Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

12.01.2017

Patēriņa cenu līmenis gada laikā palielinājies par 2,2 %

Vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā* (2016. gada decembrī, salīdzinot ar 2015. gada decembri), palielinājās par 2,2 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas pieauga par 1,7 % un pakalpojumiem – par 3,4 %.


Lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni 2016. gada decembrī, salīdzinot ar 2015. gada decembri, bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, sakaru grupai, veselības aprūpei, atpūtai un kultūrai, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, kā arī cenu kritumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis 2016. gada decembrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi, palielinājās par 4,8 %. Cenas pieauga svaigiem dārzeņiem, cukuram, sieram un biezpienam, gaļai un gaļas izstrādājumiem, sviestam, pienam, kefīram, jogurtam, skābajam krējumam, svaigiem augļiem, konditorejas izstrādājumiem, bezalkoholiskajiem dzērieniem, svaigām vai atdzesētām zivīm, saldumiem, sālim un garšvielām, šokolādei, ievārījumam un medum. Savukārt lētāki kļuva kartupeļi, olas.

Tabakas izstrādājumiem cenas pieauga par 5,2 %. Alkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis samazinājās par 0,6 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu kritums alum.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās par 0,7 %. Lētāka kļuva siltumenerģija, dabasgāze, cietais kurināmais. Savukārt sadārdzinājās mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, atkritumu savākšana, kanalizācijas pakalpojumi, ūdensapgāde.

Vidējais cenu līmenis veselības aprūpei palielinājās par 2,9 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums farmaceitiskajiem produktiem, zobārstniecības, kā arī ārstu speciālistu pakalpojumiem.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas pieauga par 3,0 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums degvielai par 6,7 %. Cenas palielinājās arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam. Savukārt cenas samazinājās pasažieru pārvadājumiem pa jūru, rezerves daļām un piederumiem personiskajiem transportlīdzekļiem.

Vidējais cenu līmenis telekomunikāciju pakalpojumiem palielinājās par 5,5 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums fiksēto un mobilo tālruņu pakalpojumiem. Lētāki bija interneta piekļuves pakalpojumi.

Kultūras pakalpojumi kļuva par 3,2 % dārgāki. Cenas pieauga arī daiļliteratūras grāmatām, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem. Cenas samazinājās audio un video iekārtām.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums bija ēdināšanas pakalpojumiem, finanšu pakalpojumiem, personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, savukārt cenas samazinājās īslaicīgas lietošanas mājsaimniecības precēm.

Administratīvi uzraugāmās un regulējamās cenas 2016. gadā samazinājās par 0,4 %, bet neregulējamās cenas palielinājās par 2,5 %.

Vidējais patēriņa cenu līmenis mēneša laikā palielinājās par 0,6 %

2016. gada decembrī, salīdzinot ar 2016. gada novembri, vidējais patēriņa cenu līmenis pieauga par 0,6 %. Precēm cenas palielinājās par 0,5 %, bet pakalpojumiem – par 0,8 %.

Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām decembrī bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, sakaru grupai, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, kā arī cenu kritumam apģērbiem un apaviem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas pieauga par 1,3 %. Lielākā ietekme uz cenu kāpumu pārtikas grupā bija svaigiem dārzeņiem. Sadārdzinājās zivis un jūras veltes, piens, cukurs, eļļa un taukvielas, siers, kafija, kefīrs, konditorejas izstrādājumi un jogurts. Savukārt cenas samazinājās žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai, gaļas izstrādājumiem, brokastu pārslām, miltiem un citiem graudaugiem, makaronu izstrādājumiem un olām.

Alkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis palielinājās par 1,1 %, ko ietekmēja akcijas noslēgums stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, vīnam un alum.

Akciju ietekmē apaviem cenas samazinājās par 6,6 % un apģērbiem – par 2,3 %.

Ar mājokli saistītās preces un pakalpojumi sadārdzinājās par 0,7 %. Salīdzinot ar 2016. gada novembri, dārgāka bija siltumenerģija.

Transporta grupā vidējais cenu līmenis palielinājās par 1,7 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums degvielai par 2,3 %. Sadārdzinājās pasažieru aviopārvadājumi, personisko transportlīdzekļu apkope un remonts.

Telekomunikāciju pakalpojumu vidējais cenu līmenis palielinājās par 3,2 %, ko noteica cenu kāpums fiksēto un mobilo tālruņu pakalpojumiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija barībai lolojumdzīvniekiem, grāmatām, farmaceitiskiem produktiem, restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem. Cenu samazinājums bija personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, īslaicīgas lietošanas mājsaimniecības precēm, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem.


 22222222222222222222

016. gada 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar 2015. gada 12 mēnešu vidējo (2016. gada vidējā inflācija), palielinājās par 0,1 %.
 



Sanda Rieksta

  

Vēl ziņas

Latvijas pavāru elite nu jau trešo reizi startē Bocuse d’Or Eiropas atlasē, Pasaules prestižākajā pavāru konkursā!
Inovatīvs sadarbības projekts - mobilā mācību lietotne viesmīlības nozarē
Kas drošāks- steiks vai nageti
Uztura speciāliste Lizete Puga: ieteicamākie ēdieni ķermeņa labsajūtai
Veiksmīgi noritējis seminārs Somijas medijiem un tūrisma nozares pārstāvjiem


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts