Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

24.07.2014

26. jūlijā Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā notiks 6. Āraišu svētki

26. jūlijā no plkst. 11.00 Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā norisināsies Āraišu svētki „Podi un medus no senatnes līdz mūsdienām”. 

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, stiprinot kultūrizglītojošas tradīcijas, jau sesto gadu rīko Āraišu svētkus. Pasākums ir plānots daudzveidīgai mērķauditorijai, tai skaitā Amatas novada iedzīvotājiem un ārvalstu viesiem.

 Āraišu svētku laikā notiks zinātniskie lasījumi, koncerti, radošās darbnīcas un citas aktivitātes. Katru Āraišu svētku virsuzdevums ir pievērst dziļāku skatījumu kādam Latvijas vēstures jautājumam. 

2014. gadā īpaša uzmanība tiks pievērsta keramikas podu izgatavošanas tradīcijām, pārtikas, tai skaitā medus nozīmei senatnē un pielietojumam ikdienas procesos arī mūsdienās. 


Svētkos apmeklētājus muzikāli priecēs tautas vērtes kopa "Dzieti", Lodiņu ģimene un koklētājs Andris Diržininkas. 

Bitenieka darbus un gaitas vārēs izzināt vērojot bitenieka rīku gatavošanu Riharda Vidzicka un Edgara Žīgura vadībā. Tos, kurus interesē podu gatavošana varēs sekot līdzi, kā no māla tiek līdz podam un paši izveidot savu māla podiņu. Vēl varēs klausīties podu un medus stāstus, Alise Šulte stāstīs par mazo podu lielajiem jautājumiem, jeb "Kurzemes miniatūro kapu keramiku", Sanita Stinkule iepazīstinās, kas bija Smiltenes podnieks Jēkabs Dranda, savukārt zāļu sieva Līga Eglīte dalīsies zinībās par ārstniecības augiem un medu, to lietošana ikdienā. 
Savam un vēdera priekam varēs iegādāties dažādus labumus amatnieku un mājražotāju tirdziņā. Iepazīt un izzināt Āraišu ezerpils un apkārtnes vēsturi varēs divās ekskursijās gidu pavadībā.


             Visas dienas garumā notiks dažādas aktivitātes un darbošanās, kurās varēs pārbaudīt savu veiklību, gudrību, iemēģināt roku dažādos darbos, piedalīties "arheoloģiskajos izrakumos". Senatnes garšu varēs izjust degustējot podos vārītus ēdienus un ugunskurā ceptu maizi. Ezerpilī darbosies senās vēstures rekonstrukcijas kopas un pateicoties „Vienkoču parkam” varēs vizināties vienkoču laivās.
Pasākuma noslēgumā pilsdrupās demonstrēs jokus latviešu gaumē, jeb Ģikšu amatierteātra „Taka” izrāde "Preilenīte"
Pasākuma norises atbalstītāji ir Āraišu ezerpils fonds, Amatas novada pašvaldība, tautas vērtes kopa „Dzieti”, žurnāla „Ilustrētais juniors” redakcija, SIA Venden un Latvijas Republikas Zemessardzes 27. kājnieku bataljons. 

Āraišu arheoloģisko muzejparku veido 9.-10. gs. latgaļu nocietināta dzīves vieta – ezerpils (valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis) un tās rekonstrukcija, 14.-17. gs. viduslaiku pilsdrupas (valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis) un akmens un bronzas laikmeta mājokļu rekonstrukcijas, kas izvietoti 12 ha lielā teritorijā Āraišu ezera krastā, ap 7 km no Cēsīm. Kopš 20. gadsimta 90. gadu sākuma to attīstīja kā Baltijā pirmo brīvdabas arheoloģisko muzeju. Citu līdzīgu muzeju vidū Eiropā Āraišu arheoloģiskais muzejparks izceļas ar unikāliem arheoloģiskiem atradumiem, rekonstrukcijas atrašanos oriģinālā vidē un Vidzemei raksturīgo, labi saglabājušos kultūrvēsturisko ainavu, kas pozitīvi kontrastē ar mūsdienu urbāno vidi.

 Agnese Ramata

  

Vēl ziņas

Recepte: Roberto Meloni gatavo pastu krēmīgā diļļu mērcē
Latvieši ik gadu izdzer vairāk nekā 1,5 miljonus tasīšu kafijas
Latvijas dabas tūrisma piedāvājums pārsteidz britu tūroperatorus
Ādažu čipsi un Selga triumfē “Gada augu produkts 2023" aptaujā
Svinēsim Jāņus Dzegužkalnā!


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts