Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

11.02.2016

Cenu līmenis ir palielinājies atsevišķām precēm

Vidējais patēriņa cenu līmenis 2016. gada janvārī, salīdzinot ar 2015. gada janvāri1, samazinājās par 0,3 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas samazinājās par 1,2 %, bet pakalpojumiem pieauga par 2,1 %.

Lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni 2016. gada janvārī, salīdzinot ar 2015. gada janvāri, bija cenu kritumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kāpumam alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, veselības aprūpei, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem.

Pārtikas cenu vidējais līmenis 2016. gada janvārī, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi, samazinājās par 0,3 %. Būtiskākā ietekme uz cenu samazinājumu bija piena produktiem, galvenokārt skābajam krējumam un kefīram. Cenas samazinājās arī sieram un biezpienam, pienam un jogurtam. Lētāks kļuva sviests, kafija, maiznīcu konditorejas izstrādājumi, savukārt cenas palielinājās dārzeņiem, mājputnu gaļai, makaroniem, olām, miltiem un citiem graudaugiem, šokolādei.

Alkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis palielinājās par 3,0 %, ko būtiski ietekmēja cenu kāpums alum. Dārgāki bija stiprie alkoholiskie dzērieni un vīns. Tabakas izstrādājumiem cenas pieauga par 2,0 %.

Gada laikā ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās par 3,9 %. Lētāka kļuva siltumenerģija, dabasgāze, elektroenerģija, savukārt dārgāki – mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, kā arī mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi.

Veselības aprūpes vidējais cenu līmenis palielinājās par 2,2 %, ko ietekmēja cenu kāpums farmaceitiskajiem produktiem un zobārstniecības pakalpojumiem.

Transporta grupā cenu līmenis samazinājās vidēji par 0,5 %. Degvielas vidējais cenu līmenis samazinājās par 6,6 %, ko būtiski ietekmēja cenu kritums dīzeļdegvielai un auto gāzei. Salīdzinot ar pagājušo gadu, lētāki bija pasažieru gaisa transporta pakalpojumi, automašīnu rezerves daļas un piederumi, savukārt dārgāki –pasažieru autobusu un tramvaju pakalpojumi, transportlīdzekļu apkope un remonts, automašīnu tehniskā apskate.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu cenas, salīdzinot ar iepriekšējā gada janvāri, pieauga par 1,9 %. Kafejnīcās un restorānos cenas palielinājās par 2,1 %, ēdnīcās – par 2,3 %. Viesnīcu pakalpojumiem vidējais cenu līmenis gada laikā samazinājās par 5,8 %.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu samazinājums bija kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, mazgāšanas līdzekļiem un sadzīves ķīmijas precēm, apģērbiem, personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem.

2016. gada janvārī, salīdzinot ar 2015. gada decembri, vidējais patēriņa cenu līmenis samazinājās par 0,6 %. Precēm cenas samazinājās par 0,7 %, pakalpojumiem – par 0,2 %.

Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām janvārī bija cenu kritumam apģērbam un apaviem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kāpumam personīgās aprūpes precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem.

Mēneša laikā pārtikas cenas palielinājās par 0,3 %. Lielākā ietekme uz cenu līmeņa izmaiņām pārtikas grupā bija cenu kāpumam dārzeņiem par 7,3 %, cenām palielinoties galvenokārt tomātiem un saldajiem pipariem. Vidējais cenu līmenis akciju noslēguma ietekmē palielinājās mājputnu gaļai, kafijai, makaroniem, augu eļļai, šokolādei. Savukārt cenas samazinājās žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai, augļiem, piena produktiem, maiznīcu konditorejas izstrādājumiem un cūkgaļai.

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu grupā vidējais cenu līmenis samazinājās par 1,0 %, ko ietekmēja akcijas alum, stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem un vīnam. Tabakas izstrādājumiem cenas pieauga par 0,9 %.

Janvārim raksturīgo atlaižu un izpārdošanu ietekmē apģērbiem cenas samazinājās par 7,5 %, apaviem – par 4,1 %.

Mēneša laikā elektroenerģijas vidējais cenu līmenis samazinājās par 1,8 %, ko ietekmēja tirdzniecības cenu kritums atsevišķiem Latvenergo Elektrum tarifu plāniem no 2016. gada 1. janvāra. Lētāka bija dabasgāze. Cenas palielinājās mājokļu apsaimniekošanas pakalpojumiem.  

Transporta grupā vidējais cenu līmenis samazinājās par 1,9 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu kritums degvielai par 3,3 %. Sezonālo faktoru ietekmē, cenas samazinājās pasažieru gaisa un jūras transporta pakalpojumiem. No 2016. gada 1. janvāra cenas palielinājās automašīnu tehniskai apskatei.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu samazinājums bija kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem. Savukārt cenas palielinājās personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem.

Informācija par patēriņa cenu indeksu 2016. gada februārī tiks paziņota 8. martā.
Plašāka informācija par patēriņa cenu pārmaiņām pieejama CSP datubāzē sadaļā “Patēriņa cenas”.

 

1 Gada inflācija raksturo patēriņa cenu pārmaiņas, salīdzinot pārskata mēneša vidējo cenu līmeni ar iepriekšējā gada atbilstošā mēneša vidējo cenu līmeni.
2 Gada vidējā inflācija raksturo pēdējo 12 mēnešu vidējo patēriņa cenu līmeni, salīdzinot ar iepriekšējo 12 mēnešu vidējo patēriņa cenu līmeni. Šo rādītāju pārsvarā lieto makroekonomiskajā analīzē, pētot inflācijas procesus ilgākā laika periodā, jo to praktiski neietekmē īslaicīgas vai pārejošas cenu svārstības.

 CSP

  

Vēl ziņas

Zināmi konkursu Latvijas Gada Pavārs 2024 un Pavārzellis rezultāti
Baltijā lielākais viesnīcu operators “Mogotel Hotel Group” Stokholmā atvēris pirmo “voco hotels” zīmola viesnīcu
Projekts "CATERING ADVANCED: VET Students Mobile Training Model Nr. 2023-1-LT01-KA210-VET-000157824" veiksmīgi turpinās
Riga Food 2004 no 5.09.-7.09.
No Latvijas līdz pat Spānijas garšai – mērču saderība ar uzkodām un ēdieniem


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts