Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

16.03.2016

Ceļojumos noder 10 padomi naudas drošībai

Latvijas iedzīvotāji ceļo aizvien vairāk*. Finanšu izglītības nedēļā “Ceļojums finanšu pratībā” Digitālās drošības alianse sadarbībā ar Latvijas Komercbanku asociāciju brīdina nekāpt uz naudas drošības risku “grābekļiem” un ievērot desmit padomus drošai ceļošanai, neapdraudot savu naudu.
1. Nosakiet ceļojuma budžetu, pirms tam apzinot galamērķa cenas par transportu, naktsmītnēm, maltītēm, ekskursijām, izklaidi un citiem pirkumiem.  Aktuālo informāciju par cenām viegli atrast dažādos ceļojumu forumos.
2. Pārbaudiet, vai esat paņēmis līdzi savus internetbankas identifikatorus: lietotāja numuru, kodu karti/kalkulatoru, kā arī kontaktus saziņai ar banku īpašos gadījumos. Pārliecinieties, vai atceraties PIN kodu un internetbankas paroli. Noglabājiet tos drošā vietā, bet neturiet tos visus kopā.
3. Uzziniet informāciju par karšu un skaidras naudas lietošanas paradumiem valstī, uz kuru dodaties. Vai tajā ir bankomāti un apmaksa ar karti? Kādas ir skaidras naudas izņemšanas un kartes norēķinu komisijas maksas?
4. Vēlams, ja ceļojumiem būtu atsevišķa karte, kura nav piesaistīta uzkrājumu vai algas kontam. Drošības nolūkos ceļojumā vēlams līdzi ņemt divas norēķinu kartes. Pārbaudiet karšu derīguma termiņu.
5. Pārliecinieties, vai kartes darījumu limiti pirkumiem un skaidras naudas izņemšanai ceļojumā būs pietiekami. Ja limits neatbilst, pirms ceļojuma tos iespējams nomainīt bankā.
6. Ja ārvalstīs no bankomāta jānoņem skaidra nauda, izvēlieties pēc iespējas drošāku bankomātu – viesnīcas, bankas, u.c. pastiprinātas uzraudzības vietās, nevis klusā šķērsielā vai apšaubāma tirgus apkārtnē.
7. Ceļojumā naudu, dokumentus un citas vērtīgas lietas turiet pie sevis. Skaidru naudu turiet vismaz divās vietās, bet bankas maksājumu kartes nekad neturiet kopā ar PIN kodiem. Viesnīcās naudu un dokumentus glabājiet seifā.
8. Ja ceļosiet ilgāku laiku, apdomājiet, vai Latvijā kādam būs jūs jāpārstāv bankā. Nepieciešamības gadījumā noformējiet pilnvaru pie notāra.
9. Izvērtējiet, kāda apdrošināšana varētu būt nepieciešama ceļojumā, un laikus iegādājieties apdrošināšanas polisi.
10. Ja ceļojuma laikā nozaudējat karti vai internetbankas kodu karti/kalkulatoru, nekavējoties sazinieties ar banku un bloķējiet kartes darbību.
Elīna Kalniņa

  

Vēl ziņas

Recepte: Roberto Meloni gatavo pastu krēmīgā diļļu mērcē
Latvieši ik gadu izdzer vairāk nekā 1,5 miljonus tasīšu kafijas
Latvijas dabas tūrisma piedāvājums pārsteidz britu tūroperatorus
Ādažu čipsi un Selga triumfē “Gada augu produkts 2023" aptaujā
Svinēsim Jāņus Dzegužkalnā!


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts