Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

29.12.2020

72% iedzīvotāju sagaida zemākas cenas pašmāju produkcijai

Lai motivētu biežāk iegādāties Latvijā ražotu produkciju, vairākums iedzīvotāju (72%) atzinuši, ka nepieciešams samazināt gala cenu patērētājiem, secināts nozares pētījumā Maxima mazumtirdzniecības kompass. Līdztekus teju puse (46%) respondentu uzskata, ka vietējās produkcijas noietu veicinātu plašāka Latvijas ražojumu pieejamība veikalos un lielajos tirdzniecības tīklos, savukārt nepilni 40% pauduši viedokli, ka pašmāju produkti veikalu plauktos būtu vairāk jāizceļ.

Tieši jaunākā paaudze aktīvi iestājusies par iedzīvotāju informētības līmeņa veicināšanu  – 44% respondentu vecumā no 18 līdz 24 gadiem uzskata, ka iedzīvotāji vairāk jāizglīto par Latvijas ražotāju atbalsta priekšrocībām, bet vairāk nekā puse (56%) jauniešu iezīmējusi nepieciešamību pēc vietējo produktu izcelšanas veikalu plauktos, tādējādi padarot tos atpazīstamākus un labāk pamanāmus. 

Vienlaikus jaunās paaudzes rīcība atpaliek no vēlamā – tikai 11% jauniešu sākuši biežāk iegādāties vietējo produkciju Covid-19 uzliesmojuma laikā. Lielu lomu šeit, iespējams, spēlē cenas faktors, kas ir viens no svarīgākajiem aspektiem produktu izvēles brīdī. Veicinot ikdienā nepieciešamo pārtikas produktu pieejamību ikvienam Latvijas iedzīvotājam, neatkarīgi no viņa ienākumu līmeņa, “Maxima Latvija” realizējusi iniciatīvu par PVN samazināšanu augļiem, ogām un dārzeņiem, kopā ar Latvijas ražotājiem strādājot pie PVN samazināšanas arī tādām svaigo produktu grupām kā maize, piens, gaļa u.c. 

“Pētījuma ietvaros esam pārliecinājušies, ka iedzīvotājiem vietējo produktu iegāde ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa, turklāt šie produkti saistās ne tikai ar vietējo garšu, tradīcijām un māju sajūtu, bet arī kvalitāti. Neraugoties uz produktu patriotismu, kas valda gaisā, iedzīvotāji atzinuši, ka papildu motivāciju vietējo produktu iegādei sniegtu arī vairāki ārējie faktori, kā sortimenta dažādība un cena. Tas saskan arī ar “Maxima Latvija” redzējumu – jau kopš 2018. gada esam mērķtiecīgi samazinājuši produktu cenas, tādējādi bremzējot inflācijas pieaugumu valstī. Piemēram, šī gada decembrī inflācija pārtikai, tabakai un alkoholiskajiem izstrādājumiem valstī kopumā bija 1,5%, bet Maxima veikalos iekšējās inflācijas tempus izdevās samazināt līdz pat 0,5%,” stāsta Jeļena Popjonoka, „Maxima Latvija” Biznesa analītikas departamenta direktore.

Eksperte piebilst, ka vietējās pārtikas noietu tāpat veicina arī Latvijas produkcijas marķēšana un regulāras informatīvās kampaņas. “Jau šobrīd katrs trešais pārtikas produkts “Maxima” veikalos ir ražots Latvijā un vietējie produkti veido aptuveni pusi no pārdoto preču daudzuma, tādējādi piedāvājot pircējiem plašu vietējo produktu izvēli un nodrošinot, ka, dodoties uz veikalu pēc pārtikas, pircējs savu izvēli veiks tieši par labu pašmāju produktiem,” tā J. Popjonoka.

Ar jaunāko “Maxima mazumtirdzniecības kompass” nozares apskatu “Produktu patriotisms – kurš ir patiesais labuma guvējs? Iedzīvotāji, ekonomika un vide” var iepazīties šeit: https://www.maxima.lv/par-uznemumu/kompass
 
                                                                                                                               
Liene Dupate-Ugule

  

Vēl ziņas

Piesaki savus izcilākos produktus dalībai prestižā pārtikas kvalitātes konkursā The Baltic Taste Award!
Pārtikas uzņēmumi aicināti pieteikt vegāniskus produktus Gada augu produkts 2023
Vēl līdz 31.maijam iespēja nodot pārstrādei metāla virtuves piederumus
Pārgājienu aktīvās sezonas jaunumi
Kuldīgā tiek atjaunota garda tradīcija "Kūka + kafija"


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts