Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

15.10.2018

No samazinātā PVN visi ir ieguvēji

Zemkopības ministrijā (ZM) notika diskusija par samazinātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) 5 procentu likmes ieviešanas rezultātiem Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem. Diskusijā piedalījās speciālisti no ZM, Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) pētnieki un Latvijas augļu un dārzeņu ražotāju un tirgotāju organizāciju pārstāvji. 


Aplūkojot pirmos sasniegtos rezultātus - pēc 9 mēnešiem kopš samazinātās PVN 5 procentu likmes ieviešanas tirdzniecībā, ir redzama pozitīva ietekme (sk. tabulu). 




“Pirmie apkopotie rezultāti rāda, ka ieguvēji no samazinātās PVN likmes Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem ir gan lauksaimnieki, gan patērētāji, un arī valsts budžets. Alga augļu un dārzeņu ražotājiem un tirgotājiem ir palielinājusies vidēji par 9 procentiem, augļkopības un dārzeņkopības preču apgrozījums arī audzis par 9 procentiem, un PVN ieņēmumi budžetā šāgada pirmajā pusgadā, salīdzinot ar pagājušā gada pirmo pusgadu, kad PVN likme bija 21 procents, ir palielinājušies par 12,55 miljoniem eiro. Šie skaitļi rāda mūsu iniciatīvas un nozares paveiktā pareizību,” secina ZM parlamentārais sekretārs Ringolda Arnītis. 

 
Kopš 2017. gada decembra LLU pētnieki ir sekojuši augļu, ogu un dārzeņu cenām Baltijas valstu veikalu ķēdēs. Pētnieku novēroto pauž LLU rektore Irina Pilvere: “Kopumā cenas Latvijā salīdzinājumā ar Lietuvu un Igauniju ir samazinājušās, un šāgada septembrī pat vairāk, nekā tika gaidīts. Arī produktu saraksts, kam cenas Latvijā ir zemākas nekā pārējās abās Baltijas valstīs, ir papildinājies, kļūstot garāks.” 

 
Diskusijā augļu un dārzeņu ražotāji uzsvēra samazinātā PVN ietekmi uz apgrozāmo līdzekļu palielinājumu, iespēju celt darbiniekiem algas un ieguldīt vairāk naudas tehnoloģiju uzlabošanā, vienkāršākus norēķinus ražotāju un pārstrādātāju starpā, jo mazie ražotāji aktīvāk reģistrējas PVN maksātāju reģistrā. Savukārt tirgotāji uzsver, ka Latvijā ražotās dārzkopības un augļkopības produkcijas daudzums veikalos jūtami palielinājies un kļuvis dominējošs, tostarp pieprasījums audzis arī bioloģiskajai precei, kā arī ir samazinājusies ēnu ekonomika. 

 
“Es gribu pieminēt arī cilvēka veselības aspektu, patērējot kvalitatīvu vietējo produkciju,” saka Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs. “Samazinātais PVN ir ļāvis pircējiem ietaupīt 20 līdz 60 centus par kilogramu augļu un dārzeņu produkcijas. Turklāt cenas veikalā bieži vien ir zemākas nekā tirgū, kas liecina par tirgus pārdevēju legalizēšanos un ieguvumu valstij.”

 
Labie rezultāti sasniegti, pateicoties korektai nosacījumu ievērošanai, par ko ražotāji un tirgotāji vienojās pirms deviņiem mēnešiem. 

Tiek plānots rosināt PVN likmi samazināt arī gaļai, pienam, maizei un zivīm.


Rūta Rudzīte

  

Vēl ziņas

Latvijas pavāru elite nu jau trešo reizi startē Bocuse d’Or Eiropas atlasē, Pasaules prestižākajā pavāru konkursā!
Inovatīvs sadarbības projekts - mobilā mācību lietotne viesmīlības nozarē
Kas drošāks- steiks vai nageti
Uztura speciāliste Lizete Puga: ieteicamākie ēdieni ķermeņa labsajūtai
Veiksmīgi noritējis seminārs Somijas medijiem un tūrisma nozares pārstāvjiem


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts