Lieldienu ēdienu tradīcijas pasaulē
Lielākoties visos gadskārtu svētkos sanāk klāt ar ēdieniem bagātīgi klātus galdus. Dažās mājās tie mēdz būt tik lieli, ka pēc tam visi labumi ir jātiesā vēl nedēļu. Papētīsim, kādas ēdienu paražas un neražas ir citviet pasaulē.
Sviesta jērs
Polijā un dažos Krievijas apgabalos cieņā ir sviesta jērs. Nē, tā nav jēra gaļa, kas ir pagatavota sviestā, vai kāds cits gaļas izstrādājums, bet burtiski jēra formas sviesta gabals. Šāda uzkoda tiek pasniegta Lieldienās. Jērs simbolizē pavasara sākumu un sviests simbolizē to, kā ļoti ātri tikt pie sirdslēkmes!
Šokolādes trušbandikuti
Austrāliešiem nu dikti nepatīk trusīši, tāpēc viņi šajos svētkos kā simbolismu izmanto trušbandikutus. Tie ir mazi somaiņi ar lielām ausīm un spiciem deguniem. Šie dzīvnieki ir apdraudēti un tiek ļoti aktīvi iekļauti Lieldienu svinēšanu tradīcijās Austrālijā. Pēc šo dzīvnieku aprisēm tiek veidotas šokolādes figūriņas! Galu galā nekāda lielās atšķirības ar mūsu pašu šokolādes trušiem nav, jo nokožot šokolādes figūriņai galvu, tas pats trusītis vien sanāk.
Lieldienu maize
Polija atkal izceļas ar savādu paražu.
Polijā Lieldienu laikā, mīklas labumu gatavošanā nedrīkst laist klāt nevienu vīriešu kārtas pārstāvi, jo, ja bārdā ieķersies mīklas kriksītis, tad vaininieks palikšot pelēkā krāsā vai arī mīkla slikti celsies. Skūti vīrieši gan būs drošībā, bet pieļaujam, ka marts mistiski kļūst par laiku, kad Poļu vīrieši masveidā sāk audzēt bārdas, lai virtuvē nebūtu jāsper savas kājas.
Jēra kuņģa zupa
Grieķijā pēc visām Lieldienu aktivitātēm (vīna dzeršanas tai skaitā) cilvēki ir pārguruši un ar tukšiem vēderiem. Kas būtu jādara? Jādodas mājās un jāpiepilda savas vēders ar jēra kuņģa zupu. Izklausās vilinoši, vai ne?
To pasniedz kopā ar sarkanā vīna etiķi un ķiplokiem, vai sabiezina ar avgolemono (olu un citronu mērci). Ir dzirdēts, ka spēku pēc vīna dzeršanas dod arī pastas. Ja šāda zupa nepatīk, tad pasta būs labas zāles.
"Nāvējošais" piens
Jā, piens īsti nav ēdiens (ja vien to nesasaldē ledus kubiciņos un negrauž), bet šis ir nozīmīgs. Norvēģijā Lieldienu laikā, ģimenēm ir pierasts sapulcēties un lasīt vai arī skatīties noslēpumaino un neatklāto slepkavību stāstus.
Televīzija un drukātie izdevumi šim notikumam gatavojas laikus un savu programmu pakļauj šai "paražai", bet piena kompānijas uz Lieldienu laiku izlaiž speciālas piena pakas, uz kurām tiek drukātas mazas noslēpumainās un neatklātās slepkavību bildītes un stāstiņi.
Šis Norvēģijā ir ļoti pierasti, bet amerikāņiem šī paraža varētu likties savāda, jo savos laikos viņi uz piena pakām līmēja pazudušu bērnu bildes.
PK