Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

05.12.2016

Oktobrī rūpniecības produkcijas, tajā skaitā pārtikas produkcijas apjoms pieauga

2016. gada oktobrī, salīdzinot ar 2015. gada oktobri, rūpniecības produkcijas izlaide pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 6,7 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Ražošanas apjoma kāpums bija  apstrādes rūpniecībā par 7,0 %, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 9,8 % un elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 5,1 %.

Salīdzinot ar pagājušā gada atbilstošo mēnesi, ražošanas kāpumu galvenokārt ietekmēja produkcijas apjoma pieaugums automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanas nozarē par 21,2 % un nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanas nozarē par 18,8 %. Produkcijas apjoma pieaugums bija arī pēc īpatsvaralielākajās apstrādes rūpniecības nozarēs: pārtikas produktu ražošanā – par 6,0 %, koksnes un koka izstrādājumu ražošanā – par 4,9 % un gatavo metālizstrādājumu ražošanā, izņemot mašīnas un iekārtas – par 4,6 % Ražošanas un produkcijas realizācijas kāpums bija farmaceitisko pamatvielu un farmaceitisko preparātu ražošanas nozarē.Savukārt produkcijas apjoma kritums bija iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā – par 12,4 %, papīra un papīra izstrādājumu ražošanā – par 11,8 % un tekstilizstrādājumu ražošanā – par 4,4 %.

2016. gada oktobrī, salīdzinot ar 2016. gada septembri, rūpniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 2,4 %, tai skaitā ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē kāpums par 6,8 %, apstrādes rūpniecībā – par 0,8 % un elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 13,5 %.

Apstrādes rūpniecības produkcijas apjoma indekss (2010=100)


Rūpniecības produkcijas apjoma pārmaiņas %
(salīdzināmajās cenās)Apstrādes rūpniecības apgrozījums

2016. gada oktobrī, salīdzinot ar 2015. gada oktobri,apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās pieauga par 2,7 %. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 3,6 % un eksportā – par 1,7 % (no tā eirozonā –  par 3,9 % un ārpus eirozonas –  par 0,3 %).

2016. gada oktobrī, salīdzinot ar septembri, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem pieauga par 0,3 %. Apgrozījums vietējā tirgū palielinājās par 1,3 %, bet  eksportā saruka par 0,8 % (eirozonā – kritums par 5,5 %, bet ārpus eirozonas – kāpums par 2,4 %).

Atsevišķu apstrādes rūpniecības nozaru apgrozījuma pārmaiņas 2016. gadā oktobrī, salīdzinot ar 2015. gada oktobri (procentos, kalendāri izlīdzināti dati)Metodoloģiskie skaidrojumi

Rūpniecības produkcijas apjoma indekss raksturo rūpniecības produkcijas apjoma izmaiņas pārskata periodā, salīdzinot ar bāzes periodu,RPI aprēķina, pārrēķinot produkcijas izlaides rādītāju salīdzināmajās cenās ar ražotāju cenu indeksu palīdzību.

Rūpniecības apgrozījuma indekss raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. To aprēķina faktiskajās cenās, neizslēdzot cenu ietekmi.  Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, kurā ieskaita arī nepabeigtos ražojumus un produkcijas krājumus, apgrozījumā ietver tikai pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.

 

Beate Danusēviča
AVOTS: CSP

  

Vēl ziņas

Jūrmalā durvis vērusi jauna viesnīca Rixwell Collection Seaside Hotel
Valmiermuižas alus šī gada pirmajos trīs mēnešos sasniedzis alus pārdošanas rekordu
Šefpavāru atziņas
Pagarināts eko kampaņas termiņš: pieņem pārstrādei virtuves piederumus līdz maija beigām
Investējot 1,3 miljonus eiro, McDonald’s atver jaunu restorānu Latvijā


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts