Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

25.09.2015

Nepilngadīgi jaunieši arvien mazāk cenšas iegādāties alkoholu un cigaretes

Kā liecina “Latvijas balzams veikali” (LB veikali) pieredze, nepilngadīgi jaunieši arvien mazāk cenšas iegādāties alkoholiskos dzērienus un tabakas izstrādājumus. Pārdevēju darbu atvieglo veikalā izvietotās norādes par pienākumu uzrādīt dokumentus – tas atgādina gan jaunietim, gan pārdevējam, ka valsts likumi ir jāievēro visiem. Tāpat visi “LB veikali” pārdevēji nēsā nozīmītes “Es netirgoju alkoholu un tabaku jauniešiem!”, kā arī uzņēmums iesaistījies kampaņā “Lai būtu skaidrs”, kas iestājas pret alkohola lietošanu pusaudžu vidū. 

“Situācija ir uzlabojusies tieši pēdējā gada laikā –  nepilngadīgie pusaudži vairs nav tik naski uz alkohola un tabakas izstrādājumu iegādāšanos, jo zina, ka dokumentu uzrādīšanas pieprasījums pie mums ir norma un no tā neizvairīties,” stāsta “LB veikali” mārketinga vadītāja Laura Sarkanābola.

 “Lielākā daļa jauniešu, kuri pārsnieguši 18 gadu vecuma slieksni, paši bez pārdevēja uzaicinājuma uzrāda personas apliecinošus dokumentus. Savukārt tie, kuri pilngadību jau sen sasnieguši, pat priecājas par uzaicinājumu parādīt dokumentus,” skaidro L. Sarkanābola.

Taču pavisam nepilngadīgo pusaudžu mēģinājumi, krāpjoties un blēdoties tikt pie alkohola un cigaretēm, nav izzuduši. Ir gadījumi, kad pēc pieprasījuma pusaudzim uzrādīt personu apliecinošus dokumentus, pārdevējam nākas uzklausīt dusmas un lamu vārdus, tomēr šādu gadījumu ir arvien retāk. 

Visbiežākie attaisnojumi dokumentu neesamībai ir “Man jau sen ir 18, vai tad nevar redzēt?” un “Es nenēsāju visu laiku līdzi pasi, lai to nenozaudētu”.  Ja jaunietim nav dokumentu, ko uzrādīt, visdrīzāk viņš ir nepilngadīgs, liecina “LB veikali” pārdevēju pieredze. 

Izplatītākie blēdīšanās paņēmieni:
Visvairāk pārdevējiem jāuzmanās, ja jaunietis rāda dokumentu, kas ir ievietots plastikāta plēvītē, kad dzimšanas dati ir grūti saskatāmi Tāpat pusaudži reizēm mēdz uzrādīt dokumentus ar neatbilstošu fotogrāfiju vai ar lielu pārliecību rādīt dokumentu, kurā redzams, ka jaunietim vēl nav 18 gadu, un apvainot pārdevēju neprasmē rēķināt. 

Kā liecina LB veikalu pārdevēju pieredze, nereti nepilngadīgie jaunieši cenšas izmantot pieaugušos, lai tie priekš viņiem iegādātos cigaretes vai alkoholu.  Tādos gadījumos “LB veikalu” pārdevēji brīdinot šīs personas par viņu atbildību – piedāvāt nepilngadīgām personām, t.sk. priekš viņiem pirkt, tabakas izstrādājumus un alkoholiskos dzērienus ir aizliegts. 


 
Dana Hasana

  

Vēl ziņas

Katrs sestais Latvijas iedzīvotājs pērn pirmoreiz izmēģināja pārtikas iegādi internetā
Maxima vakcinācijas veikšanai rosina izmantot lielveikalu infrastruktūru
Maxima pērn ziedojusi 230 000 pārtikas produktu
Amber Beverage Group apbalvota kā vadošā starptautiskā dzērienu nozares kompānija 2020. gadā
Lidosta Rīga gadu noslēdz ar pasažieru skaita kritumu par vairāk nekā 74%


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts