Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

03.08.2016

Degustācija- dzirkstošais vīns vai šampanietis?

Neatkarīgais britu vīna žurnāls Noble Rot sarīkoja degustāciju, kas, iespējams, nākotnē būs ne mazāk slavena kā 1976. gada Judgement of Paris. Viņi salīdzināja angļu dzirkstošos vīnus ar plaši pieejamiem Non-vintage šampaniešiem; visām pudelēm bija jāmaksā zem 40 mārciņām. 

Profesionālā un nopelniem bagātā žūrija ar Jancis Robinson, Neal Martin, Jamie Goode, Xavier Rousset u.c. slavenībām sastāvā "double blind" aklajā degustācijā priekšroku deva angļu dzirkstošajiem vīniem.

Oriģinālie Noble Rot rezultāti:

1. Hambledon Classic Cuvee:
2. Nyetimber Classic Cuvee 2010
3. Pol Roger Brut Reserve
4. Taittinger Brut Reserve
5. Bereche Brut Reserve
6. Wiston Cuvee
7. Frerejean Freres Brut
8. Marguet Cru Extra Brut
9. Gusborne Brut Reserve 2010
10. Chartogne-Taillet Sainte Anne
11. Veuve Cliquot Brut Yellow Label
12. Savart L'Ouverture
 
Šīs degustācijas atkārtojums 19. maija vakarā tika rīkots arī pie mums Rīgā – vīna bāra "Vieta" mājīgajās degustāciju telpās. Līdzīgi kā oriģinālajā pasākumā, arī šoreiz ducis dalībnieku aklajā garšoja un novērtēja 12 pudeles. Lai netraucētu eksperimenta norisi, ne konkrēti, ne angļu dzirkstuļu skaits dalībniekiem nebija zināmi. Beigās izrādījās, ka tika pārstāvēti gandrīz visi labākie vīni, kas oriģinālajā degustācijā, pie tam angļu paraugu mums bija par vienu vairāk.

Vīni tika servēti pa pāriem bez jebkādas sistēmas, katra pāra izvērtēšanai tika dotas 10 – 15 minūtes. Vīni bija jāvērtē Jancis Robinson 20 punktu (drīzāk jau 10 punktu) skalā un vērtējums beigās bija jānodod apkopošanai. Katram vīnam tika izņemts viens lielākais un viens mazākais vērtējums un tika aprēķināta vidēja atzīme.

Uzvarētājs, par pārsteigumu visiem, bija tas pats, kas oriģinālajā NR degustācijā - Hambledon Classic Cuvee. Arī Pol Roger Brut Reserve atkal bija izcīnījis bronzu. Arī šoreiz Nyetimber bija tabulas augšgalā, savukārt Ridgeview un Gusborne neklājās tik labi. Pierre Sugrue daļai dalībnieku likās korķēts, Taittinger arī nebija uzdevumu augstumos. Varbūt pie vainas bottle variation?

Interesanti, ka savi fani un noliedzēji bija vai katram vīnam. Astoņi no divpadsmit vīniem no kāda vērtētāja saņēma augstāko novērtējumu. Vien Hambledon un Nyetimber izvairījās saņemt zemāko novērtējumu no kāda no vērtētājiem. Analizējot rezultātus, bija redzams, ka katram vērtētājam pie sirds iet savs stils un kāda mīļākais šampanietis ir otra nemīlētākais. Vēl interesanti bija salīdzināt ar kādu vidējo vērtējumu visus divpadsmit vīnus novērtē katrs no soģiem. Atšķirības bija visai būtiskas – no 14,8 līdz pat 16,8. Daži uzskatīja, ka vidēji šie vīni bija ļoti labi, daži – ka viduvēji/gandrīz labi. 

Starp citu, ja kopvērtējums tiktu noteikts pēc piešķirtajām vietām, nevis vidējās atzīmes, Veuve Cliquot pakāptos uz 5.v., pārējais paliktu nemainīgs.

Vidējais vērtējums visiem šampaniešiem – 16,3, vidējais vērtējums visiem angļiem bez, iespējams, korķētā Sugrue – 16,3, ar Sugrue – 15,7. Skatoties rezultātu tabulā liekas, ka šampanieši kopumā bija labāki, jo veseli trīs no pieciem angļiem bija zem 16 punktu vidējās robežas.

Daži soģi angļu dzirkstošos no šampaniešiem spēja atšķirt itin labi (kas gan nebija šīs degustācijas mērķis un novērtējumu tas neietekmēja). Personīgi es nebiju šo vīnzinības meistaru starpā un pārlasīt savus pierakstus pēc tam, kad tika atklātas pudeles bija mulsinoši. Tomēr jāsecina, ka labākie angļu dzirkstošie kvalitātes ziņā neatpaliek no labiem, pazīstamiem NV šampaniešiem.



Šī degustācija tikai citā dalībnieku sastāvā tika atkārtota vēlreiz. Šoreiz netika iekļauti Charles Heidsieck, Jacquesson 738 un Ridgeview, bet papildus bija Ulysse Collin Les Pierrieres. Top 5 vīni kopumā saskanēja ar oriģinālajiem NR rezultātiem: 1.Taittinger, 2. Pol Roger, 3. Hambledon, 4. Ulysse Collin, 5. Nyetimber. Visnotaļ konsekventi rezultāti pat par spīti baudīšanai aklajā.

 
Artūrs Veics

sommelier.lv



ALKOHOLA LIETOŠANAI IR NEGATĪVA IETEKME. TĀ PĀRDOŠANA, IEGĀDĀŠANĀS UN NODOŠANA NEPILNGADĪGĀM PERSONĀM IR AIZLIEGTA. 

  

Vēl ziņas

Latvijas pavāru elite nu jau trešo reizi startē Bocuse d’Or Eiropas atlasē, Pasaules prestižākajā pavāru konkursā!
Inovatīvs sadarbības projekts - mobilā mācību lietotne viesmīlības nozarē
Kas drošāks- steiks vai nageti
Uztura speciāliste Lizete Puga: ieteicamākie ēdieni ķermeņa labsajūtai
Veiksmīgi noritējis seminārs Somijas medijiem un tūrisma nozares pārstāvjiem


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts