Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

09.05.2012

Konkurences padome ar nosacījumiem atļauj AS „Rīgas piena kombināts” un AS „Valmieras piens” apvienošanās darījumu

28.aprīlī Konkurences padome (KP) pieņēma lēmumu atļaut Thyrenos Holdings Ltd., kurai ir netieša izšķiroša ietekme AS „Rīgas piena kombināts”, iegūt izšķirošu ietekmi pār AS „Valmieras piens”. Lai novērstu uzņēmumu apvienošanas iespējamo negatīvo ietekmi uz konkurenci, KP tiem paredzējusi virkni saistošo noteikumu, kas aizsargā zemnieku, kā arī mazāko tirgotāju intereses.
Tā kā piena pārstrādes nozare Latvijā ir sadrumstalota, jo tajā darbojas daudz uzņēmumu, kas nereti strādā, pilnībā neizmantojot ražošanas jaudas, savā lēmumā KP norāda, ka divu uzņēmumu konsolidācija kopumā vērtējama pozitīvi.
Apvienojot resursus un zinātību, uzņēmumi var nodrošināt efektīvāku darbību un  līdzvērtīgāk sadarboties ar spēcīgajiem mazumtirgotājiem, stiprināt eksportspēju, kā arī palielināt pieprasījumu pēc svaigpiena, jo īpaši pēc piena kvotu atcelšanas veicinot piena lopkopības attīstību Latvijā.
Lielā daļā tirgu, kuros darbojas AS „Rīgas piena kombināts” un AS „Valmieras piens”, apvienošanās draudus konkurencei nerada. Tā siera, biezpiena, sviesta, margarīna, saldā un skābā krējuma, biezpiena, kā arī jogurta vairumtirdzniecības tirgos šo uzņēmumu tirgus daļas ir nelielas vai to produkciju ir salīdzinoši vieglāk aizstāt ar citu Latvijas vai ārvalstu ražotāju produkciju.
Tāpat apvienošanās neietekmēs konkurences situāciju piena dzērienu, ilgstoši uzglabājamo pienu, saldējumu, biezpiena sieriņu, dažādu desertu, gāzēto dzērienu un siera suliņu tirgos, jo nevienā no tiem šobrīd nedarbojas abi apvienošanās dalībnieki vienlaikus.
Savukārt tirgos, kuros apvienošanās rezultātā uzņēmumi iegūs būtiski lielākas tirgus daļas nekā pirms apvienošanās – piena un kefīra vairumtirdzniecības tirgū , kā arī svaigpiena iepirkuma tirgū  – joprojām saglabāsies spēcīga konkurence starp pārstrādes uzņēmumiem gan Latvijā, gan svaigpiena iepirkuma tirgū – Baltijas mērogā. Tādējādi gan zemniekiem, gan mazumtirgotājiem saglabāsies iespējas sadarboties ar citiem piena pārstrādātājiem, turklāt lielajiem mazumtirgotājiem jau vēsturiski Latvijā izveidojusies liela tirgus vara, bet piena ražotāji savu tirgus varu arvien nostiprina, veidojot kooperatīvus.
Tomēr, lai nepieļautu, ka apvienotais uzņēmums, izmantojot iegūto palielināto tirgus varu, varētu uzspiest savus nosacījumus mazākiem sadarbības partneriem, KP paredzējusi saistošos noteikumus, kas aizsargā zemnieku un tirgotāju intereses:
 Ja apvienotais uzņēmums vēlēsies lauzt līgumu ar kādu no svaigpiena piegādātājiem, tam par savu nodomu jāinformē savlaicīgi – vismaz 30 dienas iepriekš (izņēmums ir piena kvalitātes prasību nenodrošināšana). Savukārt, ja līgumu lauzt vēlēsies mazās zemnieku saimniecības, kas piegādā ne vairāk kā 500 kg svaigpiena dienā, pārstrādes uzņēmums šādu iespēju nedrīkst liegt ilgāk par 15 dienām.
 Attiecībā uz Latvijas zemnieku saimniecībām apvienotais tirgus dalībnieks drīkst piemērot tikai uz vienlīdzīgiem nosacījumiem balstītu cenu un prēmiju politiku, turklāt informācijai par šiem nosacījumiem jābūt pēc zemnieku pieprasījuma brīvi pieejamai.
 Lai nepieļautu, ka pārstrādātāju tirgus varas pieauguma rezultātā cieš mazākie tirgotāji, KP aizliegusi apvienotajam uzņēmumam „sasaistīt” savu produkciju – gan mazumtirgotājiem, gan vairumtirgotājiem jābūt iespējai iegādāties pienu un kefīru (arī rūgušpienu, tīrkultūru, paniņas u.c. līdzīgos produktus), nesasaistot tos ar pienākumu pirkt citus piena produktus.
Šādi saistošie noteikumi apvienotajam uzņēmumam jāievēro līdz 2015. gada 31. martam. Savukārt apvienošanās atļauja ir spēkā 6 mēnešus no KP lēmuma saņemšanas dienas – ja šajā laikā apvienošanās netiks īstenota, lai apvienotos, uzņēmumiem būs atkārtoti jāvēršas KP.

Kopsavilkums par ietekmēto tirgu analīzi pieejams KP mājas lapā: http://www.kp.gov.lv/uploaded_files/A_piens_tirgi.pdf
Lēmums pieejams KP mājas lapā: http://www.kp.gov.lv/uploaded_files/2012/A040_2804.pdf 


Inita Kabanova
Konkurences padomes
vecākā referente sabiedrisko attiecību jautājumos
Tālr.: 67365210
E-pasts: inita.kabanova@kp.gov.lv 

  

Vēl ziņas

Recepte: Roberto Meloni gatavo pastu krēmīgā diļļu mērcē
Latvieši ik gadu izdzer vairāk nekā 1,5 miljonus tasīšu kafijas
Latvijas dabas tūrisma piedāvājums pārsteidz britu tūroperatorus
Ādažu čipsi un Selga triumfē “Gada augu produkts 2023" aptaujā
Svinēsim Jāņus Dzegužkalnā!


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts