Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Raksti

11.03.2011

Lai neiekļūtu neērtā situācijā restorānā

Dodoties uz smalku restorānu, ir vērts zināt dažus etiķetes likumus, kuri noderēs, gan atrodoties pie galda, gan arī pirms ēšanas procesa uzsākšanas. Esam biežāk raduši ēst vietās, kurās ir brīva atmosfēra un smalka uzvedība nav obligāta, bet ir vērts zināt vismaz dažus no etiķetes likumiem, lai arī smalkā restorānā nenokļūtu neērtā situācijā.

Pirms maltītes
Pēt etiķetes likumiem, pirmais restorānā ienāk vīrietis, pieturot pie tam durvis un pasniedzot dāmai roku.  Vīrietis ielaiž dāmu pa priekšu tikai vienā gadījumā, ja restorānā strādā šveicars. Vīrieša pienākumā ietilpst brīdināt ceļabiedri par to, vai ir slieksnis vai pakāpe, kā arī nosargāt viņu no sadursmes ar citiem apmeklētājiem. Ienākot pirmais, vīrietis padod zīmi viesmīlim par to, kas veiks pasūtījumu un maksās par to.

Eksistē restorāna apciemojuma nerakstīts likums: pirmais ienāk tas, kas bija iniciators un attiecīgi apmaksās pasūtījumu. Tāpat ir arī gadījumā, ja dodieties uz restorānu vairāku cilvēku kompānijā. Arī šai gadījumā pirmais ienāk cilvēks, kurš ir pārējos uzaicinājis.

Ģērbtuvē vispirms virsdrēbes noģērbj vīrietis un pēc tam palīdz dāmai. Viņš paņem viņas virsdrēbes un atdod visas lietas garderobē, vīrietis glabā numurus pie sevis. Dodoties prom, vīrietis vispirms palīdz ģērbties dāmai, un tikai pēc tam tā ģērbjas pats.

Ja zālē strādā viesmīlis vai vecākais viesmīlis, tad tieši viņš pavada apmeklētājus pie viņu galdiņa. Ja nāksies izvēlēties galdiņu patstāvīgi, tad to parasti dara cilvēks, kurš viesus ir aicinājis. Viņš iet pa priekšu, rādot ceļu.  Kad galdiņš izvēlēts, vīrietis palīdz savai ceļabiedrei apsēsties. Vīrietis, kā likums, apsēžas pretī dāmai vai pa kreisi no viņas. Dāma ieņem vietu ar seju pret zāli, viņas redzeslaukā ir jāatrodas lielai apmeklētāju daļai.

Ja kompānijā ir viena sieviete un divi vīrieši, tad viņa ieņem vietu starp viņiem. Līdzīgā veidā rīkojas vīrietis, kas atrodas divu dāmu sabiedrībā.

Kad dāma ceļas no savas vietas, vīriešiem, kas ir pie galda, jāpieceļas. Tā pati procedūra notiek arī atgriežoties dāmai pie galdiņa. Galantums un uzmanīgums ir nepieciešamas kvalitātes vīrietim, kas lēma pieaicināt savu dāmu uz restorānu.


Pie galda.
Sēžoties pie galda, nevajag atspiesties pret galdu. Pēc etiķetes, tikai dāmām atļauts atbalstīties pret galdu ar plaukstas pamatiem. Nekādā gadījumā pret galdu nedrīkst balstīties ar elkoņiem.

Otrkārt, tiek uzskatīts nepieklājīgi sarunāties ar pilnu muti. Nevajadzētu žestikulēt, īpaši turot rokās galda piederumus. Ja ir nepieciešamība atbrīvot rokas ēšanas laikā, galda piederumi jānoliek šķīvja sānos, atbalstot tos pret šķīvi, nevis uz galdauta.

Nākamais likums saka, ka nevajag pūst uz zupu, tēju un citu karstu pārtiku, ēst no naža, slaucīt galda piederumus ar salvetēm. Nevajag pārliet tēju apakštasē un pārlikt galda piederumus no rokas rokā.

Gadās, ka ēdieni ir jāēd ar rokām. Tādā gadījumā viesmīlis nes skalojamo bļodu. Skalojamā bļoda - tas ir aromatizētā ūdens kauss, kurā var peldēt augļu gabali, citrona daiviņas. Skalojamā bļodā akurāti jāiemērc pirkstu galiņi, cenšoties netrāpīt uz galdauta ar šķidrumu.

Restorānos, kur tiek atļauta smēķēšana, vajag paprasīt atļauju tiem, kas sēž pie viena galda ar jums. Nepieklājīgi ir smēķēt, ja kāds vēl turpina ēst.

Restorānos un tamlīdzīgās iestādēs parasti nav pieņemts pārlieku skaļi sarunāties un smieties, tomēr tas nenozīmē, ka vajag uzvesties klusi. Jāsarunājas tā, lai to dzirdētu pie galdiņa sēdošie, nevis visi restorāna apmeklētāji. Ēst sāk tikai tad, kad visiem viesiem atnesa pasūtītos ēdienus.

Sēžot pie galda, nav pieklājīgi skaļi atraugāties, skaļi smieties, staipīties, turēt rokas sabāztas bikšu kabatās.

Pūdernīcu, ķemmi, kabatlakatiņu, lūpu krāsu un visu pārējo somiņas saturu nevajadzētu izlikt uz galda. Dāmas pie galda nekrāso lūpas, nepūderē degunu un neuzlūko sevi pūdernīcas spogulītī. Tādiem gadījumiem eksistē tualete.

Dāmas rokassomiņu neliek ne uz galda, ne uz grīdas. To var turēt klēpī, novietot uz palodzes, nolikt uz krēsla sev aiz muguras vai pakarināt uz krēsla atzveltnes.

Ja restorānā ir deju laukums, džentelmenim ir tiesības pieaicināt dāmu uz deju, iepriekš jautājot atļauju tās pavadonim. Pēc dejas nobeigumu nav lieki pavadīt dāmu pie viņas vietas aiz galdiņa.
Pusdienojot vai vakariņojot restorānā vai viesībās, nav pieklājīgi sarunāties pa mobilo telefonu pie galda. Ierodoties smalkās pusdienās, mobilajam telefonam būtu jāizslēdz skaņa un tas jānoliek somiņā. Ja tomēr ir kāda svarīga saruna, no galda jāpieceļas un jāaiziet tālāk no cilvēkiem, lai atbildētu uz nozīmīgo zvanu. Jāatceras, ka sabiedriskās vietās nav pieņemts runāt tik skaļi, ka to var dzirdēt apkārtējie.


Ilze Mežniece

  

Saistītie raksti

Kādus produktus vislabāk ēst, lai sagatavotu organismu gada vēsajam laikam
Grilēta pikanta cūkgaļas fileja (recepte)
Madrides sirdī - pasaules vecākais restorāns
Kvalifikācijas apliecinājums – panākumu stūrakmens
Klasiskie bārmeņi darba tirgū ir pieprasīta profesija


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts