Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

21.01.2016

Ikvienam darba ņēmējam jāizlasa Darba likums

Latvijas Darba devēju konfederācijas jurists un darba tiesību eksperts, Biznesa augstskolas Turība absolvents Andris Alksnis konsultē Latvijas lielākos darba devējus darba tiesību jautājumos. Viņš skaidro, kāpēc gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem ir būtiski zināt savas tiesības, kā arī to, kāpēc nepieciešams veidot atsevišķas Darba tiesas. 

Darba ņēmēji Latvijā pārzina savas tiesības 
Viens no maniem tiešajiem pienākumiem ietver Latvijas lielāko darba devēju konsultēšanu darba tiesību jautājumos, un nereti nākas saskarties ar gadījumiem, kad darba ņēmēji savas tiesības interpretē visdažādākajos veidos, radot problēmas darba devējam. Ir gadījumi, kad darba ņēmēji savas tiesības izmanto ļaunprātīgi. Tiem darbiniekiem, kuri nezina savas tiesības, ir iespēja iesaistīties arodbiedrībā, tāpēc uzskatu, ka darba ņēmējiem nevajadzētu būt problēmām ar informētību par viņu tiesībām. 
Pārāk liela birokrātija
Lai gan virkne aptauju un pētījumu atspoguļo, ka darba ņēmēji Latvijā visbiežāk necīnās par savām tiesībām, piemēram, gadījumos, kad darba devējs savlaicīgi neizmaksā algu vai nepiešķir atvaļinājumu, jāmin, kašāda situācija daļēji veidojusies tāpēc, ka mūsu valsts birokrātiskā sistēma joprojām ir ļoti smagnēja, īpaši, raugoties no darba ņēmēja pozīcijām. Lielākoties darba ņēmējus biedē smagnējais birokrātiskais process, kā mēs zinām, tiesvedība var ilgt pat gadiem. Manā pieredzē ir kāda tiesvedība par atjaunošanu darbā, kas ilga septiņus gadus. Ne visi darba ņēmēji ir gatavi iziet šo garo, birokrātisko ceļu, īpaši, ja viņiem pašiem nav minimālas juridiskās zināšanas.

Visi Latvijas lielākie uzņēmumi ir sociāli atbildīgi darba devēji
Darba ņēmējus neattur bailes no iespējamām darba devēju sankcijām.Darba attiecības ir divpusējs līgums – ja ir tāda situācija, ka darbiniekam jābaidās no sava darba devēja, tad prātīgāk ir meklēt citu darbu. Protams, ir atšķirība starp lielajiem darba devējiem un viņu sociālās atbildības līmeni, un mazākajiem uzņēmumiem. Visi Latvijas lielākie uzņēmumi ir sociāli atbildīgi darba devēji. Mazākajos uzņēmumus, atkal jāuzsver, ka es nevispārinu, ir gadījumi, kad tiek fiksēti darba tiesību pārkāpumi vai t.s. aplokšņu algas. Situācijas ir dažādas! 

Nepieciešams veidot Darba tiesas 
Gadījumā, ja tiek pārkāptastiesības, pierādīt savu taisnību Latvijas tiesu sistēmas ietvarosnav viegls uzdevums ne darba ņēmējam, ne darba devējam – mūsu tiesu sistēma pati par sevi izslēdz operatīvu lietu izskatīšanu. Patiesībā LDDK jau ļoti ilgi runā par nepieciešamību ieviest t.s. Darba tiesas, kādas pastāv, piemēram, Francijā. Tās ir tiesas, kas specializējas tikai uz darba strīdiem. Tas noteikti būtu risinājums, kas šādu lietu izskatīšanu padarītu efektīvāku un operatīvāku. Nenoliedzami, šobrīd tiesnešu darbu apgrūtina tas, ka viena lieta ir saistīta ar intelektuālo īpašumu, nākamā jau ar pavisam citu jomu u.tml. Ir nepieciešama tiesnešu specializācija. 

Uzlabojumus var panākt ar sociālo dialogu 
Darba ņēmēji mēdz negodprātīgi izmantot savas tiesības, diemžēl, ir arī medaļas otra puse – arī atsevišķi darba devēji mēdz ļaunprātīgi izmantot to, ka darbinieks nezina savas tiesības,taču jāmin, ka tie vairāk tiek fiksēti tieši mazo uzņēmumu sektorā. Ar darba attiecībām ir tā – es kā LDDK pārstāvis varu stundām stāstīt par to, cik negodprātīgi mēdz būt daži darba ņēmēji, savukārt, mani kolēģi no arodbiedrībām var stundām stāstīt par negodprātīgiem darba devējiem. Neapšaubāmi, abās pusēs ir cilvēki, kuri ne vienmēr rīkojas godprātīgi. Vienīgais
 variants, kā panākt uzlabojumus, ir sociālais dialogs! Visos līmeņos! 
Ja jāvērtē darba tiesību pārkāpumu līmenis Latvijā, tad jāsaka, kaLDDK sadarbojas ar Valsts Darba inspekciju, tāpēc mēs redzam, ka viņiem darba pietiek, taču no otras puses, jāmin, ka Latvijā noteikti nav kritiska situācija. Mums, protams, ir jānodala darba tiesības no darba aizsardzības, bet ir skaidrs, ka šajos jautājumos Latvijā ir vidējā ES līmenī. Darba aizsardzībā ir vairāk problēmu, bet arī tas nav vairāk par vidējo Eiropas statistiku. 

Visbiežāk strīdi par darba attiecību izbeigšanu
Pušu strīdi darba tiesību jautājumos visbiežāk irsaistīti ar darba attiecību izbeigšanu – attiecīgi tām ir pakārtota darba samaksas piedziņa u.tml. jautājumi. Neapšaubāmi, darba devēja uzteikums ir tā tēma, par kuru visbiežāk nākas sniegt konsultācijas. 

Primāri jāizlasa Darba likums 
Darba ņēmējam, kurš tikko ienācis darba tirgū, piemēram, pēc vidusskolas absolvēšanas, pirmkārt, noteikti būtu jāizlasa Darba likums. Protams, ne visi orientējas likumdošanā, un, iespējams, daudzi likuma panti būs neskaidri, bet savas tiesības ir jāzina ikvienam. Gadījumos, ja kaut kas ir neskaidrs, noteikti var vērsties, piemēram, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienībā, kasdarba ņēmējiem sniedz bezmaksas konsultācijas dažādos ar darba tiesībām saistītos jautājumos. Savukārt LDDK tādas pašas bezmaksas konsultācijas sniedz darba devējiem.
Mūsdienu interneta laikmetā ir dažādas iespējas atrast sev interesējošo informāciju, protams, neviens uz paplātes neatnesīs darba tiesību apkopojumu un skaidrojumu populārzinātniskā valodā – darba ņēmējam pašam jāinteresējas par to. Nereti darbinieki saka – neizlasīju līgumu – tādos gadījumos, diemžēl, pašam vien jāuzņemas atbildība par to, ka nezini, ko paraksti. 

Nevajag noslinkot ar informācijas vākšanu un līgumu vai citu juridisku dokumentu rūpīgu izlasīšanu! Jāmeklē, jārosās un pašam jāatbild par sevi! Esiet aktīvi un turiet rūpi par savu dzīvi! 

  

Vēl ziņas

Recepte: Roberto Meloni gatavo pastu krēmīgā diļļu mērcē
Latvieši ik gadu izdzer vairāk nekā 1,5 miljonus tasīšu kafijas
Latvijas dabas tūrisma piedāvājums pārsteidz britu tūroperatorus
Ādažu čipsi un Selga triumfē “Gada augu produkts 2023" aptaujā
Svinēsim Jāņus Dzegužkalnā!


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts