Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Raksti

02.11.2012

Parastā egle – gan mežā, gan dārzā

Mūsu platuma grādos, kur periods, kad koki rotājās zaļā ietērpā, ir īss un  tādi mūžzaļie augi kā efejas nejūtas pārāk komfortabli, bieži vien lai ienestu dzīvības dvesmu dārzā gan vasarā, gan ziemā, šim mērķim tiek izvēlēti dažnedažādi skujeņi – arī parastā egle jeb Picea abies. No meža ienākusi dārzā, tā tur ieņēmusi stabilu vietu un ļauj ziemas baltumā atcerēties, ka pavasaris nemaz nav tik tālu.
Parastā egle ir priežu dzimtas skujkoks, kura mājvieta ir Eiropa, un tās dzīves ilgums var sasniegt pat 600 gadu, taču izmantot rūpniecībā to var tikai tad, kad egle jau sasniegusi 80 gadu slieksni, taču nav vecāka par 100 gadiem. Pasaulē senākā egle 2008. gadā ir atrasta Zviedrijā, tiek lēsts, ka tās vecums ir 9.550 gadi. Ne par velti egles uzskata par mūžīgās dzīvības simbolu!
Prastās egles ir samērā mazprasīgas pret augšanas apstākļiem, augot gan mālainās, gan smilšainās augsnēs, tās aug ātri un ir smuidras, vienīgā prasība eglēm ir – mitra, bet ne slapja augsne.  Šo īpašību dēļ egles ir nozīmīgas mežsaimniecībā visā pasaulē. Egles koksni var viegli pārstrādāt, to var krāsot, šķelt un līmēt, tāpat tai ir arī ļoti augsta celtspēja, tādēļ to labprāt izmanto māju un jumtu konstrukcijās, kā arī grīdu, durvju, mēbeļu, logu rāmju un pat mūzikas instrumentu izgatavošanai un iekšējiem apdares darbiem.
Taču egle nav tikai praktiski izmantojams koks, tā ir arī dekoratīva un bieži vien tiek izmantota apstādījumos. To, cik dažāda var būt egle, var aplūkot Kalsnavas arborētumā, kur sastopamas dažnedažādas egļu formas, kas atšķiras gan pēc krāsas, gan skujojuma, gan vainaga formas. 
Protams, ka eglei, tāpat kā daudziem citiem kokiem, ir arī sava simboliskā nozīme. Tā, piemēram, egļu čiekuri un zaļie zari simbolizē auglību, mūžīgo dzīvību un izaugsmi, bet pati egle pasargājot no ļauniem gariem. Pagāniskajās kultūrās egļu zari simbolizēja gaismas uzvaru pār tumsu, bet mūsdienās reti kurā mājā Ziemassvētkos un Jaunajā gadā  nav atrodams kāds egles zars. 
Ja ir radusies vēlme ar egli izdaiļot arī sava īpašuma ainavu, noteikti jāatceras, ka, gadiem ejot, no nelielā stāda izaug brangs koks ar kuplu vainagu un plašu virszemes sakņu sistēmu, tādēļ pirms stādīšanas rūpīgi jāizvēlas vieta, lai vēlāk egle neaizsegtu skatu, nenoēnotu dārzu vai māju, nevarētu ieaugt elektrības līnijās un nebūtu jānocērt, jo ir kļuvusi par traucēkli. Tajā pašā laikā egle ir neatņemama lielu ainavstādījumu sastāvdaļa dēļ tās krāšņā vainaga un nelielajām prasībām pret dzīves apstākļiem. 
Gadījumā, ja jums tomēr nepieder vairāki hektāri, kurus izrotāt ar eglēm, taču ir aktuāls jautājums par košu, mūžzaļu dzīvžogu, tieši egles būs vislētākais risinājums. Bez tam egļu dzīvžogs, attiecīgi kopts, saglabāsies glīts ilgus jo ilgus gadus. Kā iesaka stādaudzētavas "Igaijas" pārstāvji, egļu dzīvžogam svarīgi ir iegādāties labus stādus, taču, ja tam rocība par īsu – nekas! Šādā gadījumā var pastaigāt pa mežu un izrakt egļu stādiņus saulainās vietās. Jāizvēlas stādiņi augumā apmēram līdz celim un jāizrok tā, lai pie saknēm paliek zemes kamols. Lai dzīvžogs augtu kupls un veselīgs, tas regulāri jāapgriež un jānodrošina ar mitrumu. 
Tuvojoties Ziemassvētkiem, iespējams iegādāties arī egli podiņā, svētkos izrotāt, bet pēc tam, ja, piemēram, ir kāds lauku īpašums, pavasarī izstādīt. Līdz pavasarim podiņu uzglabā ierušinātu sniegā, brīvā dabā. Ja nu tomēr ir nopirkta egle podiņā un vēlāk nav kur to izstādīt, var vienkārši apbraukāt savu dzimto zemi un iedēstīt kādā mežmalā. 
Vai jūs zinājāt, ka:
- Egļu meži, biezi un necaurredzami, ir lieliska mājvieta daudz un dažādām putnu sugām, kur perēt mazuļus un  meklēt pārtiku.
- Lai eglīte sasniegtu „Ziemassvētku egles” izmērus, tai jāaug 8-12 gadus.
- Egļu skujas un jaunos dzinumus izmanto medicīnā un kosmētikā. 
- Spilvenus pilda ar egļu skujām, lai tie iedarbotos nervus nomierinoši un atslābinoši.
- Egli izmanto arī burvestībām, piemēram, lai atbrīvotos no ģikts, pusnaktī esot jāiet pie egles un jāsauc: „Egle, mīļā egle, atbrīvo mani no ģikts! Lai pirmais putns, kas pār tevi lido, to aiznes projām!”


Līga Bērziņa,  

Andrejs Vītoliņš

  

Saistītie raksti

Rudens semestris bārmeņu skolā turpinās!
Aizsērējusi kanalizācija – jācīnās ar cēloņiem nevis sekām
Oktobris - pastas mēnesis
Uzņēmumu komandējumi ārkārtējās situācijas laikā
Latvijā atļauts sniegt sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus klātienē- terasēs


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts