Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

18.11.2021

Četri padomi svētku sajūtu veicināšanai ģimenē

18. novembrī ne vien svinam Latvijas dzimšanas dienu, bet arī stiprinām ģimeniskās saites un uzturam tradīcijas. Par to, kā radīt svētku noskaņojumu ģimenē un smelties prieku kopīgi pagatavotās maltītēs, jaunākajā uztura šova “Atklāj Ēstprieku” epizodē dalās Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas uztura speciāliste Lizete Puga un Bērnu slimnīcas patronese Iveta Vējone. Kustību “Ēstprieks” atbalsta uzņēmums “Maxima Latvija”, kas kopā ar atbildīgiem Latvijas uzņēmējiem nodrošina Bērnu slimnīcas pacientiem svaigus un gardus vietējos produktus.
  

1.Gatavojiet svētku mielastu kopā
 
Kopīgas svētku vakariņas ir viena no jaukākajām tradīcijām jebkurā ģimenē. Taču vēl sirsnīgāka tā top, ja vakariņu gatavošanā iesaistās visa ģimene. Rīkojot svētkus, ir būtiski atcerēties, ka galvenais ir nevis pagatavoto ēdienu daudzums vai sarežģītība, bet gan kopā pavadītais laiks.
 
“Gatavojot svētku mielastu, neaizmirstiet iesaistīt visu ģimeni, arī mazākos palīgus! Mazākiem bērniem virtuvē var uzticēt vienkāršus darbus, piemēram, augļu un dārzeņu nomazgāšanu. Savukārt vecāki bērni var palīdzēt ar sastāvdaļu sasmalcināšanu, samaisīšanu vai dārzeņu sarīvēšanu,” stāsta uztura speciāliste Lizete Puga. 

“Kopīga darbošanās virtuvē ne tikai vairos svētku garu, bet arī motivēs mazos palīgus nogaršot kopīgi pagatavotos gardumus un veicinās bērna vispārējo attīstību. Gatavojot kopā, var apgūt krāsas, saskaitīšanu un atņemšanu, kā arī paplašināt bērna vārdu krājumu un lasītprasmi, lasot ēdienu receptes,” turpina L.Puga.
 
2.Saposiet svētku galdu
 
Parūpējieties par svētku galda noformēšanu patriotiskās noskaņās, sagatavojot dažādus svinīgus galda klājuma elementus, piemēram, sarkanu vai baltu galdautu, sveces un svečturus vai salvetes patriotiskās krāsās. 
 
“Kopā ar bērniem iepriekšējā vakarā var sagatavot sarkanbaltsarkanus karodziņus, ko izmantot ēdiena dekorēšanai. Visa ģimene var doties kopā salasīt sūnas, čiekurus, egļu zarus vai citus dekorus, ko izmantot skaistam galda klājumam. Vienkāršs, bet ļoti jauks galda rotājums ir lielogu dzērvenes, ko uz balta šķīvja var izkārtot Latvijas karoga formā, vai pagatavot kādu desertu, iedvesmojoties no karoga krāsām,” iesaka Lizete Puga.
 
3.Skatieties patriotiskas filmas

Pēc kopīgas maltītes ieturēšanas, noskatieties kādu latviešu filmu. Svētku sajūtu radīs kāda vēsturiska filma par Latviju vai ģimenes iemīļota filma no latviešu kino klasikas krājumiem. Mazākiem bērniem patiks kopīga animācijas filmu skatīšanās vai latviešu pasaku lasīšana.
 
Pēc filmas var kopīgi pārrunāt tajā redzēto un dalīties izjūtās. Gan mazākus, gan lielākus bērnus varētu aizraut vecāku bērnības atmiņas un stāsti par svinēšanas tradīcijām viņu bērnībā. Kopīga darbošanās un filmu skatīšanās atraisīs bērnu iztēli un ziņkāri, kā arī rosinās pārrunāt patriotiskas tēmas.
 
4.Dodieties kopīgā pastaigā
 
Pēc kārtīgas maltītes dodieties kopīgā pastaigā pa apkārtni, apskatot svētku dekorācijas un svinīgi izkārtos Latvijas karogus.  Par izzinošu un patriotisku piedzīvojumu var kļūt arī pastaiga dabā, piemēram, parku, mežu un Latvijas dabas taku iepazīšana.
 
Lai kāda atpūta būtu ieplānota, būtiskākais ir kopā pavadītais laiks, jo īsto svētku sajūtu bērns iemācās un pieredz ģimenē. Valsts svētki ir lieliska iespēja izzināt savas saknes un pavadīt šo laiku kopā.
 

 

Līga Andžāne


  

Vēl ziņas

Zināmi konkursu Latvijas Gada Pavārs 2024 un Pavārzellis rezultāti
Baltijā lielākais viesnīcu operators “Mogotel Hotel Group” Stokholmā atvēris pirmo “voco hotels” zīmola viesnīcu
Projekts "CATERING ADVANCED: VET Students Mobile Training Model Nr. 2023-1-LT01-KA210-VET-000157824" veiksmīgi turpinās
Riga Food 2004 no 5.09.-7.09.
No Latvijas līdz pat Spānijas garšai – mērču saderība ar uzkodām un ēdieniem


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts