Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

21.01.2019

21 lauku tūrisma uzņēmums saņem vides kvalitātes zīmi Zaļais sertifikāts

Šogad Zaļais sertifikāts svin 20 gadu pastāvēšanas jubileju. Zaļais sertifikāts ir nacionālas nozīmes lauku tūrisma uzņēmumu eko-sertifikācijas jeb vides kvalitātes zīme, ko 1999. gadā ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu iniciēja un 2001. gadā ar ES LIFE programmas atbalstu sāka ieviest Latvijas Lauku tūrisma asociācija Lauku ceļotājs. Šobrīd Latvijā saimnieko 81 lauku tūrisma uzņēmums, kas saņēmis Zaļo sertifikātu. Tie ir uzņēmumi, kas ievēro zaļās saimniekošanas principus - saimnieko videi draudzīgi un taupot resursus.

2019. gada 31. janvārī Rīgas pilī Latvijas Valsts prezidents un Zaļā Sertifikāta patrons Raimonds Vējonis pasniegs vides kvalitātes zīmi Zaļais sertifikāts 21 lauku tūrisma saimniecībai.

Lauku tūrisma uzņēmumos, kuriem piešķirts Zaļais sertifikāts viss ir rūpīgi pārdomāts, lai saimniekošana būtu draudzīga videi, un vienlaicīgi – atpūta ērta un patīkama cilvēkam, tie atrodas tīrā, sakoptā lauku vidē, saimnieki rūpīgi veido apkārtējo ainavu. Bieži tās ir tradicionālas lauku sētas, būvētas un iekārtotas, izmantojot dabīgus, cilvēka veselībai nekaitīgus materiālus - koks, akmeņu mūris, niedru jumti, linu palagi un dvieļi, un arī mūsdienīgi materiāli, kas mazina alerģijas iespējamību. 

Varbūt uzreiz to nepamanīsiet, taču pārsvarā šajās mājās telpu apdarei izmantotas videi draudzīgas krāsas un apdares līdzekļi, arī telpu kopšanai un gultas veļas mazgāšanai lieto līdzekļus ar ekomarķējumu. Šajās mājās nesmēķē telpās. Daudzviet viesiem piedāvā saimnieku pašu audzētu ekoloģiski tīru pārtiku, dažādas aktivitātes dabā: braucienus ar velosipēdiem, pārgājienus, dzīvnieku vērošanu.  

Saimnieki domājuši arī par bērniem – ir rotaļlaukumi, mājdzīvnieki apskatei, ērtības ģimenēm ar pavisam maziem bērniem. Daudzi saimnieki ir pirts lietu zinātāji, citi spēj aizraut ar interesantiem stāstiem par dabu, vietām un lietām apkārtnē. Arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām te būs ērti.

Pastāstīsim Jums, ar ko īpašs katrs 2018. gada Zaļā sertifikāta saņēmējs.

1. Viesu māja Gungas, Ādažu novads
Atrodas skaistā vietā – Dūņezera krastā. Viesi var izmantot piecas vēsturiskas guļbaļķu ēkas, kas ir atvestas no dažādiem Latvijas vēsturiskajiem novadiem. Viesu vajadzībām ir iegādāts jauns aktīvās atpūtas inventārs, apzinātas vietējās dabas vērtības, par kurām tiek stāstīts mazākajiem viesu mājas apmeklētājiem un citiem interesentiem.

2. Brīvdienu māja Jaunbrenguļi – Dzeltenā māja, Pārgaujas novads
Atrodas Gaujas nacionālā parka teritorijā, netālu no Cēsīm. Saimnieki aktīvi iesaistījušies nacionālā parka taku veidošanā un nozīmīgu dabas objektu, piemēram, Sarkano klinšu, - sakopšanā un aizsardzībā. Arī brīvdienu mājas teritorijā tiek veidota dabas taka ar izziņas elementiem.

3. Z/s Sidrabi, Kokneses novads
Zemnieku saimniecība ir viena no retajām vietām Latvijā, kur audzē kaņepes un ražo dažādus ar kaņepēm saistītus produktus, t.sk. kaņepju pienu. Saimniece aktīvi iesaistās Daugavas krastu apsaimniekošanā un pļavu aizsardzībā, šķiro atkritumus un konsultē citus novada uzņēmējus. Organizē kaņepju novākšanas talkas. Zaļo sertifikātu saņem pirmo reizi.

4. Viesu māja Springšļu dzirnavas, Līgatnes novads
Springšļu dzirnavas atrodas klusā un mazapdzīvotā vietā – Līgatnes upes krastā, kur vēsturiski īsā upes posmā atradušās vairākas ūdensdzirnavas. Saimnieki ļoti rūpējas par apkaimes vides saglabāšanu, taupa dabas resursus un iesaka viesiem doties pastaigās gar upes krastu, kur var novērot savvaļas dzīvniekus, bet rudens laikā – lašu migrāciju. Zaļo sertifikātu saņem pirmo reizi.

5. Brīvdienu māja Meža skuķi, Daugavpils novads
Meža skuķi atrodas Latgalē pie ainaviskā Iknešu ezera. Saimniece kopj bišu dravu un lauku, kurā aug latviešu sētai raksturīgie dārzeņi. Aizgājušajos trīs gados ir izveidota jauna atpūtas vieta, atjaunots ceļa segums 200m garumā, kā arī mazākajiem apmeklētājiem nomainīts videi un bērniem draudzīgs inventārs.

6. Ciema māja Ceļmalas, Aglonas novads
Ceļmalas atrodas Aglonā, netālu no Aglonas bazilikas. Saimniece izveidojusi ļoti skaistu ziedu dārzu, bet siltumnīcās gatavojas veselīgi dārzeņi, no kuriem tiek gatavota maltīte klientiem. Aizgājušajos trīs gados ir uzlabota kanalizācijas sistēma, uzstādīti jauni elektroenerģijas skaitītāji un kustību sensori, kā arī nomainīta jauna virtuves iekārta. Tiem, kas ierodas ar videi draudzīgiem pārvietošanās līdzekļiem, izveidots velostatīvs.

7. Kempings Saules mājas, Dundagas novads
No Saules mājām, kas atrodas pašā Kolkasraga galā, var vērot gan saulrietu, gan saullēktu, gan arī naktī mirdzošo Kolkas bāku. Saules mājas ir videi draudzīgas, jo tajās netiek izmantota elektroenerģija. Klienti var savām vajadzībām izmanto Kolkasraga apmeklētāju centru. Ir laba sadarbība ar Slīteres nacionālo parku. Taku, kas ved no apmeklētāju centra uz Kolkas ragu, apgaismo spuldzes no speciāli uzstādītiem neliela izmēra vēja ģeneratoriem.

8. Brīvdienu māja Baldones meža māja, Baldones novads
Atrodas Baldonē, netālu no vietas, kur savulaik kursējis leģendārais Baldones – Ikšķiles zirgu tramvajs jeb trulītis. Saimniece aktīvi sadarbojas ar vietējo kopienu, pēta Baldones apkaimes vēsturi, vada ekskursijas un stāsta par Baldones vēsturisko kūrortu, sēravotiem un sanatoriju. Aizgājušajos trīs gados nomainīta energoefektīvāka sadzīves tehnika, rekonstruēta pirts.

9. Brīvdienu māja Pizā, Ventspils novads
Atrodas Lībiešu krastā un Ovišu dabas lieguma teritorijā. Saimnieki daudzina lībiskās tradīcijas un rūpējas par apkaimes dabas saglabāšanu. Pēdējo trīs gadu laikā uzlabota kanalizācijas sistēma, nomainīta energoefektīvāka sadzīves tehnika un organizētas bērnu nometnes, kurās stāstīts par videi draudzīgām rīcībām.

10. SIA Birzī, Smiltenes novads
Saimnieki iegūst bērzu sulas, no kurām ražo bezalkoholiskos dzirkstošos dzērienus. Tām pievieno piparmētras u.c. tradicionālās latviešu garšvielas, izmantojot vecvecāku receptes. Saimnieki izvadā ekskursijā pa saimniecību, piedāvā produkcijas degustāciju un iegādi. Zaļo sertifikātu saņem pirmo reizi.

11. Berķenes muiža, Jelgavas novads
Berķenes muiža ir viena no senākajām muižām Zemgalē. Muižas kungu māja ir atjaunota, izmantojot mūsdienu modernās, videi un cilvēka veselībai draudzīgās tehnoloģijas. Saimnieki kopj muižas parku un dārzu. Piedāvājumā ir naktsmītnes, telpas viesībām un semināriem. Zaļo sertifikātu saņem pirmo reizi.

12. Brīvdienu māja Ezera sonāte, Rēzeknes novads
Saimniece aktīvi darbojas dabas resursu saudzēšanas un apkaimes dabas aizsardzības jomā. Ir atjaunots bērnu spēļu laukums, nomainīta ūdensvada un kanalizācijas sistēma, atjaunota sadzīves tehnika, bet pie mājas iestādītas Latvijai raksturīgākās tējas un garšaugi. Dzīvojamai mājai nomainīts vecais jumta segums, bet laivai iegādāts elektromotors.

13. Brīvdienu māja Piekūni, Madonas novads
Piekūni atrodas netālu no Latvijas augstākā paugura – Gaiziņkalna. Saimniece ir vides gids, kas organizē ekskursijas pa Gaiziņkalna dabas parku. Pēdējo trīs gadu laikā brīvdienu mājā ir uzlabota ūdens un kanalizācijas sistēma, atjaunotas pastaigu takas, kas vasarās tiek arī pļautas. Bērniem ir iespēja dzīvoties ar laukiem raksturīgajiem mājdzīvniekiem.

14. Lauku māja Indāni, Kandavas novads
Indāni ir viena no latviskākajām Latvijas lauku sētām. Uz šejieni dodas tie, kas patiesi vēlas izbaudīt Latvijas laukus un satikt īstu Latvijas saimnieci. Bērni var iepazīt sunīšus, zosis, vistas, gaiļus u.c. mājlopus. Pagājušā gadā ir uzbūvēta jauna lapene, kas ir pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Saimniece uzņem bērnus ar īpašām vajadzībām no Latvijas bērnu namiem.

15. Brīvdienu māja Šķiperi-2, Nīcas novads
Šķiperi atrodas blakus Bernātu dabas parkam. Saimnieki aktīvi iesaistās vietējās biedrībās, kas uzlabo apkaimes publisko infrastruktūru. Saimniecībā viesiem ir uzcelta jauna lapene, daļai ēku ir nomainīti jauni šindeļu jumti. Sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi un Vides valsts dienestu Bernātu dabas parkā pie jūras izveidots autostāvlaukums, kuru var izmantot klienti un vietējie iedzīvotāji.

16. Brīvdienu māja Garīkas, Skrundas novads
Garīkas ir pirmā vieta, kur Latvijā brīvdabā sāka audzēt šitakē sēnes. Pērnajā gadā ir iegādāta jauna, energoefektīvāka sēņu kaltēšanas iekārta. Saimnieki uztur gan ainavisko apkaimi, gan skaisto augļu dārzu. Apmeklētāji var doties ekskursijā un degustēt ēdienus no šitakē sēnēm. Pieejami saimnieku gatavoti suvenīri.

17. Viesnīca Skrundas muiža, Skrundas novads
Atjaunotā Skrundas muiža, kurā pirms tam bija Skrundas pamatskola, atrodas skaistajā Ventas krastā. Tagad te izveidota viesnīca ar 12 labiekārtotiem numuriem. Muižas kungu mājā ir ierīkots muzejs, kurā var apskatīt retu eksponātu – pasaulē viena no vecākajiem rāpuļiem – Ventas tega Curonica maketu. Zaļo sertifikātu iegūst pirmo reizi.

18. Brīvdienu māja Zirgu sēta Klajumi, Skrundas novads
Zirgu sēta Klajumi Latvijā pazīstama gan kā vieta, kur ar zirgiem var doties pārgājienos pa Daugavas loku dabas parku, gan arī saimnieci, kas gatavo tradicionālos ēdienus un atjauno apkaimes ēkas. Pēdējo trīs gadu laikā ir izveidots jauns objekts – Klajumu ķēķis ar jaunu un energoefektīvu virtuves iekārtu un sadzīves tehniku, kur varēs baudīt Augšzemes un Latgales kulināro mantojumu.

19. Brīvdienu māja Sīpoli, Nīcas novads
Sīpolos, kur ir savākta Latvijā lielākā dzirnakmeņu kolekcija, pēdējo trīs gadu laikā ir veikti daudzi darbi, kas sekmējuši dabas resursu aizsardzību: ir rekonstruēta kanalizācijas sistēma, labiekārtota malkas novietne, kā arī noņemti un nomainīti vecie šīfera jumti. Saimnieki aktīvi darbojas vietējā biedrībā, kas nodarbojas ar ciema publiskās infrastruktūras atjaunošanas darbiem.

20. Piemājas bioloģiskā saimniecība Vīksnas, Alojas novads
Vīksnas ir saimniecība, kurā rūpējās par apkaimes dabas daudzveidības saglabāšanu. Šajā lietā neatņemami palīgi ir aitas, kas nogana bioloģiski vērtīgās pļavas, pateicoties kam, šeit aug naktsvijoles, orhidejas un citi aizsargājamie augi. Saimniece no vilnas gatavo dažādus suvenīrus un filcē. Uz šejieni ekskursijās brauc gan no apkaimes bērnu dārziem, gan arī no attāliem Latvijas novadiem pieaugušie. Sētas vidū uzstādīts informatīvi izglītojošs stends. Zaļo sertifikātu iegūst pirmo reizi.

21. Brīvdabas picērija Vīnkalni, Beverīnas novads
Brīvdabas picērija atrodas Miegupītes krastā, netālu no Gaujas nacionālā parka. Apmeklētāji var piedalīties ēdienu gatavošanā un dzīvās uguns. Saimnieki rūpējas par apkaimes dabas saudzēšanu un aicina to darīt citus. Zaļo sertifikātuiegūst pirmo reizi.


  Zaļā sertifikāta saimniecību vērtēšana notiek ar LVAF atbalstu.


Asnāte Ziemele, 
Latvijas Lauku tūrisma asociācijas Lauku ceļotājs prezidente 

  

Vēl ziņas

Aizvadīts jau 3.starptautiskais konkurss ”Learn, Know, Do, Can, Show”
Veiksmīgi noslēgusies AEHT sagatavošanas konference Rīgā
Latvijas pavāru elite nu jau trešo reizi startē Bocuse d’Or Eiropas atlasē, Pasaules prestižākajā pavāru konkursā!
Inovatīvs sadarbības projekts - mobilā mācību lietotne viesmīlības nozarē
Kas drošāks- steiks vai nageti


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts