Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

10.01.2015

Ārzemēs dzīvojošie latvieši - nozīmīgs Latvijas tūrisma pārdošanas kanāls ārzemēs

8. janvārī Rīgā notika konference "Ārzemēs dzīvojošie latvieši - nozīmīgs Latvijas tūrisma pārdošanas kanāls ārzemēs", apliecinot dažādu institūciju un sabiedrisko organizāciju gatavību paraudzīties uz tūrismu caur diasporas prizmu.

Viesnīcas „Radi un draugi” konferenču zāle, kurā notika sarīkojums, bija interesentu pilna. Plašs bija arī pārspriesto jautājumu loks. Izskanēja pat jautājums, ko nozīmē jēdziens „diaspora”, kuru tagad izmantojam jēdziena „trimdas latvieši” un bieži lietotā apzīmējuma „ārzemēs dzīvojošie latvieši” vietā. Arī uz šo jautājumu atbilstīgi konferences gaisotnei tika atbildēts ar sirsnību un pat vieglu smaidu, jo „diasporas” tulkošana nav tik vienkārša.

Sarežģīti ir arī aptvert visus tūrisma aspektus, domājot par Latvijas diasporu. Daļu diasporas veido vecākā paaudze, kas gadu desmitiem dzīvo dažādās pasaules valstīs, bet runā latviski. Daļa – viņu mazbērni, kas latviešu valodu nelieto. Daļu diasporas veido jaunākā izbraucēju paaudze, kuri izveidojuši jauktas ģimenes, u. c. Uz tūrismu var raudzīties kā iespēju veicināt pašu aizbraukušo tautiešu braucienus uz Latviju, un var - kā viņu svešvalodās runājošo draugu pārliecināšanu apceļot mūsu zemi. Tūrismā strādā diasporas pārstāvji, kas citstarp aicina izmantot viņu pakalpojumus un doties tūrisma braucienos, piemēram, uz Īriju, u. c.

Kāpēc Latvijas tūrisma nozarei nemēģināt pie sevis pāri okeānam atvilināt brazīliešus?! – uzdeva jautājumu Hanss Bērziņš, Brazīlijas latvietis, kas tagad dzīvo Latvijā un māca portugāļu valodu. 2013. gadā 3,5 miljoni brazīliešu ceļoja pa Eiropu (protams, vispirms uz Parīzi, Londonu, Romu un Barselonu). Pietiktu tikai ar vienu procentu no šiem Eiropas apceļotājiem, lai mums tie jau būtu 35 tūkstoši papildu viesi!

Saeimas deputāts, libāniešu izcelsmes ārsts Hosams Abu Meri salīdzināja dažādu medicīnas pakalpojumu cenas Latvijā un Rietumvalstīs vai Arābu zemēs. Cenu starpība par plastikas operāciju, svara samazināšanu vai citu ārstniecisku manipulāciju ir milzīga. Savukārt ārstu kvalifikācija un medicīniskā aparatūra atbilst augstākajiem pasaules standartiem.

Būtisku ieguldījumu vairākos konferencē ieskicētajos jautājumos apmēram pēc gada sniegs pētījums „Diaspora tūrisma izpratnē”, kuru šobrīd veic LU Diasporas un migrācijas pētījumu centrs. Centra direktore Aija Lulle vairāk nekā desmit gadu ir strādājusi ar diasporas jautājumiem un jau pirms pētījuma pabeigšanas var apgalvot, ka diasporas tūrisms ir ļoti interesants un daudzslāņains. Aija Lulle no diasporas skatpunkta spriež, ka Latvijas tūrismā šobrīd visvairāk trūkst piedāvājuma ģimenēm ar bērniem un paplašinātām ģimenēm, kur ir arī vecvecāki.

Par vērtīgu iniciatīvu konferencē pastāstīja ceļojumu firmas „RIA Tours” biroja vadītāja Aija Kļaviņa. Ierosmi radījusi tuvāka iepazīšanās ar tautiešiem Īrijā un Īrijas un Latvijas tirdzniecības kameras pārstāvjiem. „RIA Tours” aicina ikvienu kļūt par aģentu: „Sistēma ir ļoti vienkārša - tu piedāvā mūsu tūrisma produktu savu paziņu, draugu vai ģimenes lokā. Ja tev izdodas kādam mūsu produktu/ pakalpojumus pārdot - tu saņem procentus! Darbu vari darīt jebkurā laikā un vietā.”

Konferences gaitā vairākkārt tika pieminēti lieli notikumi, kas var būt vienojoši faktori latviešiem un Latvijai piederīgajiem visā pasaulē. 2016. gadā notiks olimpiādes spēles Riodežainero, kur, ja drosmīgā ideja īstenosies, būs savs latviešu nams. Pats nozīmīgākais tuvākais notikums ir Latvijas Valsts simtgade 2018. gada 18. novembrī, kad LR ārlietu ministrijas speciālo uzdevumu vēstnieks Pēteris Elferts aicina sekot skotu paraugam un visu jubilejas gadu rīkot tautiešu tikšanās (klašu, skolu, universitāšu, kopu, biedrību u. c. salidojumus) Latvijā. Pēc viņa vārdiem, ārpus Latvijas dzīvo vismaz 370 tūkstoši tautiešu.

Tuvākais sarīkojums, kurā vienkopus pulcēsies diasporas un Latvijas pārstāvji, ir „Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forums”, kas pērn notika pirmo reizi un šovasar risināsies atkal. „Nepazaudēsim viens otru!” – vienojās dažādu jomu speciālisti, kurus bija aizrāvusi konferences ideja "Ārzemēs dzīvojošie latvieši - nozīmīgs Latvijas tūrisma pārdošanas kanāls ārzemēs".

Konferenci rīkoja Īrijas un Latvijas Tirdzniecības kamera sadarbībā ar Ārlietu ministriju, SIA "Anglijas Daugavas Vanagu viesnīcu "Radi un draugi"" un "Vispasaules cēsnieku dienām 2015".

Inta Briede, TAVA  sabiedrisko attiecību speciāliste

  

Vēl ziņas

Aizvadīts jau 3.starptautiskais konkurss ”Learn, Know, Do, Can, Show”
Veiksmīgi noslēgusies AEHT sagatavošanas konference Rīgā
Latvijas pavāru elite nu jau trešo reizi startē Bocuse d’Or Eiropas atlasē, Pasaules prestižākajā pavāru konkursā!
Inovatīvs sadarbības projekts - mobilā mācību lietotne viesmīlības nozarē
Kas drošāks- steiks vai nageti


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts