Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

30.01.2017

Higiēna sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumā

Katram sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumam svarīgi ievērot higiēnu un dezinfekciju.Tīrību un kārtību uzņēmumā nodrošina ar sanitārā režīma palīdzību, tas nozīmē –uzņēmuma uzturēšana sanitārā kārtībā un ražošanas procesu izpildīšana atbilstoši sanitārām prasībām. Tā pamatā ir telpu, iekārtu un inventāra kopšana.

Sanitārais režīms sastāv no tīrīšanas, dezinfekcijas procedūrām un dezinsekcijas un deratizācijas procedūrām. Par tīrīšanas un dezinfekcijas procedūru izpildi atbildīgs ir pats uzņēmums, bet dezinsekcijas un deratizācijas procedūras realizē kompetentas institūcijas personāls, kurai ir atbilstoša atļauja (licence) to darīt. 

Horeca.lv aicināja uzņēmuma SKK vadītāju  bioķīmiķi un bioloģijas zinātņu doktoru Gunārs Zālītis dalīties savā pieredzē par deratizācijas jautājumiem.

Kādus pakalpojumus veic SKK uzņēmums?
SIA SKK sniedz deratizācijas un dezinsekcijas pakalpojumus.

Kas jāzina vadītājam atverot jaunu ēdināšanas uzņēmumu par deratizāciju un dezinsekciju?
Vadītajam būtu jāzina sanitāri higiēniskās prasības savu produktu ražošanas procesā vai ēdināšanas pakalpojumu sniegšanā. Parasti kontrolējošās iestādes pieprasa  uzņēmumam noslēgt deratizācijas līgumu ar profesionālu kaitēkļu apkarošanas firmu, kas nodrošina profesionālu kaitēkļu kontroli. SIA “SKK” ir izstrādāta deratizācijas līguma forma, kas ir īpaši piemērota šādiem gadījumiem. Šī līguma cena nav atkarīga no uzņēmuma platības un ir 25 euro gadā.

Kādas ir jaunākās tendences kaitēkļu apkarošanā?
Pasaulē patreiz ir aktuāla IPM jeb Integrated pest management pieeja kaitēkļu apkarošanā. Šīs metodes galvenā atšķirība ir likt uzsvaru uz preventīviem pasākumiem, nevis kaitēkļu apkarošanu ar ķīmiskiem preparātiem.  Protams, tas uzliek vairāk pienākumu un atbildības uz manu klientu pleciem:

1. jānovērš apstākļi, kas veicina kaitēkļu vairošanos vai piekļuvi. Piemēram, jāaiztaisa sienās caurumi un spraugas, pa kurām žurkas var iekļūt telpās. Gar ēku ārsienām jānovāc gadiem krājušies  dažādi materiāli, kas ir ideāla vieta priekš grauzēju vairošanās.
2. Jānovērš kaitēkļiem nepieciešamie dzīves apstākļi – pārtika, ūdens, slēpšanās vietas.  Praksē tas nozīmē uzturēt tīras darba vietas bez drupačām uz grīdas un vaļējiem pārtikas produktiem plauktos, pārtikas atkritumus glabēt noslēgtos konteineros un tos regulāri iztukšot, salabot pilošus krānus un noblīvēt spraugas gar izlietnēm u.c. vietās.
3. Jāveic regulāra darba vietu inspekcija uz kaitēkļu klātbūtni (bojāta prece, grauzēju ekskrementi) un piegādātās preces pārbaude.


Vai preparāti, kuri tiek pielietoti deratizācijā un dezinsekcijā nekaitē videi  un cilvēkiem?
Ja preparātus lieto atbilstoši lietošanas instrukcijai, videi un cilvēkiem kaitējums netiek nodarīts.  Protams, ir labāki un sliktāki preparāti, kā jebkurā dzīves jomā. 

Kāds ir efektīvākais veids, kā pasargāt sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu no kaitēkļiem?
Lai kaitēkļi neiekļūtu uzņēmumā,  ir jāveic skrupulozi preventīvie pasākumi ,  kas liedz kaitēkļiem pieeju uzņēmuma telpām. Visvienkāršākie no tiem, kurus diemžēl personāls  vasarā ievēro nelabprāt , ir vienmēr turēt aizvērtas  dienesta durvis uz pagalmu (prevencija pret žurkām un pelēm) un turēt aizvērtus logus (prevencija pret mušām). Protams, lai to īstenotu, jāizmanto gaisa kondicionieri.

Vai vienmēr  ir jāgriežas pie profesionāļiem, vai arī ir kādi līdzekļi, kurus ēdināšanas uzņēmuma personāls var pielietot pats?
Rūpīgs ikdienas darbs augstu sanitārās higiēnas standartu nodrošināšanā un prevencijas pasākumos ir jāveic uzņēmuma personālam. Taču, ja kaitēkļu invāzija ir notikusi, pareizi būtu to apkarošanu uzticēt  profesionāliem kaitēkļu apkarotājiem. 

Kādas ir biežākās  kļūdas, kuras pieļauj ēdināšanas uzņēmumi, kā rezultātā ieviešas kaitēkļi?
Par grauzējiem un mušām jau minēju.  Visai bieži nelūgtie viesi ir arī prusaki.  Prusakus var ievest ar lietotu virtuves tehniku (piemēram, par lētu naudu iegādāts ledusskapis no bankrotējuša uzņēmuma) vai  ar preci no piegādātājiem. Ja ir parādījušies prusaki, kļūdaini būtu ar tiem cīnīties izmantojot veikalā nopērkamos aerosolus.  Šo aerosolu ietekmē prusaki izplatās pa visu uzņēmuma teritoriju, jo viņiem ļoti nepatīk aerosolu smaka, kuras dēļ prusaki aizskrien uz visgrūtāk piejamajām vietām (parasti griestu tuvumā), kur arī paliek un turpina vairoties.

Kur griezties, ja nepieciešami  deratizācijas un dezinfekcijas pakalpojums?
Varat droši griezties SIA “SKK” interneta vietnē www.deratizacija.lv latviešu valodā vai interneta vietnē www.deratizacija.lv/ru krievu valodā, vai zvanīt pa telefonu 26579173.




  

Vēl ziņas

Latvijas pavāru elite nu jau trešo reizi startē Bocuse d’Or Eiropas atlasē, Pasaules prestižākajā pavāru konkursā!
Inovatīvs sadarbības projekts - mobilā mācību lietotne viesmīlības nozarē
Kas drošāks- steiks vai nageti
Uztura speciāliste Lizete Puga: ieteicamākie ēdieni ķermeņa labsajūtai
Veiksmīgi noritējis seminārs Somijas medijiem un tūrisma nozares pārstāvjiem


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts