Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

04.04.2016

Latvijas Biznesa eņģeļi investējuši vairāk nekā 1,3 miljonus

Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīkls dibināts 2014. gadā, un šajā salīdzinoši neilgajā laika posmā ir izskatīti vairāk nekā 330 biznesa projektu pieteikumi, klātienē prezentēti vairāk nekā 140 projekti, veiktas 17 investīcijas, kopumā vairāk nekā 1,3 miljonu eiro apmērā. Biedrībā šobrīd darbojas 51 privātais investors un šis skaits turpina augt. Kas tad īsti ir šie Biznesa eņģeļi? Kāpēc viņi ir gatavi investēt jaunos projektos, uz cik lielām investīcijām iespējams pretendēt, un, kas jāņem vērā, lai satiktu savu Biznesa eņģeli? 

Biedrības „Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīkls” izpilddirektore Aiga Kalbjonoka stāsta, kā notiek investoru piesaiste, un, ar ko jārēķinās biznesa projektu autoriem, lai iegūtu kāroto finansiālo atbalstu.

Pilotprojekts ar Altum par 1 000 000 eiro  
Pagājušajā nedēļā esam parakstījuši līgumu ar Latvijas Attīstības finanšu institūciju Altum par pilotprojektu, kura summa ir 1 miljons eiro. Tas nozīmē, ka projektiem, kuros investē Biznesa eņģelis, tiks piešķirts līdzfinansējums. Minētais līgums, protams, nozīmē arī lielāku atbildību, proti, tiks īstenota pašreizējo biznesa investoru atbilstības noteikšana Biznesa eņģeļu kritērijiem – kopā ar Altum esam noteikuši vairākus kritērijus, kādiem ir jāatbilst biznesa eņģelim. 

Būtiskākais kritērijs, kas tiks ņemts vērā, vērtējot investorus, lai viņu ieguldāmie līdzekļi būtu iegūti peļņas ceļā. Biznesa eņģeļi ir gudrā nauda, attiecīgi arī cilvēkam, kurš ir ar mieru investēt, jābūt nopelnījušam šo naudu ar savu darbu un idejām, nevis, piemēram, iegūstot to mantojuma ceļā. Arī investoram jābūt kompetentam, ar pieredzi uzņēmējdarbībā un vadībā, jo tas nozīmē, ka arī jaunajam projektam, kurā viņš investē, ir lielākas izdošanās iespējas.

Biznesa eņģeļu tīkla realizētais projekts ar Altum ir iespēja iegūt investīcijas bez privātā īpašuma apķīlāšanas – kā nodrošinājums ir komercķīla uz uzņēmuma mantu, hipotēka uz nekustamo īpašumu, projekta ietvaros iegādātie pamatlīdzekļi un uzņēmuma kapitāldaļas. 

Ekspertu padomi un ieteikumi 
Kas attiecas uz kritērijiem biznesa projektiem, jāņem vērā, ka ikviens var pieteikt savu biznesa projektu biedrības „Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīkls” organizētajai Investīciju sesijai, turklāt, pieteikt var jebkādas nozares projektus, arī agrīnā stadijā. Visi biznesa projekti, kas pieteikti uz ikmēneša Investīciju sesiju, tiek vērtēti vairākos atlases posmos: atlases posmā klātienē, turklāt, paralēli ekspertiem projektus vērtē arī Biznesa eņģeļi, izskatot projektu pieteikumus starptautiskā datubāzē Gust. Ekspertu un privāto investoru vērtējumi tiek apkopoti, un labākie 6 projekti tiek aicināti piedalīties Investīciju sesijā.

Es ieteiktu jaunajiem uzņēmējiem nepārdzīvot, ja arī viņiem neizdodas iekļūt plānotajā Investīciju sesijā, jo eksperti sniedz ne tikai vērtējumu, bet arī identificē projekta iespējamās nepilnības un sniedz padomos, kā tās novērst. 

Ja uzņēmējs vai projekta autors ir gatavs ieklausīties un novērst nepilnības, viņš var pretendēt uz vietu nākamajā Investīciju sesijā, jau ar daudzsološāku un konkurētspējīgāku biznesa projektu. 

Avantūra investoriem 
Investoru iesaistīšanā start up projektos ir sava veida avantūra – katrs investors darbojas savā nozarē un daļa no viņiem izmanto start up projektus, kā iespēju izmēģināt spēkus pilnīgi citā jomā. Investors, kurš līdz šim darbojies būvniecības nozarē, var investēt mobilajās aplikācijās, modes nozarē u.tml. vai turpināt attīstīt esošo nozari. Ieguldot naudu jaunā projektā, tas strādā arī investoru labā. 

Nenoliedzami, investori, ieguldot jaunos biznesa projektus, uzņemas risku, īpaši liels tas ir tieši biznesa eņģeļu stadijā, jo daudziem projektiem vēl nav pat prototipa. Tā ir viszaļākā projekta stadija, kurā ir vislielākais neizdošanās risks. 

Risks ietekmē dažādas investēšanas manieres, proti, kāds investors ir gatavs ieguldīt 200 000 vai 300 000 vienā projektā, savukārt, cits šādu pašu summu sadala vairākiem projektiem, tādejādi samazinot riskus. Mūsu pieredze liecina, ka Latvijā vairāk tomēr ir t.s. piesardzīgie investori. 

Latvijas idejas ir konkurētspējīgas 
Latvijas Biznesa eņģeļu tīklā ir tikai vietējie investori, taču Latvijā radītie projekti startē arī virknē investīciju konkursos ārvalstīs. Ar lepnumu varam teikt, ka mūsu projekti ir konkurētspējīgi.

Mainās arī jauno uzņēmēju un biznesa projektu autoru attieksme pret biznesa eņģeļiem – ja vēl pērn bija novērojams, ka mūs, kā investīciju ieguves iespēju, izvēlas tikai tad, kad ir izmēģināti spēki dažādos atbalsta konkursos, piemēram, „Atspēriens”, „Ideju kauss”, vai arī izmēģinātas biznesa inkubatoru iespējas, tad šogad situācija ir mainījusies – aizvien biežāk Latvijas Biznesa eņģeļu tīkls ir pirmā izvēle. 

Īsākais ceļš uz peļņu
Jaunie biznesa projektu autori sāk apzināties, ka Latvijas Biznesa eņģeļu tīkls ir pirmā vieta, kur meklēt investīcijas. Investors ir nozīmīgs atbalsts jaunajiem uzņēmumiem ar izaugsmes potenciālu to agrīnā attīstības stadijā. Biznesa eņģeļa pieredze uzņēmējdarbībā sniedz iespēju atrast projektam īsāko ceļu uz peļņu, turklāt ar daudz mazāku birokrātiju. Mūsu pieredzē ir gadījums, kad investors, noticot projekta autora idejai, ieskaita naudu jau desmitajā dienā. 

Protams, arī biznesa projektu autoriem jāņem vērā dažādi aspekti, lai sekmīgi pretendētu uz investīcijām. Visbiežāk ir situācijas, kad cilvēks, kurš ir projekta idejas autors, proti, radījis kādu inovatīvu produktu vai pakalpojumu, pats nav biznesa līderis. Mēs aicinām atcerēties – lai spētu pārdot ideju, projekta komandā jābūt biznesa līderim. 

Projekta idejas autors spēj ilgstoši un detalizēti stāstīt, kādas ir konkrētā produkta priekšrocības, kāpēc tas ir labāks par citiem, līdzīgiem ražojumiem u.tml., bet tikai biznesa līderis spēs pārliecināt un paskaidrot investoram, kā ar šo produktu var gūt peļņu. Tieši tas interesē investoru – kā nopelnīt? Pie investora jādodas ne tikai ar produktu/pakalpojumu, bet arī ar skaidru vīziju, kā ar to pelnīt.


 Marta Kive
 

  

Vēl ziņas

Aizvadīts jau 3.starptautiskais konkurss ”Learn, Know, Do, Can, Show”
Veiksmīgi noslēgusies AEHT sagatavošanas konference Rīgā
Latvijas pavāru elite nu jau trešo reizi startē Bocuse d’Or Eiropas atlasē, Pasaules prestižākajā pavāru konkursā!
Inovatīvs sadarbības projekts - mobilā mācību lietotne viesmīlības nozarē
Kas drošāks- steiks vai nageti


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts