Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

26.01.2016

Bauskas pilī senā dzīvesvieta skola

Bauskas pils muzejā 30.janvārī plkst. 15:00, senā dzīvesveida skolas ietvaros, notiks pasākums „Apgaismojums 15.-17.gadsimtā”. Apmeklētājiem būs iespēja iepazīties ar renesanses un manierisma periodam raksturīgiem gaismas ķermeņu veidiem, kā arī vienas dienas ekspresizstādēapskatīt Bauskas pils arheoloģiskajos izrakumos atrastu gaismekļu fragmentus un senus gaismas ķermeņus no citu muzeju krājumiem.

Muzeja darbinieki sniegs nelielu ieskatu par skalturu lāpu, svečturu, laternu un griestu lukturu formas mākslinieciskās apdares un izvietošanas tradīciju izmaiņām laika ritējumā.Dzīvi viduslaikos noteica saules atrašanās virs horizonta, diena sākās ar saules lēktu un izskaņai tuvojās ar saules rietu. Gluži kā mūsdienās, darbu veikšanai iekštelpās svarīgs bija apgaismojums.

Lauku mājās gaismai parasti izmantoja koka skalus, tauku sveces un mājas pavardu, kas ne vien izgaismoja lielu daļu telpas, bet arī to apsildīja. Tauku sveces bija lētākas par bišu vaska svecēm un manāmi atšķīrās to kvalitāte. Tās tika veidotas no dzīvnieku taukiem, degot tās izdalīja melnus sodrējus un nepatīkamu smaku. 

Savukārt turīgākos namos, muižās un pilīs par gaismas avotu galvenokārt izmantoja bišu vaska sveces. Šīs sveces bija dārgas, bet arī to kvalitāte labāka: degot tās radīja tīru un gaišu liesmu, kā arī izdalīja patīkamu smaržu.
Senās dzīvesveida skolas ietvaroskopā ar dravnieku JāniSulutauruapmeklētājiem būs iespēja atdzīvināt senās tradīcijas veidojot pašiem savas sveces.

Pasākuma noslēgumā apmeklētāji varēs doties nelielā ekskursijā sveču gaismā un iesaistīties uzdevumos kas labāk ļaus izprast dzīvi Bauskas pilī 16. gadsimta beigās. 

Biļetes iepriekš pārdošanā var iegādāties Bauskas pils muzeja kasē, un rezervēt pa tālr. 63923793, 63922280 vai e-pastu: bauska.pils@gmail.com. Rezervētās biļetes jāizpērk ne vēlāk kā 30 min. pirms pasākuma. 
Biļetes cena 4,-Eur. Sīkāka informācija pieejama mājas lapā: www.bauskaspils.lv.


Justīne Zaķe

  

Vēl ziņas

Piesaki savus izcilākos produktus dalībai prestižā pārtikas kvalitātes konkursā The Baltic Taste Award!
Pārtikas uzņēmumi aicināti pieteikt vegāniskus produktus Gada augu produkts 2023
Vēl līdz 31.maijam iespēja nodot pārstrādei metāla virtuves piederumus
Pārgājienu aktīvās sezonas jaunumi
Kuldīgā tiek atjaunota garda tradīcija "Kūka + kafija"


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts