Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Raksti

21.03.2018

Ja dzērienu pagatavo ar prieku, viss izdodas!


Gan dzērienu, gan ēdienu pagatavošana un galda kultūra ir neizsmeļami plaša pasaule, kurā ik brīdi parādās daudz dažādu jaunumu, mainās modes tendences un rodas jauni praktiski izgudrojumi. 
Lai labāk orientētos nozares jaunumos un iegūtu gan vērtīgu informāciju, gan atziņas, Arkolat Horeca turpmāk jūs regulāri informēs par aktualitātēm jaunā rakstu sērijā, kur izvaicāsim nozares profesionāļus.

Laba atpūta pie silta, uzmundrinoša dzēriena glāzes vai atsvaidzinoša kokteiļa malks priecē un dod spēku ikdienas darbiem ikkatrā gada laikā. Vienalga – lieli svētki vai saviesīga atpūta izklaides pasākumā, dzērienam jābūt labi pagatavotam. 

Kā apliecina “Tallink Hotel Rīga” un “The Bartenders Service” bārmenis Sandis Štrovalds, pagatavot dzērienu, kas patiesi valdzinās ar garšas īpašībām un padarīs atpūtu neaizmirstamu, ir vesela zinātne, kur ikdienā jāseko līdzi gan modes tendencēm, gan jāspēj likt lietā prasme, intuīcija un, protams, daudzveidīgs bārmeņa darba aprīkojums un palīgrīku klāsts.  

Kas ir bārmeņa galvenais darba instruments?

Dzērienu pagatavošanas meistars Sandis Štrovalds bārmeņa arodā strādā jau kopš 2006. gada. Šajā laikā ir pieredzēti daudzi pasākumi, dzērienu “modes viļņi”, klientu prasību maiņas un, protams, ievērojami papildinājies bāra aprīkojuma sortiments. Tomēr pats galvenais ir palicis nemainīgs – lai pagatavotu izcilu dzērienu, bārmeņa galvenais darba instruments ir galva. 

“Mūsdienās bāra instrumentu ir ļoti daudz un to pielietošanas iespējas ir plašas, taču ir jāzina, ko ar tiem darīt, kā pareizi rīkoties. Tāpēc es uzskatu, ka katra bārmeņa galvenais darba instruments tomēr ir zināšanas. Protams, ikdienas darbā ir arī vēl kāda “slepenā sastāvdaļa”, bez kuras labus rezultātus nesasniegt – darbs jādara ar prieku un jātic, ka viss izdosies,” uzskata bārmenis Sandis Štrovalds. 

Viņaprāt, bārmeņa darbs sevī ietver gan gadiem rūdītas aroda prasmes, gan apziņu, ka dzērienu pagatavošana līdztekus ir arī māksla un radošs process - “Ir lietas, kuras nevienā bārmeņu skolā neiemācīs, tās vai nu ir, vai nav”. 

Bez laba aprīkojuma neiztikt
Ja ir iedvesma un zināšanas, laiks ķerties pie bārmeņu instrumentiem un likt tos lietā. Sandis Štrovalds uzskata, ka tiem ir ļoti liela nozīme. Viņa darba pieredze liecina, ka labu dzērienu pagatavošanas darbā visvairāk noder kvalitatīvs blenderis, laba sulu spiede un, protams, nepieciešams plašs dažādu glāžu klāsts. 

Dzērienu pagatavošanas meistars atzīst, ka dažbrīd izšķiroša nozīme ir aprīkojuma kvalitātei. Proti, ja brīdī, kad bārā ir vislielākais noslogojums, kāds no palīgrīkiem “iziet no ierindas”, ir nopietna krīze, kas var ievērojami ietekmēt gan darba kvalitāti, gan atpūtu klientiem. 

“Es vienmēr iesaku neskopoties un labāk nopirkt vienreiz labu aprīkojumu nevis trīs reizes sliktu,” pieredzē dalās bārmenis. 
No aprīkojuma klāsta Sandim ikdienā visbiežāk nākas izmantot stampiņas un šeikerus, kas īpaši noder vasaras sezonā, kad lielos apjomos top jau daudzus gadus iecienītais kokteilis “Mojito”. Turklāt šeikeru klāstā modes tendences un nepieciešamības ir plašas. Mainoties dažādiem kokteiļu pagatavošanas veidiem, tiek izmantoti gan “Bostonas šeikeri”, gan “franču šeikeri”, trīsdaļīgie kokteiļu šeikeri un dažādu veidu dzērienu jaukšanas glāzes. 

Ikdienā bārmeņa darbs ir neiedomājams arī bez kafijas aparāta un blendera. 

Sekojot līdzi modei…
12 darba gadu laikā Sandis novērojis, ka tendences un dzērienu mode mainās samērā bieži, bet ilglaicīgākā periodā vērojamas izmaiņas arī bāru un pasākumu apmeklētāju kultūrā. Ja agrāk liela daļa taisnības bija apgalvojumā, ka vairums klientu apmeklē bārus, lai atslābinātos no ikdienas stresa noreibstot, tad pēdējā laikā parādījusies ievērojama daļa apmeklētāju, kas uz bāriem dodas gluži kā uz restorānu – baudīt dzērienu garšas buķetes, izjust nianses un novērtēt bārmeņa darbu. 

Šīs sezonas laikā mainījušies arī iecienītākie dzērieni. Piemēram, agrāk izteiktu popularitāti baudīja ruma kokteiļa, bet tagad vairāk modē nāk džina, viskija un “Rīgas Melnā Balzāma” kokteiļi. Minot konkrētus nosaukumus, šobrīd izteiktu popularitāti piedzīvo kokteiļi "Rhubarb Gin Fizz", "Old Fashioned" un "Clavis Riga".

Likumsakarīgi, ievērojamas atšķirības klientu prasībās ir vasaras un ziemas sezonās. Vasarā iecienītākie dzērieni ir atspirdzinošie kokteiļi, kuru piedāvājuma pirmās vietas stabili ieņem “Mojito”,”Aperol Spritz”,”Hugo” un dažādas “Daiquiri” variācijas. 

Savukārt ziemas sezonā dominē karsto kokteiļu klāsts, kur līderu pozīcijās vēl joprojām atrodas “Irish coffee”, “Hot Balsam” un groks. 

“Arcolat Horeca” iesaka:
Ikdienā vai svētku reizēs apmeklējot bārus, restorānus un saviesīgus pasākumus, klienti var nepamanīt bārmeņa aroda noslēpumus – viņiem galvenais ir labs dzēriens. Taču Sanda stāsts spilgti apliecina, ka aiz gardās dziras slēpjas gan darbs, gan zināšanas un plašs aprīkojuma klāsts. 

Iedvesmojoties no Sanda pieredzes un secinājumiem, “Arcolat Horeca” nāk talkā bārmeņiem, bāru īpašniekiem un pasākumu rīkotājiem, piedāvājot plašu šobrīd aktuālu bāra aprīkojuma piedāvājumu: 

Elektropreces
Kafijas automāti, piena putotāji, sulu spiedes. Kā nupat lasījām, to kvalitāte bieži vien var būt izšķiroša “karstākajās” apmeklējuma stundās, tāpēc piedāvājam plašu klāstu ar kvalitatīvām elektroprecēm. To piedāvājumu var aplūkot ŠEIT. 

Glāzes
Visplašāk pielietotais priekšmets katrā bārā un svinībās, jo ar to darbojas gan bārmenis, gan klienti. “Arcolat Horeca” aicina iepazīties ar izteikti dažādu glāžu piedāvājumu ŠEIT. Īpaši domājot par vasaras sezonu “Mohito” glāžu piedāvājums aplūkojams ŠEIT, bet siltos ziemas dzērienus un īru kafiju aicinām baudīt no ŠĀDĀM glāzēm. 

Šeikeri un stampiņas
Uzklausot Sanda stāstu, pārliecinājāmies par šeikeru un stampiņu lielo nozīmi bāra darbā. Lūk, ŠEIT var atrast labu un parocīgu stampiņu, bet ŠEIT dažādus “Bostonas šeikerus".


Galerija

  

Saistītie raksti

Nē slidotavai pie manām durvīm!
Mencas fileja (recepte)
Īstais laiks izvēlēties, kur mācīties
Dažas idejas karstiem bezalkoholiskiem un alkoholiskiem kokteiļiem
Daži interesanti fakti par pankūkām


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts