtikas produktiem, privātpersonām, kas ieceļo Latvijā no trešajām valstīm, tostarp Krievijas un Baltkrievijas, muitas un robežsardzes darbinieki veiks 100% bagāžas kontroli.
Papildus, pamatojoties uz Āfrikas cūku mēra draudu bīstamību Latvijai, Zemkopības ministrija pieprasīs valdībā papildu finansējumu, lai PVD pilnībā varētu īstenot nepieciešamos drošības pasākumus, pasargājot Latvijas meža un mājas cūku populāciju no inficēšanās ar Āfrikas cūku mēri, tādejādi mazinot apdraudējumu Latvijas un ES cūkkopībai.
Āfrikas cūku mēris ir ļoti lipīga vīrusa izraisīta slimība cūku dzimtas dzīvniekiem.
Vīrusu cūkas cita citai var nodod gan tieša kontakta veidā vai caur inficēto cūku ekskrementiem, gan arī transmisīvi ar slimības pārnesēju – Ornithodoros ģints ērču – līdzdalību. Infekcijas avots ir slimās cūkas – vīrusa nēsātājas, kā arī mežacūkas, kuras kopā ar ērcēm veido vīrusa rezervuāru dabā.
Slimajiem dzīvniekiem novēro paaugstinātu temperatūru (40-42 °C), asaro acis, ir izdalījumi no deguna, depresija, dzīvniekus parasti redz guļam, bet, ja tie staigā, tad vērojami kustību koordinācijas traucējumi.
Balto šķirņu cūkām izteikti ir redzami plaši zemādas asins izplūdumi. Dzīvnieki iet bojā 7-10 dienu laikā no inficēšanās brīža. Āfrikas cūku mēra vīruss ir ļoti izturīgs ārējā vidē. Gaļā pie +4 °C vīruss saglabājas 150 dienas, sausā sālītā šķiņķī – 140 dienas, bet saldētā gaļā daudzus gadus.
Dagnija Muceniece