Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Raksti

09.03.2016

Kā radīt Latte Art

Latte art – (no itāļu valodas latte- piens un art- māksla) ir putota piena ieliešanas tehnika espresso kafijā. Rezultātā uz kafijas virsmas veidojas visdažādākie zīmējumi. Papildus tam zīmējumus uz kafijas virsmas var veidot ar kādu asu priekšmetu (zobu bakstāmo) vai šokolādes sīrupu.

Optimālākais trauks piena putošanai ir pičers (pitcher) – piena kanniņa no nerūsējošā tērauda. Galvenā metāla priekšrocība ir – laba siltuma vadītspēja, kas ir svarīgs moments piena temperatūras kontrolēšanā.

Zīmējums ir atkarīgs no:

•    pičera kustības trajektorijas piena ieliešanas laikā,
•    pičera augstuma no tasītes,
•    piena svārstību rezonanses pičerā,
•    piena ieliešanas sākumpunkta,
•    piena ieliešanas ātruma.



Ļoti svarīgi ir pareizi pagatavot espresso un uzputot pienu!
Espresso jābūt biezam ar lielu krema (crema) daudzumu virsū. Ideālais ekstrakcijas laiks 20-30 sekundes. Ja espresso uztaisīts pareizi, krema būs:

•    sarkanbrūnas krāsas,
•    biezas konsistences, vairāk nekā 2mm augsta,
•    vienveidīga, bez plīsumiem un lieliem burbuļiem,
•    nepazūd 2-3 minūšu laikā,
•    pēc kafijas samaisīšanas atgūst savu iepriekšējo stāvokli,
•    ar tumši melnām svītrām vai plankumiem (tīģera vai leoparda āda).

Piens:
— svaigs, pasterizēts;
— optimālākais tauku saturs 3% – 3,5 %;
— temperatūra +2° +4°С.

Piena uzputošanas procesu neietekmē tauku saturs, bet gan olbaltumvielu savienojumi. Svarīgi atcerēties, ka pienu nedrīkst uzkarsēt vairāk par +70°..+75°С, jo tādā gadījumā olbaltumvielu savienojumi sāk izjukt un pienam parādīsies vārīta piena garša.

Pienu īpašā veidā ir jāuzputo, kamēr tas sasniegs 60°-70°С. Rezultātā putotam pienam jābūt vienveidīgam un krēmveidīgam, bez burbuļiem. Lai piens pēc iespējas ilgāk būtu auksts, pirms putošanas tam var pievienot ledus gabaliņu.

Latte art pamatā ir trīs figūras – puķe (rosetta), ābols un sirsniņa, bet visas pārējās figūras ir atvasinātas no tām.

1.    Putota piena ieliešanas sākumpunkts ir tasītes tālākajā pusē. Turot pičeru nekustīgi ar pienu jāaizpilda pusi no tasītes.
2.    Pēc tam viegli šūpojot pičeru pa kreisi un pa labi – lēnām virzīt to uz savu pusi, turpinot čūskveidīgi liet pienu.
3.    Kad tasīte paliks gandrīz pilna vajag nedaudz pacelt pičeru un ar nelielu tievo piena strūkliņu pārsvītrot zīmējumu atpakaļvirzienā.

Ja turēt pičeru pārāk tuvu tasītei, tad tasītē nokļūst pārāk daudz piena putu, bet ja pičeru turēt augsti, tad tasītē nokļūs tikai šķidrs piens praktiski bez putām. Pičera augstumam no tasītes un piena ieliešanas ātrumam jābūt tādam, lai tasītē vienlaicīgi nokļūtu vienāds piena un piena putu daudzums.

Vislabākos rezultātus zīmēšanā var sasniegt izmantojot svaigi uzputoto pienu. Jau vienreiz uzputoto pienu var uzputot atkārtoti, pirms tam savienojot to ar atdzesēto svaigo pienu. Bet to var darīt tikai vienu reizi.



Avots: www.bar.lv





  

Saistītie raksti

Uztura mācība. Vai fruktoze ir aptaukošanās vaininieks?
Tehnoloģiskā projektēšana jūsu virtuvei
5 labākie restorāni pasaulē
Aerogrilā cepta vista
Lielisks palīgs pārtikas rūpniecībā un ēdināšanas uzņēmumiem


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts