Brīvdabas muzeja gadatirgus pārcelts uz nākamo gadu
Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja rīkotais 50. Latviešu tautas lietišķās mākslas darinājumu Gadatirgus, kā norise bija plānota 1. un 2. augustā, saistībā ar šobrīd noteiktajiem pulcēšanās ierobežojumiem un distancēšanās prasībām tiek pārcelts uz 2021. gadu.
Gadatirgus rīkotāji stāsta: “Gadatirgus ir gada lielākais notikums Latvijas amatniecībā un katru gadu pulcē ne tikai vairākus tūkstošus dalībniekus, bet arī apmeklētājus. Šobrīd noteikto pulcēšanās ierobežojumu dēļ un sabiedrības veselības interesēs apzināmies, ka nevaram nodrošināt šī pasākuma norisi atbilstoši prasībām. Lai arī 50 gadu laikā šis ir pirmais gads, kad Gadatirgus nenotiks, esam paliecināti, ka nākošgad atkal satikšanas būs vēl sirsnīgāka un varenāka. 2021.gadā Gadatirgus tiek plānots tradicionāli pirmajā jūnija nedēļas nogalē – 5.,6.jūnijā. Varam arī atklāt, ka šobrīd strādājam pie vairākām idejām, kā līdz nākamajam Gadatirgum saglabāt un nostiprināt saiti starp mūsu amatniekiem un tautas daiļamatu darinājumu mīļotājiem.”
Dalībnieki, kuri dalība ir bijusi apstiprināta šī gada Gadatirgū, varēs to saglabāt arī 2021. gada pasākumā. Dalības maksu šī gada Gadatirgus dalībniekiem, Brīvdabas muzejs atmaksās pilnā apmērā.
Lai tomēr izjustu Gadatirgus atmosfēru un baudītu latviešu tautas lietišķo mākslu, Brīvdabas muzejs aicina apmeklēt izstādi “Latviešu tautas lietišķās mākslas darinājumu Gadatirgum 50”, kas līdz 29. novembrim skatāma muzeja Izstāžu zālē. Izstādi veido daiļi un noderīgi darinājumi, kas pusgadsimta garumā iepirkti vai saņemti dāvinājumā no Gadatirgus dalībniekiem muzeja krājuma papildināšanai un tautas lietišķās mākslas attīstības pētniecībai. Izstāde piedāvā arī nelielu ieskatu tirgus raibajā vēsturē.
Gadatirgum valsts kultūrtelpā ir ļoti nozīmīga vieta un tas allaž bijis svarīgs tautas nacionālās pašapziņas stiprinātājs. Līdzīgi kā dziedātāji un dejotāji pulcējas Dziesmu un Deju svētkos, tā amatnieki un tautas lietišķās mākslas meistari ik gadu sabrauc no visām Latvijas malām, lai rādītu savas prasmes, dalītos ar pieredzi un smeltos jaunus iespaidus turpmākajam darbam. Gadatirgus kuplināšanā piedalās ne vien amatnieki, bet arī folkloras kopas, deju grupas, dziedātāju ansambļi, kapelas, seno spēļu un rotaļu pratēji, nacionālo ēdienu darinātāji un citi dalībnieki.
2019. gadā Gadatirgū piedalījās 549 tirgotāji ar amatniecības darinājumiem, 21 grāmatu tirgotāji, 185 pārtikas izstrādājumu tirgotāji, 18 ēdinātāji un tā apmeklējums bija vairāk nekā 36 000.
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs izsaka vēlreiz lielu pateicību viesiem pasākuma dalībniekiem, partneriem un citiem iesaistītajiem par sapratni un atbalstu, ko esam saņēmuši.
Foto: Ojārs Jansons
Preses relīze: Harita Maniņa