Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

29.04.2015

Pārtikas un lauksaimniecības produktu ārējā tirdzniecība 2014. gadā

Jau trešo gadu pēc kārtas pārtikas un lauksaimniecības produkti ir viena no nozīmīgākajām Latvijas eksporta nozarēm, neskatoties pat uz šo produktu eksporta vērtības kritumu 2014. gadā.
2014. gadā pārtikas un lauksaimniecības produktu eksports veidoja 19,8% no kopējās Latvijas eksporta vērtības.

Kopš 2009. gada eksporta vērtība samazinājās pirmo reizi - Latvijas pārtikas un lauksaimniecības produktu eksports 2014. gadā, salīdzinot ar 2013. gadu, samazinājās par 138 miljoniem EUR jeb 6%.

Koku un koka izstrādājumu eksports 2014. gadā veidoja 18,9%, tādā veidā ierindojoties otrajā vietā starp Latvijas nozīmīgākajām eksporta nozarēm.
2014. gadā samazinājās gan pārtikas un lauksaimniecības produktu eksports, gan to imports.

Daudz straujāks vērtības samazinājums bija pārtikas un lauksaimniecības produktu eksportam nekā to importam:2014. gadā, ņemot vērā eksporta vērtības straujāku samazinājumu, pārtikas un lauksaimniecības produktu ārējās tirdzniecības bilance bija negatīva - pārtikas un lauksaimniecības produktu eksports par 4 milj. EUR bija mazāks nekā šo produktu imports.

Pārtikas un lauksaimniecības produktu eksporta struktūrā eksports uz ES un trešajām valstīm veido gandrīz vienādu daļu – 51% produktu tiek realizēti ES iekšējā tirgū un 49% produktu tiek eksportēti uz trešajām valstīm.
ES tirgus daļai eksporta struktūrā ir tendence samazināties: 2013. gadā tā bija 55%, 2012. gadā - 54%, 2011. gadā – 59%.
Tradicionāli pārtikas un lauksaimniecības produktu importa struktūrā imports no ES valstīm veido lielāko daļu – 2014. gadā 89% pārtikas un lauksaimniecības produktu tika ievesti no ES.
Krievija ir nozīmīgākā Latvijas pārtikas un lauksaimniecības produktu eksporta galamērķa valsts, uz kuru 2014. gadā tika eksportēti 30% no kopējās pārtikas un lauksaimniecības produktu eksporta vērtības.
Importa ziņā nozīmīgākā tirdzniecības partnervalsts ir Lietuva, no kuras 2014. gadā tika importēti 24% no kopējās pārtikas un lauksaimniecības produktu importa vērtības.

Latvija veic pārtikas un lauksaimniecības produktu eksportu uz visām 27 ES valstīm, starp kurām nozīmīgākā eksporta galamērķa valsts ir Lietuva – 35% no kopējās eksporta vērtības uz ES valstīm.

Uz tradicionāli nozīmīgākajām eksporta valstīm ES valstu starpā (Lietuva, Igaunija, Vācija, Polija), 2014. gadā eksports samazinājās – attiecīgi par 6%, 19%, 33% un 34%.

Uz šīm valstīm 2014. gadā eksports samazinājās plašam produktu klāstam.

Latvija veic pārtikas un lauksaimniecības produktu eksportu uz 144 pasaules valstīm, tomēr Krievija ir tradicionāli nozīmīgākā partnervalsts trešo valstu starpā. Eksports uz pārējām trešajām valstīm ir būtiski mazāks.Latvijas eksports uz Irānu, kas ir otra nozīmīgākā eksporta valsts trešo valstu starpā, ir 8 reizes mazāks nekā uz Krieviju. 2014. gadā eksporta vērtība uz Krieviju samazinājās par 11 milj. EUR jeb par nepilniem 2%. Eksports 2014. gadā pieauga uz Kazahstānu, D-Āfriku, Turciju, kā arī uz atsevišķām Z-Āfrikas valstīm (Ēģipte, Lībija, Maroka), Kataru, Kongo, Keniju un Haiti.
Imports
Latvija veic pārtikas un lauksaimniecības produktu importu no visām 27 ES valstīm, starp kurām nozīmīgākā importa valsts ir Lietuva – 27% no kopējās importa vērtības no ES valstīm.
No tradicionāli nozīmīgākajām importa valstīm ES valstu starpā (Lietuva, Polija, Igaunija, Vācija), 2014. gadā imports samazinājās – attiecīgi par 8%, 0,4%, 7% un 7%.Latvija veic pārtikas un lauksaimniecības produktu importu no 77 pasaules valstīm, starp kurām nozīmīgākā importa valsts ir Krievija – 35% no kopējās importa vērtības no visām trešajām valstīm.
2014. gadā imports pieauga no Krievijas, Ukrainas, Norvēģijas, Kazahstānas, Turcijas, ASV, Uzbekistānas un citām trešajām valstīm.
Starp 12 nozīmīgākajām eksporta produktu grupām, 2014. gadā eksporta samazinājums bija 7 produktu grupām.
Visbūtiskāk eksporta vērtība samazinājās
3 produktu grupās:


eļļas augu sēklām (būtiski samazinājās tieši rapšu vai ripšu sēklu eksports) - 44% (48.5 milj. EUR)pārtikas rūpniecības atliekām (būtiski samazinājās eļļas raušu, kas iegūti ekstrahējot sojas pupu eļļu, un izstrādājumu, kas izmantojami dzīvnieku barībā, eksports) - 33% (45.2 milj. EUR)


zivīm (būtiski samazinājās lasis, laša fileja, kūpināts lasis, saldētas brētliņas) - 29% (437.6 milj. EUR)


Kopējais samazinājums ir 131 milj. EUR, kas ir 95% no kopējā pārtikas un lauksaimniecības produktu eksporta vērtības samazinājuma.


  

Vēl ziņas

Piesaki savus izcilākos produktus dalībai prestižā pārtikas kvalitātes konkursā The Baltic Taste Award!
Pārtikas uzņēmumi aicināti pieteikt vegāniskus produktus Gada augu produkts 2023
Vēl līdz 31.maijam iespēja nodot pārstrādei metāla virtuves piederumus
Pārgājienu aktīvās sezonas jaunumi
Kuldīgā tiek atjaunota garda tradīcija "Kūka + kafija"


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts